Daha önce birkaç kişi için yazdığım ama bir süredir ara verdiğim profil yazılarına, yeni yıla girmemize ramak kala finalini yapan ve çok da sevdiğim bir İngiliz dizisi olan Merlin‘deki en sevdiğim oyuncu, Katie McGrath ile devam edeyim dedim. Yalnız, profilde Katie’nin yer aldığı yapımlarla ilgili ufak da olsa ispiyon olabilir, uyarmadı demeyin.

Dilerseniz alttaki maddelere tıklayarak belirli kısımlara da göz atabilirsiniz.

1) Özgeçmişi ve Oyunculuğa Giriş

2) Dizi Kariyeri

3) Film Kariyeri

4) Özel Hayat

5) Diğer Bilgiler

Başlayalım bakalım…


1) Özgeçmiş ve Oyunculuk:

Katherine Elizabeth “Katie” McGrath, 24 Ekim 1983, Pazartesi günü İrlanda’nın başkenti Dublin’de dünyaya geldi. Aşçı bir anne, bilişim teknolojisi üzerine çalışan bir baba ve 2 ağabeye (Rory ve Sean) sahip olduğu bir ailesi var. Şimdilerde Londra’da yaşasa da çocukluğunu İrlanda’ya bağlı Ashford’ta geçirdi. Üniversiteyi Trinity College’ta tarih okuyarak bitirmiştir. Zaman zaman kendi üniversite hayatından hoşlanmadığını da dile getirir.

Katie, üniversiteden mezun olduktan kısa süre sonra, İrlandalı magazin dergisi Image‘ta moda gazetecisi olarak işe girdi. Ama 8 ay sonra, işin kendisine uygun olmadığına karar vererek bıraktı. Ardından da yine çok geçmeden annesinin ayarlamasıyla The Tudors dizisinde gardrop asistanı olarak işe başladı.

Katie’nin oyunculuğa girişi, settekilerin kendisine oyunculuğu denemesi ve cesaretlendirmesi sayesinde olmuştur. O zamana kadar, lisedeki oyunlar dışında herhangi bir deneyimi olmayan Katie, İrlanda’daki cast ajanslarına başvurarak şansını denedi. 3 ay gibi bir süre sonra da 2007 İrlanda yapımı, adı Damage olan bir TV filminde (filmden), Rachel adlı bir karakter için gelen teklifi değerlendirerek girişini yaptı.


2) Diziler:

Katie, girişini TV filmiyle yaptıktan sonra, aynı yıl içerisinde La Marea adlı bir tiyatro oyununun içinde yer aldı. Sonrasında da köklerine geri dönerek sahne arkasında çalıştığı diziye, The Tudors‘a konuk oyuncu olarak (2×05) katıldı. 2008 yılında, asıl çıkışını henüz yapmadan da 2 bölümlük bir mini dizide, The Roaring Twenties‘te Vixien rolüyle yer almışlığı var.

2008 yılının başına geldiğimizde, Kral Arthur efsanesinden uyarlanan dizi Merlin için seçmelere giren Katie, dizinin ve efsanenin en önemli parçalarından – ki benim de dizide en sevdiği karakter olur- Morgana Pendragon karakterine seçildi. Morgana, Camelot’u yöneten ve Arthur’un babası olan Uther Pendragon’ın himayesine alarak büyüttüğü bir karakter. 2008-2012 arasında 5 sezon (65 bölüm) süren dizi, ülkemizde de Cncb-e tarafından yayınlandı. Diziyle ilgili bu tanıtıma da bakabilirsiniz.

Not: Katie McGrath, Merlin’deki Morgana rolünü Colin Morgan sayesinde almıştır. Seçmeler sonucunda Katie’ye rolü veren yapımcılar, kadroda iki tane İrlanda aksanlı İngilizce konuşan oyuncuyu bulundurmaya sıcak bakmadıklarından, sonrasında Colin ve Katie arasında yaptıkları tercihte Colin’i seçmişler.

Katie’ye rolden alınacağını söyleyecekleri dönemde de Colin’in aksanından vazgeçip düz bir İngilizce ile oynamayı kabul etmesi ve bunu becerebilmesiyle, Katie de rolünde kalmıştır. Tabii, bütün bunlar da Merlin’in çekimlerinin başlamasına 8 gün kala kesinleşmiştir.

Merlin devam ederken başka projeler içinde yer almak isteyen oyuncu, 2009 yılında da Kraliçe II. Elizabeth ile ilgili çekilen The Queen adlı mini dizide (diziden) yer aldı. Dizinin ilk bölümünde yer almış ve kraliçenin kız kardeşi Margaret‘ı canlandırmıştır.

Not: Mini dizide kraliçeyi canlandıran Emilia Fox ile Katie McGrath, Merlin’de de rol arkadaşı olmuştur. Fox, Morgana’nın hayatında büyük önemi olan “Morgause” karakterini canlandırdı. Merlin izleyenler kendisini gayet iyi hatırlayacaktır, izlemeyen ya da düşünenler içinse ispiyonun dozu ağır olacağı için detaya girmiyorum.

Labyrinth

Katie McGrath‘ın bu profil yayınlandığında yer aldığı -aslında Merlin’in finaline çok yakın bir zamanda yayınlanan- son dizi projesi ise bir kitap uyarlaması oldu: Labyrinth. Kate Mosse‘un kitabından uyarlanan yapım, 180 dakika ve 2 bölümden oluşan bir mini dizi. Oyuncu, dizide, Kutsal Kase‘ye ulaşmak için kardeşini karşısına almak dahil elini ardına koymayan Oriane karakterini canlandırıyor.


3) Filmler

Freakdog (Red Mist)

Dizi kariyeri daha yoğun olsa da filmleri de ihmal etmemeye çalışan oyuncu, Damage ile girişini yaptıktan ama Merlin’e başlamadan önceki arada Eden ve Freakdog adlı iki filmde yer aldı. Bunlardan 10 yıllık evliliklerinde artık düşüş noktasına gelen bir çiftin yaşadıkları üzerine kurulu Eden‘da yan ve ufak bir rol almışken, bir adama çarptıktan sonra kaçan bir grup genç doktorun sonrasında yaşadıkları üzerine kurulan Freakdog (Red Mist) adlı korku filmindeyse Harriet adlı bir genci canlandırdı.

A Princess for Christmas

Katie, Merlin’in kadrosuna girdikten sonra da A Princess for Christmas ve W.E. adlı iki projenin içinde bulundu. Bunlardan ilki kariyerinin Merlin’den sonraki ilk başrolü, diğeri de oynadığı filmler içinde en ses getireni… Ayrıca daha önce Merlin ile çeşitli adaylıklar alsa da film oyunculuğunda ilk adaylığını (MovieGuide Ödülleri‘nde) A Princess of Christmass ile kazandı. Oyuncu, ailesini kaybettiği için bakımlarını üstlendiği iki yeğeniyle gittiği akraba ziyareti/tatilinde Prens ile tanışan ve sonrasında hayatı karışan Jules’u canlandırıyor.

Diğer film, yani Madonna‘nın yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı W.E. ise Kral 8. Edward‘ın iki metresi dahil çevresindekilerle olan ilişkisi üzerine kurulu bir film. Katie de filmde Kral Edward’ın metreslerinden Lady Thelma‘yı (filmden) canlandırıyor. Bu filmde Türk oyuncu Haluk Bilginer de yer aldı.


4) Özel Hayat

Katie McGrath özel hayatını göz önünde yaşamayan ve göz önünde tutmak istemeyen birisi. Zaten şu zamana kadar medya tarafından açıkça bilinen bir sevgilisi de olmadı. Tabii bunun da katkısıyla, kendisiyle ilgili çeşitli haberler medyada zaman zaman yer almakta.

Bunlardan birisi, The Tudors’un başrol oyuncusu Jonathan Rhyrs Meyers ile olan. İkilinin daha önce iki-üç kez yan yana görüntülenmişlikleri bulunsa da ikisi de bunu kabul etmemiş, Katie verdiği bir röportajda yine reddederek, bu haberleri “yakın arkadaş olma ve insanların yakıştırması” olarak nitelemiştir. 2011 yılında Samuel adlı biriyle sevgili olduğuna dair haberler olsa da bu da sadece haber olmakla kaldı. Şu zamana kadar çıkan dedikoduların en güçlüsü, daha doğru bir tabirle en göz önünde olanı ise Merlin’deki rol arkadaşı Colin Morgan ile olan.

Birçok kere ve birkaç kaynağa göre ikilinin gizli yaşamak istedikleri bir ilişkileri olsa da ikili bu iddialara her daim “sadece iyi arkadaşlık” yanıtını verdiler. Colin’in bir başkasıyla birlikte olduğuna yönelik kanıtlanamayan dedikodular veya ikilinin medya tarafından görüntülenememesi nedeniyle de bu durumun varlığı ve yokluğu -özellikle de Merlin’in son sezonu devam ederken dedikoduların boyutunun ciddileşmesi nedeniyle- Merlin hayranları arasında halen tartışma konusu olarak devam etmektedir.


5) Diğer

* Katie’nin sırtında “saflık” yazan bir dövme vardır. Merlin için gerekmese de The Tudors oyunculuğu için dövmesini makyajla yok ettirmiştir. (The Tudors’tan)

* Merlin setinde Anthony Head‘in (Uther Pendragon) provadayken elbisesine basması nedeniyle (2×12 çekimleri sırasında) düşüp omzunu incitmişliği var.

* Katie, aslında sarı tonlarında bir saç rengine sahip olsa da Morgana için saçlarını düzenli olarak boyamaya başlamıştır.

* Oyunculuktan önce bir dövmecide resepsiyon görevlisi ve barmen olarak da çalışmışlığı da var. Merlin başrolleri arasında, oyunculuk eğitimi almamış tek kişidir.

* Merlin’in 65 bölümününün hepsinde ismi geçse de dizinin 7 bölümünde aktif olarak yer almamıştır.

* Gençliğinde bir süre çok şişman biri olsa da vejetaryanlığın da etkisiyle kilolarından kurtulmuş. Şimdilerde vejetaryan değildir; hatta Guinnes yahnisi en iyi pişirdiği yemek. Yemek yapmak da stresli zamanlarında giriştiği uğraş.

* Fotoğraf çektirmekten nefret etse de oyunculuk dışında zaman zaman modellikle de uğraşmakta. Tabii hayranlar da bu kuralın istisnası.

* Rolling Stones, Game of Thrones kitapları, bira, macaron ve diet kola en sevdiği şeyler. Kıyafet alışverişiyse en sevmediği şey.

 

Not: Bu yazı yazarın, yani benim 22dakika.org için yazdığım 100. yazı. Herkese teşekkürler.