bigbang

The Big Bang Theory 27 Eylül 2007 yılında yayın hayatını başlamış ve 6 sezonu geride bırakmış bir sitkom.
Bir kahkaha tufanı olan komedimiz, izlediğimiz her dakikasında bizi güldürüyor ve kahkahaya boğuyor. Büyük bir hayran kitlesine sahip olan The Big Bang Theory, 26 Eylül 2013 tarihinde 7. sezonun açılışını yapmadan önce, tam teşekküllü tanıtımını hazırlamak istedim. Konusu ile farklı, birbirinden komik ve ilginç karakterleriyle bizleri kendine bağlayan dizimizin tanıtımını okumak isteyenleri aşağıya alalım.

İçindekiler

the-big-bang-theory_198814

Yayın ve Yapımcılar Hakkında

Amerika’nın CBS kanalında yayınlanan The Big Bang Theory, kanalının da en yüksek reytingli dizisi. Amerika saatine göre ilk üç sezon Pazartesi akşamları 20:00-20:30 arası gösterilen dizimiz, son 3 sezon Perşembe akşamları 20:00-20:30 arası izleyicisi ile buluştu. Yayınlandığı saatte, karşısındaki güçlü rakiplere karşı çok iyi reytingler alan mütevazi dizimiz, büyük kitlelere ulaşıyor. Aynı zamanda Türkiye’de Dizimax Comedy ve Cnbc-e kanallarında da Türkçe altyazılı olarak yayınlanıyor.

220px-Chuck_Lorre_(1)

Dizinin yapımcı-yazar koltuğunda iki kişi oturuyor: Chuck Lorre televizyona yaptığı iyi işlerle bilinen ve televizyon için yaptığı her işte başarılı olan birisi. Şu an aynı kanala The Big Bang Theory dışında Mike and Molly ve Two and a Half Men adında iki dizi daha yapıyor. Diğer yapımcımız ise daha önce Chuck Lorre ile Dharma & Greg dizisinde de birlikte çalışmış Bill Prady.

Konu

the-big-bang-theory-wallpapers-ipad-902939396

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan iki ev arkadaşı; deneysel fizikçi Leonard Hofstader ve Sheldon Cooper ile onların enstitüden doktorası olmayan uzay mühendisi ve tuhaf iş arkadaşı Howard Wolawitz ile onun en iyi arkadaşı Hintli Rajesh Koothrappali, kendi garip dünyalarında zamanlarını bilim, bilim kurgu filmleri ve dizileri, frp oyunları ve Sheldon’a katlanarak geçiriyorlardı.

Leonard ve Sheldon’ın karşı dairelerine Penny adında güzel bir kızın taşınmasıyla hayatları hareketlenecek ve Büyük Patlama gerçekleşecektir. Leonard’ın Penny’ye ilgi duyması ile hayatları değişen arkadaşlardan, bu duruma tek şikayetçi olan Sheldon’dır.

bazinga-with-sheldon-tshirt-logo-hr (1)

Dizimizde 4 üstün zekalı kafadar, Penny sayesinde kendi dünyalarından kafalarını çıkarıp normal dünyaya alışmaya çalışıyorlar. Dizimizin tabii ki de kendini izletmesinin en büyük nedeni, birbirinden ilginç ve komik karakterleri.

Karakterler

PARSONS

Sheldon Cooper ( Jim Parsons ) :

Dizimizin en şirin, en komik ve aynı zamanda en sinir bozucu karakteri Sheldon Cooper. Her sahnesinde bizlere gülme krizleri geçirten, her hareketi ve her mimiği olay olan karakterimiz. Fotoğraftaki sevimli gülüşe aldanmayın; istediği bir şeyi elde etmek için yapmayacağı şey yok. Acayip zeki biri olan Sheldon, sosyal hayatta bu zekasını genelde gösteremiyor ve bizlere komik anlar yaşatıyor.

Rutin aktivite ve alışkanlıklarına aşırı bir bağlılığı var.  İroni ve iğneleyici sözleri asla fark edemez ve kapıyı 3 kere çalmasıyla bilinir. Aslen Teksaslı ve dindar bir aileden gelen Sheldon’ın kendisi tanrıya inanmıyor. Anlata anlata bitiremeyeceğimiz, hakkını da veremeyeceğimiz Sheldon’ı, Jim Parsons’un müthiş oyunculuğu ile izlemelisiniz.

GALECKILeonard Hofstader ( Johnny Galecki ) :

Sheldon’ın ev arkadaşı olan Leonard, Sheldon’a katlanmak konusunda inanılmaz bir yeteneğe sahip. Dört kişilik arkadaş gruplarında en normal sayabileceğimiz kişi kendisi. Laktoza alerjisi olan Leonard miyop ve gözlükleri olmadan göremiyor. Leonard, Penny’e ilk gördüğü andan itibaren ilgi gösteriyor. Grup içinde, evde vakit geçirmek yerine dışarıda insanlarla sosyalleşmeyi en çok isteyen karakter. Bilimle uğraşan başarılı bir aileden gelen Leonard, ailesi tarafından genelde küçük görülüyor.

CUOCO

Penny ( Kaley Cuoco ) :

Bizim iki üstün dahinin karşı dairesine taşınan Penny’nin de hayatı, onlarla kurduğu arkadaşlık sonucunda değişecektir. İlk başta Sheldon ve Leonard’ı kullanarak onları eski izbandut erkek arkadaşının evine eşyalarını getirmeye gönderir. Bu olaydan sonra arkadaşlıkları gelişen karakterlerimizin aralarında güzel dostluklar gelişecektir. Penny, onları sosyal hayata alıştırmaya çalışırken, onlar da Penny’yi kendi “geek”, zeki ama anti-sosyal dünyalarına alırlar.

the_big_bang_theory_leonard_hofstadter_penny_sheldon_cooper_57647_3888x2592 (1)

 HELBERG

Howard Wolawitz (Simon Helberg):

Sheldon ve Leonard’ın iş arkadaşı olan Howard, dizimizin en ilginç kişiliğine sahip karakterlerinden birisi. Annesi ile birlikte yaşayan Howard, tam bir anne kuzusu diyebiliriz. Kadın düşkünü olan Howard’ın bu konularda şansı pek de yaver gitmiyor. İlginç kıyafetleriyle dikkat çeken Howard’ın fıstığa alerjisi var. Aslen Yahudi bir aileden geliyor.
the-big-bang-theory-stf05-allgemein-10-Warner-Bros-Television

Rajesh Koothrappali ( Kunal Nayyar ) :

Arkadaş grubumuzun dördüncü üyesi olan Rajesh, Hintli ve ailesi Hindistan’da yaşamakta. Howard ile çok yakın arkadaşlar. Kızlarla konuşamayan Rajesh, çok utangaç biri. Fiziğine ve ne yediğine çok dikkat eden birisi. Çok zengin bir ailesi var ve ona evlenmesi konusunda çok baskı yapıyorlar. O da Howard gibi kadın düşkünü.

4. sezondan itibaren ekibe katılan 2 karakter ile ilgili bilgi edinmek isteyenler, buradan sonrasını okuyabilirler. İstemeyenler “Reyting ve Ödüller” başlığından devam edebilir.

ispiyon

The Infestation Hypothesis

Dizinin başından beri ana karakter kadrosunda olan bu beş karakterimiz dışında, Bernadette Rostenkowski ve Amy Farrah Fowler da 4. sezonda diziye ana karakter kadrosundan katılıyor.

The Agreement Dissection

 

Bernadette Rostenkowski ( Melissa Rauch ) :

 Penny ile aynı iş yerinde part-time olarak çalışan Bernadette çok şirin, komik bir ses tonuna sahip, minyon bir kız. Bir mikrobiyolog olan Bernadette, dörtlümüz ile aynı kafadan diyebiliriz. Çok sakin bir insan olan Benadette ara ara yaptığı ani çıkışlarla herkesi korkutabiliyor.

Amy Farrah Fowler ( Mayim Bialik ) :tumblr_static_amy_farrah_fowler_1_

Sheldon’ın kadın versiyonu diyebileceğimiz Amy Farrah Fowler, diziye Sheldon’a sevgili bulmaya çalışan Leonard’ın Internet’te bir arkadaşlık sitesinde Amy’yi bulması ve Sheldon ile bir buluşma ayarlamasıyla diziye dahil oluyor. Penny’i çok seven ve onun izinden gitmeye çalışan Amy, sosyal hayatı ve ilişki yaşamaya atılma konusunda çoğundan daha cesur. Amy’nin kendisi bir nörobiyolog ve ilginçlik konusunda Sheldon’dan aşağı kalır yanı yok diyebiliriz.

Bu karakterlerimiz dışında 2 yardımcı oyuncu bazı bölümlerde ana oyuncu olarak dizide yer almıştır: Üniversiteden iş arkadaşları ve hem Leonard, hem de Howard’ın eski sevgilisi Leslie Winkle; Sheldon ve diğerlerinin sürekli çizgi roman aldığı dükkanın sahibi Stuart Bloom.
Ayrıca yine zaman zaman karakterlerimizi delirtmek için konuk olan kendini canlandıran Wil Wheaton ile kahramanlarımızın işyerinden tanıdıkları ve sevmedikleri biri olan peltek, gıcık Barry Kripke (John Ross Bowie) de her konuk oluşlarında eğlendirenlerden.

Tüm kadroya bakmak isteyen buradan buyursun.

the_big_bang_theory_wallpaper_1280x1024_3

Reyting ve Ödüller

Aldığı yüksek reytinglerle dikkat çeken dizimizin, yüksek beklentileri olan bir kanalda yayınlanmasına rağmen reyting konusunda hiç bir sıkıntısı bulunmuyor. Her yıl izleyici oranlarını iyice yükselten ve 6. sezonuyla en çok izlenen komedi dizisi olma başarısı gösteren yapım, 2012-2013 yayın yılının da en çok izlenen 3. televizyon programı oldu.

Bu başarısını aldığı ve aday olduğu yarışmalarda da gösteren The Big Bang Theory’nin, Golden Globe’da 4 adaylığı ve Jim Parsons’un En İyi Erkek Oyuncu – Komedi dalında kazandığı bir Golden Globe’u var. Dizinin aynı  zamanda sayısız Emmy adaylığı ve ödülü var. Tüm ödülleri ve adaylıkları merak edenleri buraya alalım.

Notlar

  • Dizinin önemli bir kısmında bilime -özellikle de fiziğe- göndermeler yapılmakta. 4 ana karakterimiz, sıkça bilimsel teoriler ve haberler üzerine tartışıyorlar. Bilim odaklı espriler yapıyorlar.
  • Fizik ve astronomi profesörü, Profesör David Saltzberg, dizinin bilim danışmanlığını yapıyor. Bahsi geçen teorilerin vs. gerçeğe dayanan, ayakları yere basan göndermeler olması için kendisine başvuruluyor. Profesörümüz dizi için senaryoyu kontrol ediyor, diyaloglar yazıyor, matematik denklemleri ve diyagramlar hazırlıyor. Beyaz tahtaya zor ve çözülmemiş denklemler koyuyor.
  • Diziye sonradan dahil olan oyunculardan Mayim Bialik’in nörobiyoloji üzerine bir doktorası mevcut. David Saltzberg, nörobiyoloji ile ilgili konularda Biyalik’in yardımını alıyor.
  • Dizide 4 ana karakterimizin dördü de bilim kurgu, fantastik türlerinin hayranı ve birer koleksiyoncu çizgi roman meraklısı. Dizi, bu konularda da yine izleyicilerine saygılı olmak için fazlasıyla titiz davranıyor. Bu konularla yoğun olarak haşır neşir insanlara hiç de yabancı ve yalancı gelmeyen, akla sığan karakterler ve hikayeler çiziliyor dizide.
  • Dizinin genel teması bilim olduğu için dünyaca ünlü birçok bilim adamı, diziye konuk oldu/oluyor.
  • The Big Bang Theory’nin birden fazla oyuncusu (örn. Johnny Galecki, Sara Gilbert, Laurie Metcalf) daha önce Roseanne dizisinde yer almış sanatçılar. Onların yanında yapımcı Chuck Lorre de yine birkaç sezon boyunca Roseanne’in yazar kadrosunda yer almış bir isim.
  • Dizinin deneme (pilot) bölümü 2006-2007 sezonu için hazırlanmış; ancak kabul edilmemiş. Bir sonraki sene ilk deneme bölümünden sadece 2 karakteri ve oyuncularını (Leonard ile Sheldon) barındırarak yeni bir deneme bölümü ile CBS’e sunulan proje, bu kez kabul edilmiş ve bir diziye dönüşmüş. (Televizyonda yayınlanmayan bu ilk deneme bölümü Internet’te bulunabiliyor.)
  • Dizinin ilk deneme bölümünün giriş müziği de farklı: Thomas Dolby’nin “She Blinded Me with Science” isimli parçası
  • Dizinin giriş jeneriğinin müziğini Kanadalı alternatif rock grubu Barenaked Ladies yazmış ve bestelemiş. Parça, Dünya’nın tarihini ve evrenin oluşumunu anlatıyor. Grubun solisti ve gitaristi Ed Robertson, dizinin yapımcıları Lorre ve Prady’nin ricası üzerine böyle bir şarkı yazmış. Sanatçı, ilhamını tesadüfen o sıralarda okuyup bitirdiği Simon Singh’ın “Big Bang” ismli kitabından almış. (2007 Ekim’inde parçanın 1:45 dakikalık tam versiyonu izleyicilerle paylaşıldı. Ayrıca 4. sezon DVD’sinde de bir video klibi yer aldı.)


0000042436_20070905152109

Son Söz

Ne tür dizi seviyor olursanız olun, biraz gülmek ve eğlenmek istiyorsanız kesinlikle izlemeniz gereken dizilerin başında geliyor The Big Bang Theory. Sırf Sheldon karakteri için bile izleyebilirsiniz, ki emin olun dizi size daha fazlasını vaad ediyor. Bu tanıtım yazımızı da Sheldon’ın dizideki ünlü lafı “BAZİNGAA!” diyerek bitiriyorum.

Tanıtım Videosu

Bir de “Bazinga!” videosu paylaşarak bitirelim:
(Dikkat! Alttaki video, 3×15. bölüme kadar izlememiş olanlar için ispiyon içerir.)