Ulusal Amerikan kanalları yeni dizlerini Eylül ayında tek tek görücüye çıkarırken, bu sezonun açılışını 16 Eylül’de yayın hayatına başlayan Sleepy Hollow ile yaptık. Fox kanalı tarafından yayınlanan, ilk sezonu 13 bölüm sürecek olan ve şimdiden 2. sezon siparişi alan bu doğaüstü-gizem-macera dizisine daha yakından bakmak isteyenler buyursunlar yazımızın devamına.
Konu kısmına geçmeden önce dizinin uyarlandığı hikayenin kökenini bir inceleyelim:

Sleepy Hollow’un uyarlandığı The Legend of Sleepy Hollow (Başsız Süvari), Washington Irving‘in The Sketch Book of Geoffrey Crayon, Gent kapsamında yazdığı kısa hikâyelerden biri.
Hikâye, İngiltere’de Birmingham‘da yazıldı ve ilk kez 1820’de yayımlandı. Irving’in -eşlik eden hikâyesi “Rip Van Winkle” ile birlikte- “The Legend of Sleepy Hollow” bugün hala okunmaya devam eden ilk ABD’li masalları arasında yer alıyor. Hikayeden uyarlanan eserler arasında başrolünde Johnny Depp ve Chrisitina Ricci‘nin  rol aldığı, -yine Sleepy Hollow isimli- 1999 yılı yapımı bir Tim Burton filmi de yer alıyor.
sleepy_hollow_1999_johnny_depp_christina_ricci_miranda_richardson_wallpaper-t22

Konu kısmında ilk bölüm ile ilgili olarak çok az da olsa bilgi verildi. Bu yüzden ispiyona aşırı hassas okuyucularımız, ispiyon ibaresi altında gizlenen kısmı atlayabilirler.

Ichabod CraneBağımsızlık Savaşı’nda  İngiltere adına savaşan ama aynı zamanda General George Washington için de hizmet veren bir askerdir. Kahramanımız savaş esnasında aldığı bir yaradan dolayı kendinden geçerek bayılır. Gözlerini açtığında ise kendisini Sleepy Hollow  kasabasında, bir mağarada bulur. Uyandıktan sora Ichabod‘un yolu bir şekilde kasabanın polis merkezinde görev alan Teğmen Abbie Mills ile kesişir. Yalnız, Ichabod’un çok da küçük olmayan bir sorunu vardır: Baygın olduğu sırada aradan 250 yıl geçmiştir.

 Üstelik bu 250 yıllık uykudan uyanan sadece Ichabod değil, kendisini yaralayan ve kendinden geçmeden önce başını keserek öldürdüğü (daha doğrusu öldürdüğün zannettiği) asker de uyanmıştır. Kahramanlarımız, Ichabod’un öldürüdüğü askerin  normal bir varlık olmadığını ve kıyameti getirmek isteyen mahşerin 4 atlısından biri olduğunu geç olmadan keşfederler.

Bundan sonrasında Ichabod ve Abbie kendilerini, sırlarla dolu bir geçmişi olan kasabada kıyameti getirmeye çalışan bin bir türlü olayla ve varlıkla mücadele ederken bulurlar. Ancak kendileri hakkında bile bilmedikleri bu kadar çok sır varken bu hiç de kolay olamayacaktır.

Karakterler/Oyuncular

Ichabod Crane

Savaş öncesinde Oxford‘da tarih dersleri veren Ichabod hakkında, konu kısmında yazılanlar dışında söylenebilecek pek  bir şey yok.
Karakteri, İngiliz oyuncu Tom Mison canlandırıyor. Kendisini daha önce rol aldığı One DaySalmon Fishing in the Yemen gibi filmlerin yanında, geçtiğimiz sene izlediğimiz Parade’s End ile de tanımanız mümkün.

Abbie Millis

Yolu Ichabod ile kesiştikten sonra bir sürü dertle uğraşmak zorunda kalıyor. Kasabanın polis merkezinde dedektif olan teğmen Abbie, geçmişte yaşadığı birtakım gizemli olayların travmasını halen yaşadığı yetmezmiş gibi kardeşiyle arasındaki  ilişkiyi de dengelemek zorunda.
Karakteri, Nichole Beharie canlandırıyor. Genç oyuncu, daha önce Shame ve 42 gibi filmlerde rol almış.

Frank Irving

Sleepy Hollow Polis Merkezi’nin yüzbaşısı. İlk başlarda Abbie‘ye doğaüstü olaylar konusunda pek inanmasa da bazı şeylere tanıklık etmesiyle Abbie ve Ichabod‘un serbestçe çalışmasına göz yumuyor. Yine de bazı şüpheleri de yok değil.
Karakteri, Orlando Jones canlandırıyor –ki kendisini pek çok dizi ve filmdeki irili ufaklı rollerinden herhangi biriyle tanımanız mümkün.

Katrina Crane

Ichabod’un birtakım gizemli güçleri olan eşi. Karakter hakkında ne söylesem ispiyon olacağından çok ayrıntıya girmiyorum.
Karakteri,  Katia Winter canlandırıyor. Kendisi daha önce Dexter‘ın 7. sezonunda da uzun soluklu bir rolle (Nadia) karşımıza çıkmıştı.

 


Ana jenerikte kendisine yer bulan bu 4 ismin dışında dizide karşılaştığımız diğer karakterlerden Dedektif Luke Morales‘i Nicholas Gonzalez  ve Abbie’nin kız kardeşi Jenny‘yi de Lyndie Greewood canlandırıyor.

Ayrıca şu ana dek 5 bölümü yayınlanmış olan ilk sezonun ilerleyen bölümlerinde James Frain ve Fringe‘in Walter’ı John Noble ile de karşılaşacağız.

Sleepy Hollow’un yaratıcı kadrosu ise bir hayli kalabalık: Phillip IscoveAlex KurtzmanRoberto OrciLen Wiseman. Alex Kurtzman ve Roberto Orci ismini geçen sezon final yapan  Fringe dizisinden ve yeni nesil Star Trek filmlerinden de hatırlamanız mümkün. Len Wiseman ise Underworld film serisiyle tanınıyor.

Dizi, Pazartesi günleri Amerika’nın Fox kanalında şimdilik Bones‘un arkasından yayınlanıyor. Sleepy Hollow, reytinglerde güzel bir ortalama tutturmuş durumda; hatta öyle ki FOX – ulusal kanalların sonbahar döneminde 13 bölümlük dizilere yer vermesine de alışık olunmadığından dolayı- herkesi şaşırtan bir kararla dizinin 13 bölümden oluşacak 2. sezon siparişini de vermiş durumda. 2. sezon 2014 yılı içinde bizlerle olacak.

Dizinin tanıtımı için hazırlanan gizemli haritanın yer aldığı site için şuraya bir uğrayabilirsiniz. Hazırlanan reklam çalışmalarından bir örnek  de aşağıda.

Sleepy Hollow’u  izlerken  çoğu zaman kutsal kitaplarda yer alan mitlerle veya tarihi hikayelerle karşılaşabiliyoruz. Eğer o konuda bahsi geçen olaya bir ilginiz varsa izlemek de sizin için bir hayli keyifli oluyor.

Son olarak, Sleepy Hollow beklentinizi çok fazla yükseltmeden tatlı tatlı zaman geçirebileceğiniz bir dizi. Eğer anlatılanlar hoşunuza gittiyse 13 bölümlük sezonun da etkisiyle ilk bölüme bir göz atmanızda yarar var.

http://www.youtube.com/watch?v=_FEvOPctza4

http://www.youtube.com/watch?v=IFP_5ZrcRok