Sex_and_the_City_005

HBO her daim kalitesini konuşturan bir kanaldı. İşte yayınlandığı dönem 90’ların sonuna ve 2000’lerin başına denk gelen Sex and the City de o zamana göre çok farklı, modern, cesur ve izleyen herkesin aklını başından almış bir işti. Günümüzde de birçok dizide ondan esintiler görmekteyiz.

Bu diziyi duymayan elbette yoktur; ama tanımayan ve haliyle Carrie ile arkadaşlarının dünyasına girmeyen birçok kişi vardır muhakkak. E öyleyse bakın bakalım bu dünya ilginizi çekecek mi?

Actors

HAKKINDA

Sex and the City 1998-2004 yılları arasında, 6 sezon-94 bölüm sürdü. Daha sonra bunları 2008 ve 2010 yıllarında 2 sinema filmi takip etti.

bookCandace Bushnell‘in aynı adlı kitabından uyarlanan dizinin yaratıcısı Darren Star. Melrose Place, Baverly Hills, 90210 gibi dizilerle ekranda kendini ispatlamış ismimiz, dizinin ilk 3 sezonu boyunca yürütücülüğünü de yaptı. Daha sonra Sex and the City’nin mutfağında birtakım değişiklikler oldu ve Darren Star da diziyi bırakanlardan biriydi. 4. sezondan itibaren yerini daha önce pek ismi duyulmayan, şimdilerde 2 Broke Girls‘ün yürütücülerinden biri olan Michael Patrick King‘e devretti.

KONU

sic_londonnycKadınlar, New York’a modayı ve aşkı bulmaya gelir.” diyor Carrie. Dizide de New York’a zamanında bunun için gelmiş, iş hayatlarında çoktan iyi bir noktaya ulaşmış, ekonomik anlamda da iyi durumdaki üçü 30’larında, biri 40’larında, 4 bekar kadının bunları arayışlarına odaklanıyoruz. Bu 4 kadın arkadaştan da öte bir aile gibi. Hayatlarına dair her şeyi hiç çekinmeden birbirleriyle paylaşan, sık sık romantizm ve cinsellikle ilgili samimi sohbetlere ve tartışmalara girebilen, çok yakın bir arkadaş grubundan bahsediyoruz.

Dizinin en merkezindeki Carrie Bradshaw bir yazar. Kurgusal bir gazete The New York Star’da “Seks ve Şehir” başlığı adı altında aşk, ilişkiler ve seks üzerine her hafta çıkan köşe yazıları yazıyor. Burada bahsettiği şeylere de ilham olan hem kendinin hem de bu çok yakın arkadaşları Miranda Hobbes, Charlotte York ve Samantha Jones’un yaşamları.

-sex-and-the-city-12673726-500-376

Dizüstü bilgisayarının başına geçip yazısını yazmaya giriştiği zaman sürekli iç seslerini duyuyoruz ve bu sayede hem dizinin anlatıcılığını üstlenmiş oluyor, hem de kendisinin bu monologları sayesinde olaylara iyice giriyoruz.

6x20-An-American-Girl-in-Paris-part-Deux-sex-and-the-city-21392658-500-375

Her bölümde Carrie’nin o hafta yazısına verdiği başlığın konusuna değiniliyor.

KADRO VE KARAKTERLER

Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker)

carrie-bradshaw-1024

Carrie, hem dizinin en merkezindeki karakter, hem de dizinin anlatıcısı. Tam bir New York kızı ve bu şehre adeta aşkla bağlı biri. Evliliğe çok sıcak bakmasa da iyi bir romantik ilişkinin peşinde. Yani kadın-erkek ilişkilerini sadece seksten ibaret görmeyen, gayet duygusal bir kadın. Tabii kararsızlıkları ve istikrarsızlıkları da var. Bu yüzden doğru kişiyi bulma ve elinde tutma konusunda zorlanıyor.

img-thingBir parti kızı olan Carrie’nin en bilinen bir diğer özelliği modaya olan tutkusu. Özellikle söz konusu ayakkabılar olduğunda kendini kaybeden Carrie, şehrin moda öncülerinden biri. Bir diğer tutkusu da sigara. Kendinin sigara içmesiyle bir sorunu olmasa da, “Sigara içmek beni ben yapan şeylerden biri.” dese de çevresi bu konuda ona destek olmuyor.

Carrie, sürekli iç sesini duyduğumuz için çoğu zaman daha iyi anladığımız, bağ kurduğumuz ve kendimizle bütünleştirdiğimiz bir karakter oluyor ister istemez.

Karakteri Sarah Jessica Parker canlandırıyor.

 

Samantha Jones (Kim Catrall)

samantha-jones-1024

Bir halkla ilişkiler şirketinin patronu olan ve bu sayede geniş bir çevre edinen Samantha, ekibin en eğlenceli ve en matrak üyesi. Diğer kızların içinde daha yaşlı olmasına rağmen (Dizide diğer üçlü 30’lu yaşlarındayken Samantha 40’larında) en dinamiği, en şehvetlisi ve en çekicisi diyebiliriz. Hayatında en öncelik verdiği şey seks hayatı. Bağlanmaktan kaçan ve tek gecelik ilişkilerin kadını olan Samantha, dolayısıyla gruptaki en renkli seks hayatına sahip kişi oluyor. Hiçbir şeyi denemekten geri durmuyor.

Samantha fazla açık sözlü ve öz güveni olan bir kadın. Ağzına geleni asla içinde tutmayan, biraz sonra ne yapacağını asla kestiremeyeceğiniz, çok doğal, kısacası acayip deli dolu bir kadın.

Karakteri Kim Catrall canlandırıyor.

Miranda Hobbes (Cynthia Nixon)

miranda-hobbes-1024

Miranda işinde başarılı bir avukat. O da bağlanmaktan kaçan ve seks üzerine dayalı ilişkiler yaşamaktan yana biri. Sadece kariyerine odaklanmak istiyor ve uzun süreli ilişkilere alaycı bir tavır takınıyor. Yalnız içten içe aslında isteğinin bu olmadığının da farkında da olan , gayet duygusal ve kırılgan bir kadın.

Karakteri Cynthia Nixon canlandırıyor.

Charlotte York (Kristin Davis)

charlotte-york-1024

Bir sanat galerisini işleten Charlotte, çok duygusal ve romantik. Saflığın ve iyi niyetin TV’deki karşılığı olabilecek cinsten biri; tabii takıldığı insanlar Carrie, Samantha ve Miranda olunca bu ‘tam olarak’ mümkün olamıyor.  Yine de sohbetleri sırasında tek yüzü kızaran ve onlar kadar rahat olamayan, her zaman tek eşliliği ve gerçek aşkı destekleyen biri. Kusursuz bir evliliğin ve mutlu bir aile hayatının peşinde.

Karakteri Kristin Davis canlandırıyor.

Ekran Alıntısı

Timothy Olyphant‘ı tanıyan? ;)

Diziden çok çeşitli konuk oyuncular geçiyor. Üstelik şu anda da hala o günlerdeki formlarından bir şey kaybetmeyen ve hepsi hala taş gibi olan 4 oyuncumuzun aksine bugünkünden oldukça farklı ve tanınmaz halde olan isimler. Şuradan bu isimleri görebilirsiniz; ama yine de izlerken görüp şaşırmanız önerilir. ;)

 

satc_season2_ep30_514x330_032920041137

Carrie ve büyük aşklarından Mr. Big

Yine diziye ilerleyen bölümlerde ve sezonlarda katılan önemli karakterlerimiz mevcut; fakat ispiyon etmemek adına değinemiyorum. Mesela bir Mr. Big’i herkes duymuştur ama daha sonradan diziye dahil olduğu için yazıda yer almıyor.

 

NOTLAR

sarah-jessica-parker-dressBir yaz dizisi olarak yayınlanan Sex and the City’nin 6 sezonu ve 2 filmi var elimizde. Bölüm süreleri ilk 3 sezon 24-25 dakika sürerken, son 3 sezonda ise 29-30 dakika civarı sürmekte. Sezonların bölüm sayıları ise 12 – 18- 18 – 18 – 8 – 20 şeklinde.

Yine yazının başında değindiğim bir diğer konu yürütücü değişikliğine gelelim. Dizinin Darren Star’dan Michael Patrick King’e geçişi 4. sezon itibariyle oluyor. Bunun beraberinde dizinin yazar ve yönetmen kadrosunda da ciddi değişiklikler oluyor. Bunun sonucunda da dizi komedisi ağırlıklı bir komedi-drama dizisiyken bu sefer draması ağırlıklı bir komedi-drama dizisine dönüşüyor. İlk üç sezon boyunca her daim gülümseten, zaman zaman kahkahalar attıran dizi, son 3 sezonunda şimdiki HBO komedilerine benziyor ve ara ara güldürüyor; bazen de hiç güldürmüyor. Diğer konularda formundan bir şey kaybetmiyor.

SİNEMA FİLMLERİ HAKKINDA

movie1

 

Dizi 2004’te final yaptıktan 4 sene sonra, yani 2008’de, Michael Patrick King’in yazıp yönettiği ilk sinema filmi gösterime girdi. Bıraktığımız yerden 4 yıl sonrasında, yine kızların başından geçenlere, ilişkilerindeki durumlara tanık olduk. Zaten ucu açık olmayan bir final yapmışlardı ama yine de insan “Şimdi ne haldedirler?” diye merak ediyordu ister istemez. Bu konuda da izleyicisini gayet memnun etti. Genel anlamda iyi bir romantik komedi filmi olarak eleştirmenlerden de geçer not aldı.

 

 

 

movie2

 

2. film ise 2010’da meraklılarıyla buluştu. Yine Michael Patrick King’in yazıp yönettiği bu filmde ilk filmden 2 yıl sonrasına tanık olduk. Bu sefer biraz daha eğlence ve komedi ağırlıktaydı. Filmin büyük bir kısmı kızların bir tatil gezisinde geçti. Bu tatil de Orta Doğu’daki Abu Dhabi olunca ve buranın gelenekleriyle ilgili birtakım eleştiriler ve espriler yapılınca bazı kesimlerden fena ayar yedi. Eleştirmenler de filmi genel olarak başarısız buldu.

sex-and-the-city-group

Dizinin hayranları ise her ikisi de 2,5 saate yakın sürelere sahip bu filmler sayesinde adeta yeni bir sezon izlemiş olmanın verdiği hissiyatla hallerinden her türlü memnundu elbette.

2. filmin üzerinden 4 yıl geçti ama 3. bir filmin adı hala geçmiyor.

Öncesini Anlatan Dizi ‘The Carrie Diaries’ Hakkında

carrie-diaries

2013 yılının başında hayatımıza Carrie’nin gençlik yıllarını ele alan The Carrie Diaries girdi. Dizi, yine Candece Bunshel’in biri aynı adlı, diğeri Summer and the City adındaki iki kitabına dayanıyor.

Express Yourself

 

Sex and the City’de 6 sezon boyunca Carrie’nin gençlik yıllarına çok az değiniliyor, ailesine ise hiç değinilmiyor. Tek bildiğimiz doğuştan New York’lu olmadığı, sonradan buraya geldiği ve kızlarla da burada tanıştığıydı. The Carrie Diaries’te 80’li yıllara gidip bu konulardaki merakımızı gideriyoruz.

 

 

 

Yine de “Sex and the City hayranları buna balıklama atlayacaktır, çok sevecektir.” diyemeyiz. Çünkü bu dizi yapısı gereğince bir gençlik dizisi ve şimdiki nesili öncelik alıyor. Genel olarak da tipik gençlik dizisi konuları çıkıyor karşımıza.

Dizide Sex and the City ile ortak iki karakter var: Biri elbette Carrie, öteki de Samantha.

Annasophia+Robb+Carrie+Diaries+Films+NYC+aRgAWQw9Gt3lThe Carrie Diaries’in şu ana kadar 13’er bölümden iki sezonu yayınlandı ve muhtemelen 3. sezonu olmayacak. Yine de ucu açık kalmayan finali ile kısa ve güzel bir macera izlemek isteyenlere tavsiyedir. Ayrıntılı tanıtımına şuradan ulaşabilirsiniz.

S

SON SÖZ

asdfghjSex and the City, hem gülmek ve eğlenmek, hem de güzel bir drama dizisi izlemek isteyenlerin başından kesinlikle tatmin olarak kalkacağı bir yapım olur. Kadınların dünyasına dair bu çoktan kült olan yapımı, kadın-erkek fark etmeksizin herkes sevecektir. Başlarsanız makul bölüm süreleri ve dizinin akıcılığı sayesinde bir anda kendinizi 96 bölümü de filmleri de devirmiş bulursunuz.

 

 

Tanıtım Filmi

http://www.youtube.com/watch?v=7vDw2pAxKXk

Giriş Jeneriği

 

carriemovie

Önemli Bağlantılar

Resmi Site | Wikipedia | Wikia | TV.com | Ekşi Sözlük | Fanpop | IMDB