Dedektif dizileri oldukça sık yapılıyor, fakat herkes tarafından bilineni ve en çok ilham vereni şüphesiz Arthur Conan Doyle’ın yazdığı Sherlock Holmes’tur. BBC, 2010 Temmuz’unda dedektifin yeni bir uyarlamasına başladı.
Dizinin ilk sezonu olarak 90’ar dakikalık 3 bölüm yayınlayan BBC, ikinci sezonun da olacağını açıklamıştı. Yeni sezon henüz çekim aşamasında ve ne zaman yayınlanacağı hakkında şimdilik bilgi yok.

Dizinin diğer Sherlock Holmes uyarlamalarından en büyük farkı -ki bu çoğu Holmes hayranını korkuttu- günümüz zamanında geçmesi. Eski Londra’da ve onun klasik özelliklerindeki simgeleşmiş Sherlock Holmes değil de 2000’li yıllardaki hali, izleyiciyi kendinden uzaklaştırabilirdi; fakat bu iddia gerçekleşenin tam tersi. Önyargıların ve bende de bulunan haklı kuşkuların aksine günümüzdeki Holmes, eski özelliklerinden hiçbirini yitirmediği gibi, günümüz koşullarında olması diziyi takibi ve insanın kendini dizinin içinde hissetmesini kolaylaştırmış. Kesinlikle doğru bir tercih olmuş.

Dizinin yazarı da ilgi uyandırıyor. Yeni versiyon Sherlock’u, Coupling‘in yaratıcısı ve Doctor Who‘nun yazarlarından Steven Moffat, Mark Gatiss ve Stephen Thompson ile birlikte kaleme almış. Moffat, diziyi sadece bir çeşit dedektiflik hikayesi olarak yazmıyor, dizi fazlaca eğlenceli ve aksiyonu bol.
Sherlock kesinlikle çok eğlenceli bir dizi. Ev arkadaşı Dr. Watson’la ve diğer zavallı dedektiflerle konuşması temel mizah öğelerinden olmuş. Sherlock Holmes polis teşkilatında görevli ya da ücretli bir dedektif değil, kendisine “Danışman Dedektif” diyor. Polisler kendisinden yardım istiyor ve genelde Sherlock Holmes’un kibirli ve diğer herkesi salak olarak niteleyen bakış açısından dolayı zorlanıyorlar. Holmes’un zavallı dedektifleri ezmesi (aslında hak ediyorlar) oldukça eğlendirici. Diğer boğucu dedektif dizilerinin aksine hem bulmacalar daha karmaşık, hem aksiyonu daha bol hem de diyalogları insanı güldürüyor.

–Dikkat! ilk bölüme dair ispiyon içerir–
İlk bölüm Sherlock Holmes’un ve Dr. James Watson’ın tanışması ve ev arkadaşı olmasıyla başlıyor. Watson Afganistan’dan dönmüş yaralı bir askeri doktor.–Dikkat! ilk bölüme dair ispiyon bitti.–

Watson karakteri kesinlikle tıpkı Sherlock Holmes karakteri gibi çok iyi kotarılmış.

Holmes rolünde Benedict Cumberbatch (Hawking) ve Watson rolünde Martin Freeman (The Office, Otostopçunun Glaksi Rehberi) iyi iş başarmış.
Sherlock Holmes’u seven veya en azından dedektif hikayelerini seven kişilere kesinlikle tavsiye ederim.
Görece sıkıcı dizilerin aksine, kendine hemen bağlayan bir dizi olmuş. Hatta en iyi Sherlock Holmes uyarlaması bile denilebilir.
Ayrıca, Sherlock Holmes’un dizide tuttuğu bloga gerçekten erişilebilir. “Tümdengelim Bilimi” başlığındaki bloga buradan erişilebilir.