yıllarca popüler kültüre hitap eden (kötü demiyorum, çünkü emeğe sonsuz saygım var) bir çok gençlik dizisinden oldukça farklı bir gençlik dizisi (teen show) var karşınızda!
dawson’s creek, the oc, one tree hill, gossip girl vs. derken, neredeyse birbirinden çalıntı, hatta aynı konulu, bir adım bile ileri gitmediğini dikkat ettiğinize fark edeceğiniz (sözde gençlik; ama gençlerden çok yetişkinlere hitap eden) diziler gördük, izledik. (İnkar etmiyorum; ama öyle, ama böyle izletiyor kendini bunlar!) Muhtemelen de izlemeye devam edeceğiz, ama şimdi size yeni keşfettiğim ve hemen müptelası olduğum bir diziden bahsetmek istiyorum;
skins!

ingiliz dizilerinin kalitesinin hepimiz farkındayız kanımca. söze başlamadan skins‘in ingiltere yapımı olduğunu belirtip devam edeyim.
2007senesinden beri yayınlanan dizinin henüz 4 sezonu yayınlandı. bildiğiniz gibi ingiliz dizilerinin bölümleri çok da uzun olmuyor. skins; 1. sezon 9 bölüm, 2. sezon 10 bölüm , 3. sezon 10 bölüm sürdü. En son yayınlanan 4. sezona [8 bölüm] ise bir kaç ay önce veda ettik. ama mutlu haber şu ki yayınlandığı kanal e4 5 ve 6. sezonların da [2011-2012] olacağını müjdeledi çoktan.

tony

tony

konuya gelirsek;
skins;kısaca, bir grup gencin hem dramatik, hem de komik olaylarını konu alıyor desek yeridir. zira, ister komedinin isterse de trajedinin en şahanesini yaşatıyor izleyenlere.
dizide yok yok!
ingiltere bristol’da cereyan eden olayların kahramanları okullu gençlerin yaşına bakarsanız belki tereddüt edebilirsiniz izlemeye. fakat emin olun, nice aktör ve aktrislere taş çıkartacak cinsten oyunculuklar sergiliyorlar.
ele aldığı bir takım önemli konulara değinirsek;görevini yapamayan sorunlu aileler, kişilik bozuklukları, yeme bozukluğu ve sorunları, zihinsel hastalıklar,eşcinsellik , ölüm vs.

sid

sid

Tony hiçbir şeyi umursamayan bir gençtir. cassie yemek yiyemeyen bir genç kızdır ve tedavi olmaktadır, sid’e aşıktır ki sid de dizinin en önemli kahramalarından (bence) hem tarzı hem tavırlarıyla ve tony’nin sevgilisi michelle’e aşıktır. chris seks’e düşkün, ailesiyle sorunları olan bir gençtir. anwar ise müslüman bir gençtir ki anwar’ı oynayan aktörü son dönem hollywood sinemasından tanırsınız belki (dev patelslumdog millionaire).

anwar

anwar

şimdilik bu kadar ispiyon yeterli!
dizinin bir diğer dikkat çeken yanı ise müzikleri! her bölümde muhteşem şarkılara yer veriliyor.
dizinin yaratıcıları aslında baba-oğul olan televizyon yazarları bryan elsley ve jamie brittain.

25 ocak 2007‘de yayın hayatına başlayan bu şahane dizi ilk iki sezonla bir neslin, 3 ve 4. sezonlarla ise bir başka genç neslin hikayelerini ekrana taşıdı. yayınlanacak 5 ve 6. sezonlarda ise yine oyuncu değişikliğine gidilecek ve yepyeni hikayeler ve kişilerle karşımıza çıkacak.

cassie

cassie

dizinin önemli bir diğer yanı ise; oyuncularının amatör aktörler ve yazarlarının oldukça genç olması. kadroda iki sezonda bir değişime gidiliyor. ne kadar olağanüstü değil mi?
diğer dizilerdeki gibi 6 sezon boyunca hep aynı yüzler, hep aynı hikayeler dönüp durmuyor gözümüzün önünde.

son olarak; “skins” filmi de yapım aşamasında!
aldığı ödüller;
* 2008’de rose d’or ceremony “en iyi drama”ödülünü aldı.* 2007’de the royal television society awards‘da en iyi dizayn(drama dalında) – amelia shankland’ın “cassie” karakteri üstündeki çalışmalarından dolayı, aldı* mayıs 2008’de bafta ödülünü kaptı -[tal rosner‘in skins için grafikleri]
* 2009’da bafta “the philips audience” ödülü aldı yine.
liste aslında uzar gider, çünkü hakediyor hepsini ve daha fazlasını.
mutlaka izleyin, izlettirin!