Ripper Street‘in konusu, Doğu Londra’nın gecekondu semti Whitechapel‘da ve 1888 yılının ikinci yarısında faaliyet göstermiş bir seri katil olan Karındeşen Jack‘in işlediği cinayetlerden sonra uzun bir süre ortalıkta görünmediği dönemde geçiyor.

Viktorya Dönemi, sene 1889… Bilinen son Karındeşen Jack cinayetinin üzerinden altı ay geçmiştir. Sokak arasında bulunan bir hayat kadını cesedinin bulunmasıyla halk, kurbanlarını genelde hayat kadınları arasından seçen Karındeşen Jack’in tekrar ortaya çıktığını düşünüp tedirginliğe kapılır. Bu olayların ortasında ise dönemin gözüpek, suçlulara aman vermeyen polis teşkilatı H tümeni (Cehennemden Çıkma Polis Teşkilatı olarak da anılıyor) vardır. Bu andan sonra, H Tümeni’nin Whitechapel sokaklarında suçlular ile olan amansız mücadelesine tanık olmaya başlıyoruz.

Tanıtım Başlıkları :

Yayın Bilgileri
Konusu
Karakterler
Ek Bilgiler
Tanıtım Filmi


YAYIN BİLGİLERİ

Türü : Polisiye – Suç

Yaratıcı ve Yazar :Richard Warlow (Waking The DeadMistresses)

Bölüm Sayısı : 1. Sezon 8 bölüm – 2. Sezon 8 Bölüm

Yayın tarihi : 1. Sezon 30 Aralık 2012 – 24 Şubat 2013, 2. Sezon 2014

Bölüm Süresi : 58 – 60 Dakika

Yayıncı Kanal : BBC ONEBBC America

KONUSU

Doğu Londra’nın 67.000 nüfuslu ve genellikle yoksul halkın yaşadığı Whitechapel bölgesi, Karındeşen Jack cinayetleriyle ünlenmiş bir bölgedir. Zamanla, Whitechapel sokaklarında Karındeşen Jack’in cinayetlerini taklit eden katiller de türemiştir. Olumsuz etkilerinden ziyade, bölge halkı bunu kazanç kapısı haline döndürmeyi başarmış. Karındeşen Jack’in evine yapılan turistik gezilerle, bölgeye daha fazla insan gelir olmuş; yani, ekonomi biraz olsun canlanmış.

Her ne kadar hikayenin çıkış noktası Karındeşen Jack ile bağlantılı olsa da dizi bunun üzerinde ilerlemiyor. Her bölümde farklı bir suçlu profiliyle karşılıyoruz. Bunun yanında adli hekim Jackson ile genelev sahibi Susan’ın, ülkeleri Amerika’dan İngiltere’ye kaçmış bir ikili olması ve bu durumu herkesten saklamalarını, dizinin ana konusu olarak nitelendirebiliriz.

 

 

 

 

Ripper Street konu ve anlatım bakımından BBC Amerika’nın sonbaharda yayınlanan dizisi Copper ile benzerlikler taşıyor. Dizide bahsi geçen Whitechapel bölgesi, Copper’da hikayenin geçtiği Newyork’un Five Point mahallesiyle benzerlikler taşıyor. Copper’da işlenen ana konu dizinin geneline daha fazla yayılmıştır. Fakat Ripper Street’e ana konu biraz daha ağır işleniyor. Aslında bu ağırlığın altında biraz da gizem yatıyor.

Dizide, hikayesinin geçtiği 19. yüzyıl İngiltere’sinde yaşamış ünlü yazar Charles Dickens‘ın romanlarında sık sık değindiği hastalıklı İngiltere portresi burada da çiziliyor. Dönemin yaşam şartlarının zorluğu, sınıflar arasındaki uçurum gibi yoksulluğu vurgulayan toplumsal sorunlarla hikayede sıkça karşılaşıyoruz.

KARAKTERLER

Sakin. Yenilikçi. Saklayacak bir şeyi var sanki?

Edmund Reid

Dedektif Reid, yakın zamanda ölen kızının üzüntüsünü henüz üzerinden atamamıştır. Karşılaştığı davalarda elde ettiği kanıtlarla suçluları yakalamada oldukça başarılı olan Reid, ortadan kaybolan Karındeşen Jack’in tekrar ortaya çıkmasından çekinir ve öldüğünü ummaktadır.

Reid’i Little Dorrit ve Spooks‘taki rolleriyle hatırlayabileceğimiz Matthew Macfadyen canlandırıyor.

Edmund Reid dizide yer alan bir karakter olmasının ötesinde, gerçek hayatta da yaşamış bir kişiliktir. Tarihte parlak bir dedektiflik kariyeri edinmiş ve zamanla Londra Polis Teşkilatı’nın başına kadar yükselmiş biridir. Yazar Charles Gibson’ın yazdığı ”Dedektif Deir” romanlarına da dayanak oluşturmuştur.

Sert. Sadık. Yoksa bir haydut mu?

Bennet Drake

Eski bir ordu mensubu olan Drake, Reid’in sağ koludur ve ona oldukça sadıktır. Birçok polisin aksine, bölgedeki yoksul halktan kendini ahlaki olarak üstün görmez. Tipik polis imajından ziyade, halka daha yakın olmasından kaynaklanan durumun getirdiği avantajla, suç unsurlarının arasında polis kimliğini rahatça gizleyebiliyor.

Drake rolünde Game Of Thrones‘taki Bronn rolüyle tanınırlığı artmış olan Jerome Flynn‘ı izliyoruz.

Bağımsız. Zeki. Güvenilmez?

Homer Jackson

Jackson, adli hekimlik uzmanı ve cerrahlık da yapmış eski bir Pinkerton’lıdır (Bir ABD ulusal güvenlik ve dedektiflik şirketi). Bu Amerikan hekimin, geçmişinde karanlık birtakım durumlar var ama şimdilik işini iyi yapışıyla ön plana çıkıyor.

Jackson içki, kumar ve hayat kadınlarıyla fazlaca haşır neşir olan günlerini geride bırakmış ve sokaklarda avare halde dolaşan bir adamdır. Aranan bir adam olduğu için, gizliliğini tehlikeye atmak istemese de Reid’in zoruyla, polis teşkilatında adli hekim görevine getirilir. Bu andan itibaren cesetlerde inceleme ve otopsi yaparak, ipuçları takip ederek Reid ve ekibine yardım etmeye başlar.

Adam Rothenberg‘i son dönemde konuk oyuncu olarak yer aldığı Person of Interest ve Elemantary‘den hatırlayanlarınız olacaktır.

Long Susan

Susan, Amerika’dan Jackson’la Londra’ya kaçmış biri. Burada gizlenmek için kendine yeni bir hayat kurar. Toplumun ileri gelen erkeklerine hizmet veren bir genelev işletmektedir.
Çoğu zaman asabi tavırlar sergileyen gaddar bir kişilik olan karakteri,  White Heat, Blackout‘tan hatırlayabileceğimiz MyAnna Buring canlandırıyor.

ve

Rose Erskine

Rose, Susan’ın genelevinin en güzel ve gözde kızı. Oyuncu olmak gibi büyük hayalleri var. Rose’un hayranlarının başında sert imajlı polisimiz Drake geliyor.
Rose’u canlandıran Charlene McKenna, hali hazırda uzun soluklu İrlanda draması Raw‘da rol alıyor. Merlin ve Misfits‘ten de konuk oyunculuklarıyla hatırlayabiliriz.

Emily Reid 

Edmund Reid’in karısı olan Emily, kızının ölümünden sonra bunalıma girmiştir. Kendini, kilise adına yapılan hayır işlerine adar. Yaşadığı bu trajik olay öncesinde kiliseyle pek arası olmayan Emily’i, kocası bu girdiği ruhani ve depresif durumdan çıkarmak için çabamaktadır.

Emily’i canlandıran Amanda Hale, Ripper Street’e gelinceye kadar bir kaç konuk oyunculuk dışında önemli bir projede yer almamış.
 
Fred Best
Gazeteci olan Best, Karındeşen Jack Cinayetleri hakkında yaptığı haberler ile bu işin fazlasıyla kaymağını yemiş. Bu seri katilin ortadan kaybolması Best’in, sansasyonel haber yakalamak için Reid ve ekibinin soruşturduğu cinayet davalarıyla, daha fazla ilgilenir hale gelmesine neden olmuş. Best’in haber için sürekli enselerinde oluşu, onları az biraz kızdırıyor.
Fred’i Luther‘den tanıyabileceğimiz David Dawson canlandırıyor.
 

 
 
Dick Hobbs 

H Tümeni’nin en çaylak üyesi. Atılgan ama çok da heyecanlı. Bu yüzden, verilen her işi eline yüzüne bulaştırma riski taşıyor.
Hobbs’u, ilk oyunculuk deneyimiyle Jonathan Barnwell canlandırıyor.

 

 


 
 
 Madoc Faulkner

Çoğumuzun Game Of Thrones‘tan tanıdığımız Iain Glen dizinin bir bölümünde konuk oyuncu olarak yer alıyor. Canlandırdığı karakterin ayrıntısına girmeyelim ki ispiyon olmasın.

 

 

 
 
 
 
Carmichael

Misfits‘ten Rudy Wade rolüyle hatırlayabileceğimiz Joseph Gilgun da dizide bir bölüm konuk oyuncu olarak yer alıyor. Rudy ile pek alakası olmayan bu karakteri de anlatmayalım, izleyin ve görün.

 
 

EK BİLGİLER 

— Dizinin çekimleri İrlanda Dublin’de yapıldı.

— Çekim mekanı olarak geniş bir alana yayılmış olan Dublin’deki eski bir ordu tesisi kullanıldı.

 1. sezon çekimleri 300 kişilik bir ekip tarafından 19 haftada tamamlandı.

 Richard  Warlow, yine tıpkı Ripper Street gibi hikayesi aynı dönemlerde geçen HBO‘nun efsane dizisi Deadwood‘un, dönemin karmaşık dilini kullanış biçiminden etkilendiğini ve bundan ilham aldığını belirtmiştir.

— Richard Warlow, 2. sezonun senaryosuna başladığını açıklayıp, hikayenin, bazı kısımlarının 20. yüzyılın başlarında Doğu Londra’da Çinli nüfusun yoğunlaştığı, Chinatown bölgesinde geçeceğini belirtmiştir.

SON SÖZ 

Oyunculukları, senaryosu, kostümleri ve dekoruyla  sizi o dönemin karanlık atmosferinin içine alan dizi, her yönüyle oldukça kaliteli bir yapım. Dönem dizisi sosuna batırılmış polisiyelerden hoşlanıyorsanız bu dizi tam size göre.
İzlemek isteyenlere iyi seyirler…

TANITIM FİLMİ 

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=YnhV5K9F39g?feature=player_detailpage&w=640&h=360]