angels_in_america_wallpaper_1024x768

Aslında o güne dek ne adını ne sanını duymuştuk Tony Kushner‘in. 1991 senesinde pek bilinmeyen orta yaşlı bir yazarın yazmış olduğu bir oyunla sadece Amerika’da değil, tüm dünyada da tanınır hale geleceğini, performans sanatlarının ön önemlilerinde adının örmek gösterileceğini kendisi de tahmin edemezdi muhtemelen. İlk oyunu olan bu eserin adı “Millennium Approaches” idi. Bu eser bir seriye dönüşecek olan Angels in America: A Gay Fantasia on National Themes‘in ilk bölümüydü. Kısa zamanda büyük sükse yapan oyun 1992 senesindeki 2. bölümü(Perestroika) ile tamamlanırken, 1993 ve 1994 senelerinde sırasıyla birinci ve ikinci bölüm Tony ödüllerini en iyi oyun dalında aldılar. Oyunun büyük başarısı televizyoncuların da dikkatini çekmiş olacak ki, olay bizim de bu site dahilinde inceleyeceğimiz bir boyuta geldi.

2003 senesinde Deadwood, the Sopranos, Rome, Curb Your Enthusiasm, Carnivale, Six Feet Under, Sex And The City gibi serileriyle artık bu konuda uzman olduğunu tüm dünyaya kanıtlamış olan HBO Network tarafından Tony Kushner’a gelen bir teklif ile oyun Televizyona uyarlandı. Toplam iki oyunun arka arkaya izlense süresi 7 saat olduğu düşünülürse yapılacak uyarlamanın da bir dizi değilde mini seri şeklinde yapılması uygun görüldü.

Oyunun kendi doğasında da olan, “bir oyuncunun birkaç karakteri canlandırması” esasını televizyonda da sürdürmek istedikleri için oyuncuları zaten az olacak olan serinin bu gibi bir rol yükünü kaldıracak yıldız bir kadro oluşturması gerekiyordu.

Sonuç olarak elimize 2 oscarlı oyuncusu ve sayısız emmy adayı olan oyuncuları olan bir cast çıktı:

 • Al Pacino —- Roy Cohn
 • Meryl Streep —- Hannah Pitt, Ethel Rosenberg, the Rabbi ve Angel Australia
 • Mary-Louise Parker —- Harper Pitt
 • Patrick Wilson —- Joe Pitt
 • Jeffrey Wright —- Belize ve Mr. Lies
 • Ben Shenkman —- Louis Ironson
 • Justin Kirk —- Prior Walter ve Man in the Park
 • Emma Thompson —- Nurse Emily, the Homeless Woman ve Angel America
 • James Cromwell —- Henry
 • Michael Gambon —- Prior Walter Ancestor #1
 • Simon Callow —- Prior Walter Ancestor #2
 • Robin Weigert —- the Mormon Mother

Amerikada 3’er saatlik 2 bölüm şeklinde yayınlanan mini seri ülkemizde CNBC-e kanalında birer saatlik bölümler halinde gösterildi.

Toplamda 5 Golden Globe, 22 Emmy kazanan 27 dalda ödüle aday gösterilen mini seri sonrasında operaya da uyarlanacaktı fakat bu konumuz değil. Aslında oldukça etkileyici olan bu mini serinin konusunu yazmak pek istemiyorum çünkü oldukça etkileyici olan eseri seyrederken bu keyfi kendiniz yaşamalısınız diye düşünüyorum. Fakat çok genel bir bakış atacak olursak; bir yandan homoseksüel olduğunu keşfeden Prior Walter ve bunu ona açıkladığında onu terk eden eşi Louis Ironson’ın hikayesini izlerken, bir yandan da yine homoseksüel olan ve terfi alan bir avukatın, Joe Pitt’in hikayesini izliyoruz. Bu iki hikayenin karakterlerinin yollarının kesişmesini anlatıyor dizi.

Mini seri'den bir sahne ( Al Pacino ve Maryl Streep)
Mini seri’den bir sahne ( Al Pacino ve Maryl Streep)

Catch-22,Who is afraid of the Virginia Woolf ve Robin Williams ın bir gay i oynadığı The Birdcage filmlerinden tanıdığımız yönetmen Mike Nichols tarafından yönetilen mini seri’nin ardından Nichols ilişkileri irdelemeyi pek sevmiş olacak ki The Closer‘i patlatıyor. Angels in America ile ilk screenplay ini yazmış olan Tony Kushner ise 2. işinde yine aynı başarıyı sağlayarak gelecek vaadettiğini bize ispatlıyor. 2. işi olan Munich ‘i Steven Spielberg çekiyor. Kanımca Mike Nichols ve Steven Spielberg gibi 2 usta yönetmene işlerini teslim etmiş olduğu için çok şanslı. Mini serinin sanat yönetmenlerine ve makyajcılarına da buradan bir selam etmesek olmaz. Azoncve bahsettiğimiz bir oyuncunun birkaç rolü oynaması olayının nasılda mükemmel şekilde uygulandığını görmek için şu linke tıklayın. İyi seyirler…


HBO