Ortalama olarak erkekler ve kadınlar her altı saniyede bir seksi düşünür, bunu bir saniyeye düşürün, işte karşınızda Coupling!
Cnbc-e’nin 2003 yılında bizlerle tanıştırması sonucu hayatımıza girmiş bir dizi Coupling. Diğer komedi dizilerine nazaran en büyük farklılığı aynı bölümü 2. veya 3. defa izlemeniz durumunda daha fazla güleceğinizi size garanti etmesi!! Dizide yer alan esprilerin zeka düzeyinin bu denli yüksek oluşu, diziye diğer komedi dizilerine oranla bambaşka bir tat katıyor şüphesiz. Steven Moffat’ın üstün zekasının bir ürünü olan bu dizinin bu açıdan eşsiz olduğunu kabul etmek gerekir. Yani hangi diziyi ikinci defa izlediğiniz de, ilk izlediğinizden daha fazla gülebilirsiniz ki!!?

Konu içi gevezelik!
Tüm zamanların veya belli bir periyottaki en iyi komedi dizisinin hangisi olduğu tartışılabilir. Ben Frasier ve Two and a Half Men derken bir başkasının tercihi Friends veya Seinfeld’den yana olabilir. Başka birisi için Married with Children en iyisidir veya According to Jim! (Bundan ne güzel bir konu ve de anket çıkmaz mı..?) Her izleyiciye göre en iyi komedi dizisi sıralaması farklıdır. Dizilerin sıralamadaki yerleri üstüne tartışma yapılabilir.Sonuçta bu, bir beğeni meselesidir ve herkesin üzerinde hemfikir olacağı bir liste oluşturmak imkansızdır. Ama eğer en zekice tasarlanmış komedi dizisinin hangisi olduğu hakkında konuşuyorsak, işte bu konuda Coupling’in yeri şüphesiz ki diğerlerinden oldukça ayrıdır. (Elbette ki bu yazar her yeryüzü dizisini izlemiş değildir. BBC efsaneleri arasında yer alan Fawlty Towers , The Black Adder, Spaced gibi dizileri henüz izlememiştir mesela.) Dizinin tamamına sirayet etmiş olan zekice espriler, izleyicileri sadece eğlendirmekle kalmayıp aynı zamanda diziden bambaşka bir tat almasına da sebep oluyor.Nitekim, Coupling’in izleyiciler arasında bu kadar kısa sürede (toplamda sadece 28 bölüm ki normalde 1 dizi sezonu 24 bölüm sürer!) bu kadar büyük bir fenomene dönüşmesinin sebebi de bu olsa gerek. Evet bu bir komedi dizisi, ama çok farklı bir komedi dizisi!Coupling için ne kadar övgü ve methiyede bulunsak az gelir! Buradan dizinin yaratıcısı Steven Moffat, yönetmeni Martin Dennis ve tüm oyuncularını saygıyla andıktan sonra artık, dizinin tanıtımına geçelim!

Coupling; 2000 yılında başlayıp 2004 yılında sona eren BBC yapımı, sadece 28 bölüm sürmüş bir dizimiz! Steven Moffat’ın anlattığına göre, dizi bir nevi Steven Moffat ve eşi Sue Vertue’nün yarı otobiyografik yaşamından ibaret. Steven Moffat; diziyi oluşturmasındaki başlangıç noktasının kendi hayatıyla eşinin hayatının kesişmesi olduğunu söylüyor. Dizideki bazı olayların benzerlerini veya birebir aynısını kendi hayatında da yaşamış. Örneğin 1. sezon 4. bölümün (Inferno) yazılmasının arkasındaki hikaye, Steven Moffat’ın eşi Sue’nun bir gün eve gelip VCR’da benzer bir video kaseti bulması sonucu ortaya çıkıyor!Dizimiz altı ana karakterin etrafında dönüyor. Susan ve Steve arasındaki ilişkiye dizinin ana noktası diyebiliriz. Geri kalan dört karakter, her biri için, Susan ve Steve’in en iyi arkadaşları (Sally ve Jeff) ile Susan ve Steve’in eski sevgililerinden (Patrick ve Jane) oluşuyor.Coupling; otuzlu yaşlarındaki bu altı arkadaşın flört ve beraberliklerinde ortaya çıkan aksilikleri ve şanssızlıkları ele alıyor. Genellikle üç kadın ve üç erkeğin her birinin kendi aralarında aynı olay hakkında ama tamamen farklı bir bakış açısıyla yorum yapması dizinin temel noktası. Kadınların ve erkeklerin olaylara bu denli farklı ve çoğu zaman tamamen zıt açılardan yaklaşması dizinin temel felsefesini oluşturuyor. Bu açıdan, belki de kadın – erkek ilişkilerini en eğlenceli şekilde ele almış dizidir diyebiliriz.
Geçelim dizimizin karakterlerine;

Steve Taylor (Jack Davenport)Dizinin başlangıcında, bir yandan kız arkadaşı Jane ile ayrılmaya çabalarken diğer yandan da serinin geri kalanında beraber olacağı Susan’a çıkma teklif ederken görülür! Dizi boyunca Susan ile olan ilişkisi adım adım gelişir. Jeff en eski ve en iyi arkadaşıdır. Dizinin diğer erkek karakterlerine oranla en aklı başında, oturup kalkmasına bilen, normale yakın karakteridir. (Aslında kendisi basbayağı normaldir ama arkadaşları Jeff ve Patrick hayatı uç noktalarda yaşamaktadır.)

Susan Walker (Sarah Alexander)Sally’nin en iyi arkadaşı, Patrick’in eski kız arkadaşı, Jeff’in iş arkadaşı (bir ara beraber olmuşlukları da var) ve Steve’in yeni kız arkadaşı! Evet neredeyse dizideki tüm karakterlerle bir bağlantısı var. Steve ile olan ilişkisi ciddidir. Kız arkadaşlarının bir nevi akıl hocasıymış gibi davranır. “Her şeyin en iyisini ben bilirim” havasındadır. Kendini pek bir beğenmiştir.

Jeff Murdock (Richard Coyle)Dizinin; cinsellik söz konusu olduğunda filozofu… Kendisinin cinsellikle ilgili anıları pek hoş olmasa da (Susan ile beraberken daha ön sevişme faslında panik atak geçirmişliği vardır) Steve ve Patrick’e bu konularda vaaz vermekte oldukça cömert davranır. Boş zamanlarında kadınlara kafa yormak hobileri arasındadır. Bu konularda kendisinin üretmiş olduğu eşsiz tabirlere de sahiptir. Göğüsler için 8000’e yakın farklı isimlendirme yapmıştır. Bütün bu bilgeliğine rağmen, gerçek hayatta kadınlar konusunda oldukça acemidir. Etrafında güzel bir kadın gördüğü zaman oldukça heyecanlanır, eli ayağına dolaşır. Bunun sonucunda da hiç akla hayale gelmeyecek ölçüde uçuk kaçık ve korkunç cümleler kurabilir. Bu yüzden arkadaşları arasında “Scary Jeff (Korkutucu Jeff)” olarak anılır.

Sally Harper (Kate Isitt)Susan’ın en iyi arkadaşı ve güzellik uzmanı. Yaşlanma konusunda bir hayli takıntılıdır. Kariyerini yaşlanma karşıtı kozmetiklere adamıştır diyebiliriz. 30 yaşında ve hala bekar olması kendisinde yalnız öleceği korkusuna sebep olmaktadır. Dizinin en şirin karakteridir.

Patrick Maitland (Ben Miles)Jeff’in aksine, kadınlar konusunda oldukça düz bir bakış açısına sahip bir kazanovadır. Dizideki efsaneye göre neredeyse beraber olmadığı kadın yoktur. Hatta bu beraberliklerine ithaf ettiği bir video dolabı da bulunmaktadır. Bunun dışında hayatla pek ilgilendiği söylenemez. Kadın, iş ve golf…

Jane Christie (Gina Bellman)İlk bölümde 4 yıllık ilişkilerini bitirmesi sonucu, her ne kadar kendisi “Ben kabul etmiyorum” dese de Steve tarafından terkedilmiştir. Kendisini en iyi tanımlayacak kelime “çatlak” olabilir! Zaman zaman Steve ile Susan arasında sıkışıp kalmış olarak görülür.

Oliver Morris (Richard Mylan)Oliver Morris (Richard Mylan) diziye 4. sezonda Jeff Murdock’in (Richard Coyle) yerine dahil oldu. Jeff’in dizi izleyicilerin gözbebeği olması sebebiyle, izleyiciler tarafından pek sıcak karşılanmadığını söyleyebiliriz. Kendisinin en büyük talihsizliği Jeff gibi bir efsanenin yerine diziye dahil olmasıdır.