Şimdiye kadar hapishane hayatını anlatan çeşitli diziler piyasaya sunuldu. Bu tarz dizilerde genel olarak mahkumların yaşamlarını ve hapishane içindeki yaşam mücadelelerini seyrettik. BBC One’ın Ocak sonunda başlamış olan Prisoners’ Wives‘ı ise bu konuyu başka bir yönünden ele alıyor. Bu sefer hikayemiz mahkumlar değil de onların yakınları etrafında şekilleniyor.

Dizimiz, Julie Gearey tarafından yaratıldı. Yaratıcımızın ortaya çıkarttığı ilk dizi bu olsa da ismine, daha önceden Secret Diary of a Call Girl ve Lip Service‘ten aşinayız. Prisoners’ Wives ile de daha çok tanınmaya başladığı aşikar.Dizimizi şimdiden merak edenlerin içleri rahat olabilir. İlk sezonu 6 bölümden oluşan Prisoners’ Wives, ikinci sezon onayını Nisan ayında aldı. 6 bölümlük bir sezonu azımsamayın, bölümler 1 saate yakın sürüyor.

Yukarıda da dediğim gibi, hapishane ortamına değişik bir açıdan bakıyoruz bu sefer. Yakınları hapishaneye düşmüş ve daha önceden bir tanışıklıkları olmayan 4 kadının birbirlerine destek olması ve aralarındaki arkadaşlık temel alınıyor. Bu kadınların bir kısmı duruma alışıp çoktan kabullenmişken, yakını yeni buraya girmiş olanlar ise hapishaneyi kabullenmeye çalışıyorlar. Bu durum, bayan karakterlerimizi çok zorlasa da öyle ya da böyle, hayatlarına devam edip kendi ayaklarının üstünde daha güçlü durmalarını da sağlıyor.

Şahane kadromuz ve canlandırdıkları karakterlerden bahsedelim biraz da:

Gemma

Gemma

Steve

Steve

Yeni evli olan çiftimiz Steve ve karnı burnunda hamile Gemma‘nın hayatı bir anda evlerini polislerin basmasıyla değişir. Steve, cinayetten içeri alınır. Bunun ardından Gemma’ya hiçbir suçu olmadığını, bir yanlışlık olduğunu söyler. Gemma’nın ise hiçbir şeyden haberi yoktur ve bu olanlara bir anlam veremez. Gemma rolünde, Hollyoaks‘ta aklı bir karış havada liseli kızımızı canlandıran Emma Rigby‘yi görüyoruz. Steve’i de 22 Mayıs’ta başlayacak olan yeni dizimiz Hit and Miss‘te de seyredecek olduğumuz Jonas Armstrong canlandırıyor.

Francesca

Francesca

Paul

Paul

Kocası uzun süredir hapishanede olan Francesca, artık, bu duruma alışmıştır. Kocası Paul onu her zaman yaptığı işlerden uzak tutmuştur; Francesca da hiç sormamıştır. Paul’un içeride olması, işleri devam ettirmesine de engel değil tabii ki. Bu hayatına devam ederek karısına ve 2 çocuğuna inanılmaz maddi imkanlar sunmaktadır. Francesca olarak, BBC-HBO ortak yapımı Rome ve televizyon ekranlarında tutunamamış diziler Cane ve Caprica‘dan bildiğimiz Polly Walker‘ı görüyoruz. Paul’a da, Game of Thrones ve Downton Abbey‘de yer almakta olan Iain Glen hayat veriyor.

Harriet

Harriet

Gavin

Gavin

Bu ikiliden bahsetmeden önce uyarayım, ilk bölümde görünseler de hikayeleri 2. bölümde belli oluyor. Diğer 3 çiftin aksine Harriet ve Gavin, anne-oğul olarak dizide yer alıyorlar. Gavin, hapishaneye düştüğü için annesini suçluyor. Harriet olarak, benim en son Without You adlı mini dizide seyrettiğim Pippa Haywood‘u görüyoruz. Oğlu Gavin’i de, gençlik komedi-draması Fresh Meat‘ten tanıyacağınız Adam Gillen canlandırıyor.

Lou

Lou

Sean

Sean

Son ikilimize geldi sıra. Çiftimizin, ilkokula giden Mason adında bir oğulları var. Lou, Mason’dan babası olan Sean‘ın hapiste olduğunu gizlemeye çalışıyor. Bunun için de çeşitli hikayeler uyduruyor. Ayrıca Lou’nun sicilinin Sean’dan pek farklı olduğu da söylenemez. Lou rolünde Natalie Gavin‘i görüyoruz. Oyuncumuzu orjinal Shameless‘tan tanıyabilirsiniz. Paul’u canlandıran Reuben Johnson‘ı ise 2 tane film haricinde, başka bir yerde gördüğümüz söylenemez. Küçük Mason olarak seyrettiğimiz Oliver Hannam da bu diziyle beraber ilk oyunculuk deneyimini yaşıyor.

Dizinin ilerleyişinden ve formülünden, ben bayağı memnun kaldım. 6 bölümlük sezonun ilk 4 bölümünde her kadının hayatına ayrı ayrı odaklanıldı. O bölümde kimin ağır basacağını ise, jeneriğin sonundan öğrendik. Bölümün üzerine kurulu olduğu karakter, ekranda Prisoners’ Wives yazdığı zaman kenardaki yüze de sahip oluyor.
Kalan 2 bölümde ise her karaktere aynı şekilde yer verildi. Tahmin edileceği üzere, bu sefer Prisoners’ Wives yazdığında 4 kadının da yüzü kenarda sırayla geçti.

Bence BBC kalitesiyle bezenmiş harika bir yapım Prisoners’ Wives. Herkes rollerini hakkıyla veriyor. Oyunculuk gerçekten hayran olunası. “Aman, böyle “wives”lı dizilerden gına geldi” diye kestirip atmayın. Gayet ciddi ve bambaşka bir yapım sizleri bekliyor.

Tanıtım filmi

Şans verecek olanlara şimdiden iyi seyirler!