…ve uzun bir aradan sonra bir tanıtımla daha karşınızdayım. Son izlediğim müzikal bölümüyle beni buraya koşturan ve tanıtımını göremeyince de üzen bu güzel diziye bir tanıtım hazırlamayı kendime görev bildim.

Eğer etrafta çaylak doktorlar görmek sizin için sorun değilse, gülmememi gerektiren tıbbi bir durumum da yok diyorsanız; bu medikal komediye bir göz atmalısınız.

Türü: Medikal Komedi

Yapımcı: Bill Lawrence (Cougar Town)

Sezon-Bölüm sayısı: 9 sezon ve 182 bölüm

Yayın tarih aralığı: 2 Ekim 2001 – 17 Mart 2010

Bölüm süresi: 24 dakika

Yayınlandığı kanallar: İlk 7 sezon NBC, Son 2 sezon ABC

Türkiye’de yayınlandığı kanallar: CNBC-e ve Dizi Smart

Uzantı: 8. sezon devam ederken, Scrubs: Interns adlı 1 sezon ve 12 bölüm süren ve sadece internette yayınlanan bir uzantısı vardır.

Jenerik Müziği: Lazlo Bane – Superman

Scrubs; Sacred Heart adlı eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 3 asistan doktorun ve 1 hemşirenin bin bir gariplikle dolu hayatını konu alıyor. Daha dün hiçbir şey bilmezken, kendilerini bir anda hasta bakarken bulan asistanlarımızın başlarından belalar da tabii ki eksik olmuyor. Gün boyu hastane ve çevresinde yaşadıkları trajikomik olayları ve bunlarla baş etme şekillerini izlerken bölümün ne ara bittiğini farkına varamayacaksınız.

Diziyi, ana karakterin bakış açısından izliyoruz daha çok. İç sesi sıklıkla eşlik ediyor bize. Bölüm boyunca uçuk fikirlerini hayata geçirişini izliyor, garip hayalleriyle (daydream) esir alınıyoruz.  Yanda binlercesinden birini görmek mümkün. Evet, bu hastane, sıra dışı bir hastane ve normal bir insan yok. O yüzden bir House M.D. arayışındaysanız koşarak uzaklaşın. “Sanırım aradığım bu” diyorsanız, doğru yoldasınız. Karakterlerle tanışma vaktiniz geldi.

Karikatürize bir tarzı olan dizimizin elbette ki karakterleri de ilginç. Ve burada sadece asistanlardan bahsetmiyoruz. Baş hekiminden hademesine, hastane avukatından hastalarına bir dolu ilginç karakter.

 * John Michael “J.D.” Dorian

 * Canlandıran: Zach Braff

JD, hikayemizin anlatıcısı, hayal kurucusu, her şeyi.  JD, artık, bir dahiliye asistanı. Sacred Heart’ta asistanlığının başlaması ile keyif dolu serüveni de başlıyor. En iyi arkadaşı ile aynı hastanede çalışıyor ve aynı evi paylaşıyor. Bir yandan hastalarla uğraşırken bir yandan hocasının istekleriyle boğuşuyor. Tabii hademenin gazabından kaçabildiği zamanlarda.

 * Christopher Turk

 * Canlandıran: Donald Faison

…ve Turk. Kendisi JD’nin kankası, ev arkadaşı, yaşama nedeni :) Turk, bir cerrahi asistanı. Okuldan beri arkadaşlar. Aynı evi paylaşıyorlar; şimdi de aynı hastaneye kabul edildiler. Bu ikili arasındaki bağı, hiçbir kızın bozamayacağı kesin. Hatta sevgiliden ayrılma nedeni olabilir.


Elliot Reid

 * Canlandıran: Sarah Chalke

Elliot da JD gibi bir dahiliye asistanı. Kendini beğenmiş görünen, ama aslında kendine güveni az olan, çok fazla konuşan, hatta hiç susmayan bu güzel kızımızın da tek derdi biraz takdir ve saygı görebilmek. Eh güzel de olunca, JD’nin ilgisinden kaçmıyor tabii.

 

 * Carla Espinosa

 * Canlandıran: Judy Reyes

Görmüş geçirmiş bir baş hemşire; ilk yılındaki bir asistandan çok daha donanımlıdır derler ve evet, bu doğru. Carla olmasa, bu asistanların işi yaman. Her ihtiyaçları olduğunda onların yanında oluyor; yapmaları gereken şeyleri gösteriyor; yanlışlarını kolluyor. Koruyucu melekleri anlayacağınız. Elliot’u listeden çıkaralım tabii. İyi bir başlangıç yaptıklarını söyleyemeyiz. Neyse, kendisi gördüğünüz üzere bir latin güzeli. Eh Turk’un kanının hemen kaynamasına şaşırmamak gerek.

 * Perry Cox

 * Canlandıran: John C. McGinley

Tam bir baş belası. Daha ilk günden, asistanların canına okuyor. Yaptıkları hiçbir işi beğenmiyor; üstüne, etmediği hakaret kalmıyor. Asistanlık hayatları boyunca onların eğitmeni olacak kişiden bahsediyoruz. Sorunlu bir tip anlayacağınız; ama JD’nin idolü. En büyük hayali, onun gibi başarılı bir uzman olabilmek. Cox’un ise bu durumdan pek hazzetmediğini söyleyebiliriz. Bunu da kendine has konuşma tarzı ve iğneleyici betimlemeleriyle belli etmekten de kaçınmıyor. Ama asistanlık uzun bir süreç maalesef. :) Kaçış yok…

 Bob Kelso

 * Canlandıran: Ken Jenkins

Her hastanenin bir baş hekime ihtiyacı vardır. Ama bunun gibi bir baş hekim görmeniz biraz zor. Kendisi acımasız, kalpsiz, duygusuz bir yönetici. Hastanenin gelirlerini düşürmediğiniz ve ekstra masraf çıkarmadığınız sürece siz iyi bir doktorsunuz. Tabii duygusal bir yönü de yok değil. Bu duygusal yönünü karısı ile ilişkisinde pek göremesek de hastane kantinindeki muffin keklerle olan ilişkisinde görmek mümkün. Bu yüzden eğer hastane için bir ihtiyacınız varsa, kapısına bir muffin kekle uğramak, işinizi kolaylaştırabilir.

 * Janitor (Hademe)

 * Canlandıran: Neil Flynn

…ve JD’nin ömür törpüsü, hastane kabusu. Her şey bir espriyle başladı. Sanırım JD, başına gelecekleri o an bilebilseydi, oradan koşarak uzaklaşır, esprisini kendine saklardı. Neyse, hadememiz adı üstünde hastanenin hizmetlisi; ama kendisini alakalı alakasız her sahnede görmek mümkün. Onu sadece bir hizmetli olarak düşünürseniz, çok yanılırsınız söyleyeyim. Huzurlu bir hayat istiyorsanız kendisinden uzak durun.

 * Laverne Roberts

 * Canlandıran: Aloma Wright

Çok ana bir rolü olmasa da sıklıkla gördüğümüz hemşirelerden biri. Asistanlarımıza laf sokmakta üstüne yok ama. Az konuşuyor, öz konuşuyor. Tabii bizimkiler de az uğraşmıyor onunla. O aykırı sesiyle, sadece laf soksun yeterli. :)

 *  Ted Buckland

 * Canlandıran: Sam Lloyd

Hastanemizin avukatı. Aynı zamanda da bir müzik grubu var. Reklam müzikleri yapıyorlar. Kendilerini sıklıkla şarkı söylerken duyabiliyoruz. Avukatlıkta da anca şarkıcılıkta olduğu kadar başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

 Jordan Sullivan

 * Canlandıran: Christa Miller

Doktor Cox’ın eski karısı. İkisi de sorunlu olduğundan, ayrılmalarına şaşmamak gerek. Ama ayrı ilişkileri bile izlenmeye değer. Jordan, beklenmedik şeyleri beklenmedik zamanlarda yapmakta usta.

 *  Todd Quinlan

 * Canlandıran: Robert Maschio

Cerrahi asistanlardan biri. Turk’un arkadaşı. Abazan bir kişiliği olan Todd’u durdurabilen olacağını sanmıyorum. Sadece uygunsuz espriler yapmak için, saatlerce boş anınızı kollayabilir. Her an bir kapının ardından slip mayosuyla karşınıza çıkabilir. “Çak bir beşlik” kalıplaşmış sözlerinden.

Burası dışında bir de JD’nin bakış açısından karakterleri tanımak isterseniz, alttaki videoyu izleyebilirsiniz. Kendisi ispiyonsuz olup, yaklaşık 4 dakika civarındadır. JD’nin seslendirmesiyle diziden görüntüler üzerinden karakterleri yüzeysel biçimde anlatmaktadır.

Diziyle ilgili tırıvırı bilgiler:

 • Dizinin jeneriğindeki ac grafisi ters konulmuş. Dizinin yapımcısı bunu asistanların ilk yıllarında bilgisizliklerini vurgulamak için özellikle o şekilde hazırlamış. Zach Braff ise bunun bir hata olduğunu ama sonradan popüler olunca öyle kaldığını söylüyor.
 • Çekimler North Hollywood Medical Center adlı aktif olmayan bir hastanede yapılmış.
 • JD rolüne, Zach’ten önce Michael Muhney başvurmuş; ama uygun görülmemiş.
 • Başta, dizi ABC’ye sunulmuş; ancak kanal, diziyi reddetmiş; NBC almış. NBC iptal edince de bu sefer ABC diziyi almış.
 • İlk 8 sezon boyunca, neredeyse her bölüm “benim” kelimesiyle başlıyor. Dizinin, başrolün iç sesleriyle gitmesi ve onun hayatını anlatmasından dolayı böyle uygun görülmüş. Ama son sezonda yeni asistanların hayatı anlatılmaya başlanınca, “benim”ler yerini, “bizim”e bırakmış.
 • İlk sezon boyunca yapımcı, dizinin iptal olacağından o kadar eminmiş ki güzel bir final yapabilmek için hademeyi sadece JD ile konuşturmuş, eğer iptal olursa en azından hademenin başından beri JD’nin hayal ürünü olduğu gibi bir yolla hikayeyi bitirmeyi düşünmüş. Dizi iptal olmamasına rağmen, ikinci sezonun başlarında da hademe sahneleri aynı şekilde devam etmiş, iptal korkusundan dolayı. Canlandıran oyuncu, “Benim hiç başka karakterlerle karşılıklı konuşmam olmayacak mı?” deyince, senaristin aklı başına gelmiş ve o andan itibaren karakter gerçeğe dönüşmüş.
 • Zach ve diğer birkaç kadrolu oyuncu, 8. sezondan sonra dizide olmayacağını açıklayınca, hikayede değişikliğe gidilmiş ve bu karakterler için güzel bir final yazılmış ve 8 öyle bitirilmiş. Demem o ki bizim izlediğimiz hikaye aslında 8. sezonla son buluyor. Daha sonra yeni asistanların hayatı anlatılmış ki o da uzantı şeklinde tasarlanmış. Adı da Scrubs: Med School. Zaten ilk sezonundan sonra iptal edilmiş. Ama 8. sezonla hikayenin finale erdiğini bilmek, iptal olmuş bir diziye başlamak istememe çekingenliğinizi alır diye umuyorum.
 • 3 Golden Globe Adaylığı, 17 Emmy adaylığı var. Yayınlandığı süre boyunca aldığı birçok ödül de bulunmakta. Kimi daha yerel, kimi bilinen bu ödüllerin listesi içinse sizi buraya alalım.
 • Kendine ait bir vikisi de var. Bu adresten diziyle ilgili gerekli gereksiz birçok güzel bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • BU ve ŞU da yine diziyle ilgili aktif sitelerden.
 • Bu yazıyı hazırlamama vesile olan çok da güzel, eğlenceli bir müzikal bölümü var. 6×06 – My Musical

Aşağıda biraz düşük çözünürlükte de olsa tanıtım filmini izleyebilirsiniz.

 

 

Bu da her bölümünde baştan izlemekten sıkılmayacağınız giriş jeneriği.

 

 

Normalde, bir tanıtımın içinde pek kişisel görüşlerimi paylaşmam; ama bu dizide özellikle paylaşmak istiyorum. Belki başlarsınız; belki başlamazsınız; ama eğer başlarsanız, biraz sabırlı olmanızı diliyorum. Çünkü biraz uçuk eylemlere girilebiliyor. Gerçekle bağdaşmayan tiyatral sahneler olabiliyor. İlk başlarda -oyuncuların da birbirine alışma dönemi mi midir bilmiyorum- biraz yavaş ilerlediğini, komik olmadığını düşünebilirsiniz. Ama inanın sezonlar ilerledikçe, ekip birbirine alıştıkça ve senarist de oyunculardaki potansiyeli görüp, onlara göre bölüm yazmaya başlayınca dizi akıp gidiyor. Ben bu diziyi çok uzun süredir izliyorum. Canım sıkıldıkça parça parça izlediğim bir diziydi; ama izlemeye devam ettikçe, daha değerli bir dizi olmaya başladı benim için. Umarım sizin için de öyle olur diyor ve buraya kadar sabredebildiyseniz, okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

Keyifli seyirler…