Michael Fresco‘nun yaratıcısı olduğu, ABC ekranlarında çarşamba geceleri gösterilen, oldukça sempatik, kahkaha efekti olmayan, 22 dakikalık komedi dizimiz Suburgatory*… New York gibi bir metropolde yaşayan bekar bir babanın, “kızımı bu şehre yem etmeyeceğim” tavrıyla “Wisteria Lane” tarzı bir banliyöye kızını alıp taşınmasıyla hikaye başlar.

Aslında, gerçekten çok sıradan bir konuya sahip olan Suburgatory, sezonun kesinlikle beklenmedik güzel sürprizlerinden oldu. Dizi, baba-kızın bu yeni kasabaya uyum sağlama süreci gibi klişe bir konuyu kendine has bir tarzla, sıcacık havasıyla, biraz podcast‘te de değinildiği gibi karikatürist bir dille ekranlara getiriyor. Gerçekten öyle keyifli anlar geçiriyorsunuz ki bir bölüm sonrasını merakla bekliyorsunuz.

Tess ve George

Dizinin konusunu biraz irdelersek… Şehir kültüründen tamamen farklı, kendine has bir yaşam tarzı, kültürü olan yerleşim yeri baba-kızı alışık olmadıkları bir yaşam tarzına doğru sürükler. İkisi de aslında aile ilişkilerinin daha yoğun olduğu bu alanda hayatlarında bir örnek alınası bir “anne/eş” modelinin olmamasının zorluklarını yaşıyorlardır. Anne – kız ilişkileri iç içe geçmiş, daha “dişi” genç kızlardan oluşan bu yerde annesiyle uzak ilişkiler içinde olan ve kendisini tanıma sürecini annesiz geçirmek zorunda kalan Tessa ve daha çok kadınlar tarafından yürütülen komşuluk, okul vb. toplumsal alanlarda alışkın olmadığı banliyö kurallarıyla cebelleşen George yeni yaşam tarzlarına alışmak zorundadırlar.

Dizimizin kadrosuna bakacak olursak…

* Evin babası George rolünde Six Feet Under dizisinden tanıyıp, pek sevdiğimiz Jeremy Sisto,
* George’un kızı Tessa rolünde geçen yıl Amerikan işi Shameless sayesinde tanıştığımız Jane Levy bulunmakta.

Tiki mi demiştik? ;)

Tiki mi demiştik? ;)

Başroldeki bu iki oyuncu kadar, yan rollerin de oldukça başarılı canlandırıldığına inandığım dizimizde diğer rollerde dikkat çekenler şöyle:
* Nasıl tarif edeceğimi bilmediğim ultra “tiki” ( bu kelimeye alternatif bulamadım) annekız rollerinde Cheryl Hines ve Carly Chaikin,
* Okul müdürü Mr.Wolfe rolünde Rex Lee,
* Kapı komşuları Sheila ve Lisa Shay rollerinde Ana Gasteyer ve Allie Grant,
* George’un yakın arkadaşı Noah Werner rolünde ise Alan Tudyk var.

Noah rolünde Alan Tudyk

Noah rolünde Alan Tudyk

Kadronun geri kalan isimlerini merak ederseniz buradan bakabilirsiniz.

Tamam ben bu diziye başlarım başlamasına ama reytingler ne durumda?” derseniz, yukardaki grafikten de anlaşılacağı üzere diziyi izleyen oldukça kalabalık bir kitle var. Aldığı reyting oranıyla zaten sezon içinde 22 bölümlük uzatma aldığı şuradaki yazıda belirtilmişti. Öyle sanıyorum ki fazla reyting kaybetmeden bu şekilde sezonu noktalar ve bir sonraki sezon için uzatma haberini alırız. Eğer henüz başlamayan taraftaysanız son bir fikir vermesi adına tanıtım filmini izleyebilirsiniz. Keyifli seyirler dilerim…

* Not: Suburgatory, banliyö anlamına gelen suburb ve araf anlamına gelen purgatory kelimelerinin birleşimiyle oluşmuştur. Kahramanımız Tessa’nın bu yeni taşındığı yerde -özellikle de The Stepford Wives filminden fırlamışa benzeyen kadınları görünce- bu mahalleye taktığı isim. Bu bilgiyi de paylaşmak istedim.