Çirkin küçük sırlar, daima açığa çıkar.

Scandal‘ın dünyasına giriş yapmamızla, bir anda kendimizi ne iş yaptıklarını bilmediğimiz, büyük bir makinanın çarkları gibi  işleyen bir ekibin ortasında buluyoruz. Peki burası neresi? Bir büro; burada çalışanlar avukat, ama burası bir hukuk bürosu değil! Yaptıkları şey, toplumun gözü önünde bulunan kişilerin  ortaya çıkan kirli sırlarında, yönetimi ele alıp krizi en az hasarla kapayabilmek. Yaptıkların işin tanımı ise kriz yönetim danışmanlığı…

Başlıklar :

Yayın Bilgileri
Konusu
Karakterler
Judy Smith Hakkında
Fragman


 


YAYIN BİLGİLERİ

ABC’nin 2012 Nisan ayında ilk sezonu 7 bölüm olarak planlanmış olan, yeni diye tabir edebileceğimiz dizisi Scandal, eski ABD başkanı George H.W.Bush‘un basın danışmanı Judy Smith‘in hayatından esinlenilmiş bir politik gerilim. Dizinin yaratıcısı ve yapımcısı olan Shonda Rhimes ilk sezon için, “İlk etapta 7 bölümümüz var; belki de 13’e çıkacak” düşüncesiyle çekmek istemediklerini belirtmiş. Judy Smith ile konuştuklarında projeyi, İngiliz mini dizileri gibi yayınlamak istediklerine karar vermişler. Öyle ki ilk sezondan sonra dizi iptal olsa dahi seyirciyi  pek fazla üzmeyecek bir son hazırlamışlar.

Scandal‘ın ilk bölümü 2,1 reyting oranı yakaladı. Sonraki bölümleri ortalama 2,0 reyting oranında seyrederken, sezon finali 2,4 reyting yakalayarak, kanalı fazlasıyla tatmin etti ve 2. sezon onayını aldı. 2. sezona hızlı bir giriş yapan dizi, ilk iki bölüm 2,2 ve 2,5 reyting oranlarını yakaladı. İkinci sezonda şu ana kadar elde ettiği ortalama ise 2,2 oldu. Bu durum, kanalı memnun etmiş olacak ki 2. sezon 13 olan bölüm sayısı, 22’ye uzatıldı.


 

KONUSU

Konuya giriş yapmamızla birlikte karşımıza hummalı bir şekilde çalışan bir ekip  çıkıyor. Çoğu dizide karşımıza çıkan karakter tanımlamalarıyla  burada karşılaşmıyoruz. Öyle ki hepimiz biliyoruz ki senaryolarda karakter tanımlamalarının geçtiği yerler hikayenin temposunun yavaşladığı kısımlardır. Karakterleri yeteri kadar tanımadan hikayeye girmemiz kötü bir şey mi? Hayır değil. Gereksiz bir şekilde daha ilk bölümden her karakterin iç dünyasına girelim, seyirci onları sevsin türünden bir yaklaşım göstermemeleri, anlatılan konuya daha bir inandırıcılık katmış. Peki, bu hep böyle mi devam edecek? Elbette hayır. İlerleyen bölümlerde -izleyiciyi sıkmadan- dizinin temposu yavaşlamadan, biz de bazı detaylar öğreneceğiz.

Dizide ekibimiz 24 saat geçmeden iki vaka çözüyor. Çoğu bölümde, ekibin karşısına ayrı bir vaka çıkıyor. Ama tabii bir de ana konumuz var. Amerika başkanı Fitzgerald Grant’ın içinde bulunduğu bir skandal, ilk sezon boyunca her bölümde karşımıza çıkıyor. Son bölümde ise sadece bu vaka ele alınıp sonlandırılıyor.

Peki bu şirketin kapısını çalanlar kimler? Cinayetten aranan onur madalyalı halk kahramanı bir asker; ailesi kaçırılan bir diplomat; fuhuş patroniçesi bunlardan sayabildiklerimiz. Bu isimleri, saplandıkları çukurdan en az hasarla kurtarabilecek tek isim Oliva Pope ve ekibidir.


 

KARAKTERLER

OLIVIA POPE
Cumhuriyetçi aday Fitzgerald Grant’ın seçim bürosunda çalışıp, onun başkan seçilmesinde en büyük katkıyı sağlayan Olivia, başkanla arasında geçen bir olaydan sonra görevinden ayrılıyor. Daha sonra yoluna tek başına devam etme kararı alıp, kriz yönetim danışmanlığı şirketini kuruyor. Zaten tanınmış biri olan Olivia, kurduğu şirkette kazandığı başarılarla da çok kısa bir sürede başı her belaya girenin ilk başvurduğu isim haline geliyor.
Müşterilerinden istedikleri tek bir şey var; ona yalan söylenmemesi. Olivia, müşterilerini seçerken doğruyu söylediklerine inanması için tek yapması gerken şey, onların gözlerinin içine bakmak.
Çoğu zaman özel hayatımızda dinlenemediğimizi düşünürüz. Bir de Olivia’nın hayatına bakmalısınız. Bu baş döndürücü trafikte diziye bütün enerjisini veren karakter, ekibini de bu enerjinin içine dahil etmeyi başarıyor.
Olivia’yı canlandıran Kerry Washington‘ın oyunculuğu hakkında gözümü tırmalayan detayları ise mimikleri, onlara bir türlü alışamadım.  Yine de zenci oyuncuların başrolde olduğu yapımların pek tutmama riskine karşın, iyi reytinglerden çıkardığım sonuç: Amerikan izleyicisi oyuncuyu sevmiş olarak değerlendiriyorum. (Internet’te kısa bir tura çıkınca bunda, sanatçının düzgün fiziği ve canlandırdığı karakterin gardrobunun da etkisi olduğu sonucuna da varılabilir.).

HARRISON WRIGHT
28 yaşında Washington’da yetişmiş bir avukat olan Harrison, şehirde tüccar Adnan Salif adına, lüks araba alım satım işiyle uğraşırken, kendine büyük bir servet edinir. Fakat bu işinde yasal olmayan sorunlardan dolayı tutuklanır. Olivia yardımına koşarak onu bu durumdan kurtarıp, ekibine dahil eder. Olivia’ya sadık, ama gerektiği yerde kararlarının sorgulamasını da yapan Harrison, tatlı dilli, ikna kabiliyeti yüksek biri.
Karakteri, daha önce ciddi bir yapımda rol almamış Columbus Short canlandırıyor.


ABBY WHELAN

Olivia’nın yakın arkadaşlarından olan Abby, kocasının alkol sorunları nedeniyle kendisine aşırı şiddet uygulaması neticesinde oldukça zor bir evliliği olmuş biri. Kocası, Abby’nin kalça kemiğini ve çenesini kırıp hastanelik ettiği bir gece, savaşçı edasıyla adamın evine giden Olivia da onun bir kaç kemiğini kırmış. Abby, Olivia’nın tuttuğu, eyaletin en güçlü boşanma avukatı sayesinde boşanabilmiş. Boşandığı dönem, Olivia’nın seçim çalışmaları olduğu döneme denk geliyor. Şirket kurulduktan sonra da ekibe araştırmacı avukat olarak dahil olmuş.  Ekipte kararları en fazla sorgulayıp, gerektiği yerde en fazla eleştiri yapan karakteri, NCIS‘ten hatırlayacağınız Darby Stanchfield canlandırıyor. Aktrisi son zamanlarda Castle‘da da malum bir eski eş ;) olarak izledik.


HUCK

Gizli operasyonlar içerisindeki bir  öldürme ve işkence makinası  CIA ajanıyken, teşkilat içerisindeki  görevinden bunalıp ayrılmak zorunda kalan Huck, bir anda kendini sokaklarda ve metro içlerinde  geceleyen bir evsiz olarak bulur. Olivia, bir şekilde varlığından haberdar olup, ekip içerisinde yararını görebileceğini düşündüğü için Huck’ı işe alır. Aynı zamanda bilgisayarlar ve yazılımlar konusunda uzman olan Huck’tan Olivia’nın istediği tek bir şey var: Tanıkları konuşturabilmek için her şeyi yapabilirsin, ama onları öldüremezsin.
Huck’ı benim Weeds‘te izleyip çok beğendiğim, başka birçok yapımdan da tanıdığımız Guillermo Diaz canlandırıyor.


QUINN PERKINS

Konuya giriş yapmamızla birlikte ilk tanıştığımız karakter olan Quinn, ekibin -Olivia hariç kim olduğunu kimsenin bilmediği- en yeni üyesidir. Bir çok başvuru arasından seçilen Quinn, Olivia Pope’tan gelen iş teklifi karşısında şoka uğrar. Çünkü bu onun hayallerinin gerçekleştiği andır. Tabii bu genç avukat, karşısında bir hukuk bürosu bulacağını zannetse de yapacağı iş daha farklı bir şeydir. Uzun zaman boyunca, yeni işine tam anlamıyla adapte olamayan Quinn’in kimliği, hikayenin belki de en geri planda kalmış gizem unsurudur.
Karakteri, Katie Lowes canlandırıyor.

Ek : Tvline.com’un 2012 yılı için hazırladığı yılın enleri listesinde, Quinn Perkins’in hikayesi en iyi ucu açık final olarak değerlendirildi.

 


STEPHEN FINCH

İskoçya doğumlu olan Stephen, Yale Hukuk Fakültesi’ni birincilikle bitirdikten çok kısa bir süre sonra Amerikan vatandaşı olmuş. Chase & Howard Hukuk Bürosu’nda baş avukat olup, kariyerinin zirvesindeyken çok önemli bir davanın orta yerinde sinir krizi geçirir. Florida’da gördüğü iki aylık tedavi sonrasında, kendini Olivia’nın ekibinde bulur. Ekibin kadınlarla arası en içli dışlı çapkınını oynayan Stephen, Olivia’nın ısrarları sonucu sevgilisiyle nişanlanır ve artık  kadınlardan uzak durmaya çalışır. Olivia’nın ekipte kararlarını en az sorgulayan ve sürekli onun izinden giden Stephen’ı, çoğumuzun Lost‘tan bildiği Henry Ian Cusick canlandırıyor.

ABD BAŞKANI FITZGERALD GRANT

Cumhuriyetçi Parti’nin çıkaracağı başkan adayı yarışında, rakibi Sally Langston’ın oldukça gerisinde bir durumdayken, kampanyanın orta yerinde Olivia’nın başarılı fikirleriyle ortaya çıkması sonucunda, partisinin başkan adayı olarak seçilir. Başkanlık seçimi süresince Olivia’nın  danışmanlığı sayesinde seçimleri kazanıp başkanlığını da ilan eder. Olivia ile Beyaz Saray’a taşınan ortaklıkları, aralarında geçen bir olaydan sonra bitmiş olsa da aralarındaki ilişki başkanın karıştığı bir skandal sonrasında yeniden birleşecektir.
Karakteri, Tony Goldwyn canlandırıyor.

MELLIE GRANT

Başkanın Eşi (First Lady) Mellie, kocasının parti içi girdiği seçim yarışında onun yanında yer almayarak anketlerde geriye düşmesine neden olur. Hem kendisinin, hem de kocasının birbirlerine olan sevgisinin bittiği bir döneme gelen seçim kampanyasında, Olivia’nın “Aile içi değerler Cumhuriyetçiler için önemlidir, seçilebimeniz için basına mutlu aile pozu vermelisiniz” çıkışından sonra Mellie, hukuk kariyerini bırakarak seçim kampanyası süresince kocasının yanında olur. Hırslı yapısıyla, gerek başkanlık yarışında, gerekse seçildikten sonra, kocasının hanesine artı puan yazılabilecek, kafasından hikayeler uydurup yalanlar da söyler. Yarattığı imajla halkın başkandan daha çok sevdiği Mellie’yi Bellamy Young canlandırıyor.

CYRUS BEENE

Başkanın sağ kolu olan kurmaylarından Cyrus, kariyerine Harward Üniversitesi’nde devam etmek üzereyken, başkanın seçim kampanyasına dahil olur. Cyrus da tıpkı Olivia gibi başkanın seçimi kazanmasını sağlayan etkenlerin en başında gelir. Seçim kampanyasındaki bu başarısından sonra Cyrus, zaman zaman Başkan’a sarfettiği “Benim sayemde seçildin, çünkü sana inandım” gibi cümleleriyle egosu oldukça yüksekte olan bir karakter. Eşcinsel kimliğini de basından saklayan Cyrus’ı bir çok konuk oyunculuğundan hatırlayabileceğimiz Jeff Perry canlandırıyor.

 

DAVID ROSEN

Eyalet savcısı olan David, Olivia’nın yöntemlerini onaylamıyor. Bu yüzden de sürekli onun ensesinden ayrılmıyor. Olivia’nın onu idare etmek için kendisine yakın tutma çabalarını da kendi yöntemleriyle püskürtüyor.
Karakteri, bir çok dizideki oyunculuklarıyla yüzüne aşina olunan Joshua Malina canlandırıyor.

Yapımcı JUDY SMITH Hakkında

 1958 doğumlu olan Judy Smith‘in, halkla ilişkiler ve hukuk eğitimini tamamlayıp, önemli şirketlerde kariyer yaptıktan sonra yolu, Beyaz Saray’a düşer. Burada, aynı zamanda aldığı halka ilişkiler eğitimi ve kariyerine istinaden ABD başkanı George H.W Bush’un basın danışmanlığına getirilir.

Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra, özellikle Washington ve çevresinde yaygın bir meslek olan kriz yönetim danışmanlığı şirketini kurar. Judy Smith’in şirketi olan Smith & Co, bugüne dek aralarında Monica Lewinsky ve BP’nin Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısı krizine dek bir çok davayı üstlenir. Parlak kariyeri, yapımcı Shonda Rhimes’ı etkiler. Dizi fikrini Smith’e açmasıyla olurunu alıp, onu da yapımcı kadrosuna dahil etmesiyle proje başlar. Dizi senaryosunu yazan ekip, çeşitli kriz durumlarını kurgulayarak, bu tarz durumlarda Judy Smith’in nasıl tavır alacağı konusunda fikir alıp, hikayeye bu şekilde yön verirler.

Dizinin yaratıcısı, yapımcısı ve aynı zamanda senaryo ekibinde olan Shonda Rhimes, Grey’s Anatomy ve Private Practice dizilerinin de yaratıcısıdır. Scandal’dan önceki bu iki projesinde başarıyı yakalayan Rhimes, öyle görünüyor ki üçüncü dizisinde de aynı başarıyı yakalamış.
Sezonlar boyu sürmesini ümit ettiğim bu güzel diziyi, türün meraklılarına tavsiye edip iyi seyirler diliyorum.


 

FRAGMAN

 

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=kju0TD2JnRU?feature=player_detailpage&w=640&h=360]