CGBez32WMAArIfTMini dizi yayınlamayı pek seven İngiliz kanalı BBC Two, geçtiğimiz Haziran ayında bir diziyle daha karşımıza çıktı: Stonemouth.

Dizi toplamda 2 bölüm süren, bölümleri de yaklaşık 1 saat süren bir yapım. Ayrıca 2013’te vefat eden Iain Banks‘in 2012’de raflarda yerini alan aynı isimli kitabından uyarlama bir dizi. İskoçya merkezli dizi genel olaraksa şöyle:

Meet_Stonemouth_s_leading_man__Christian_CookeKONU

Dizideki olan bitenlerin merkezindeki isim Stewart Gilmour. Aslen İngiliz olan, kariyerinde birkaç İngiliz dizisi olsa da Amerikan dizileri Witches of East End ve Magic City ile göz önünde yer almış Christian Cooke canlandırıyor.

Stewart, birkaç yıl önce hayatındaki her şey aşağı yukarı güzel giderken içine karıştırdığı bir skandal nedeniyle şimşek hızıyla yaşadığı Stonemouth’u terk etmek zorunda kalmış birisi. Sevgilisi, ailesi, en yakın arkadaşı ve dahası… Polisin kendisini aradığı türden bir olay değil ama o günden sonra geri de dönmemiş, daha doğrusu dönememiş.

Hikayenin bir diğer odak noktası ise Ellie Murston. Kariyerinde daha önce tanıtımını yaptığım Glue ve Les Misérables filmini de bulunduran Charlotte Spencer tarafından canlandırıyor.

Ellie, Stewart’ın az önce bahsi geçen ve şimşek hızıyla gidişine kadarki sevgilisi. ‘O’ gün hayatta kalması bile Ellie sayesinde aslında… Babası Don Murston kasabanın en sözü geçen adamı; karanlık bazı işlerin içinde olan da birisi. Herkesin dile getirmese de farkında olduğu, sahip olduğu saygıyı biraz da buradan toplayan bir isim zaten. Ellie dahil iki kızı, üç tane de oğlu var. Daha doğrusu vardı.Hani ‘yıllar sonra büyüdüğü yere geri dönmeye’ dayalı hikayeler vardır ya. Stonemouth da onlardan birisi. Stewart’ın en yakın arkadaşı ve Ellie’nin kardeşi Collum, bölgedeki köprüden atlayarak intihar etmiş. Ancak bundan kısa süre önce Stewart’a kendisine geri dönmesini istediği bir video mesaj bırakmış; Stewart ise bu mesaja kendince sebeplerden geri dönmek istememiş. O nedenle biraz arkadaşını tanıdığından, biraz da mesaja dayalı bazı düşüncelerinden dolayı intihar hikayesine şüpheli yaklaşıyor.

Arkadaşının ölümü Stewart’ın sürgününü sona erdiren ve cenaze için yaşadığı yere geri döndüren olay oluyor işte. Yeni bir sorun çıkarmadığı ve Ellie’den uzak durduğu sürece geçerli olan bir dönüş olsa da Stewart arkadaşının ölümünü araştırmaya başlayınca ortalık da karışmaya başlıyor tabii ki. Eh, Stewart’ın Ellie şartına uyduğu da pek söylenemez…

Peki, Collum gerçekten intihar mı etti yoksa öldürüldü mü? Öldürüldüyse katil kim? İntihar veya cinayet, bu ölümün sebebi ne? Dizi boyunca bu sorular cevaplanırken geriye dönüş sahneleriyle Stewart’ın neden Stonemouth’ı terk etmek zorunda kaldığını da öğreniyoruz.CHPqZfkWcAEKhrQGelelim bir de nasılına:

Stonemouth, İskoçya’nın güzel bir bölgesinde geçen, İngiliz dizisi olduğunu aksanların da katkısıyla gayet hissettiren bir dizi olmuş. Belki harikalar yaratmıyor ama vaat ettiğini de güzel bir şekilde aktarıyor. Zaten hem mini dizi, hem de kitap uyarlaması olduğundan ucu kapalı bir sonu da var. Collum’a ne olduğunu da öğreniyoruz, geçmişte kalan diğer sırları da, karakterlerin sonunu da…

Toplamda iki saatlik bir yapım olsa bile aceleye getirme yapmayarak kitabı düzgünce uyarlama çabasına girmişler. Oyunculuklar zaten yeterli bir düzeydeydi. Normalde tanıtım yazılarının sonunu denenmesi için tavsiye ederek bitiriyorum ama toplasan iki bölüm, denesen biter ve aradan çıkar bu dizi zaten… İyi seyirler efendim.

Fragman

Stonemouth