Tarihte çevirdikleri entrikalarla ünlü olmuş, işlediği suçlarla hafızalara kazınmış birçok insan tanıyoruz. Herkesin zihninde bildiği birkaç kişi vardır elbet. (Anne Boleyn, Kleopatra, Hürrem Sultan…) Peki, ya aile? Size bütün üyeleriyle entrikanın her türlüsüne bulaşmış bir aile var desem? Üstüne de kaliteli dizilerin vazgeçilmez kanalı Showtime‘ın bu ailenin yaşadığı hayatı karşımıza dizi olarak getirdiğini? Evet, aynen öyle. The Borgias, 3 Nisan 2011’de başlayıp 9 bölüm süren ilk sezonunun ardından ara vermiş olduğu ekranlara, 8 Nisan 2012’de 10 bölüm sürecek 2. sezonu ile geri dönecek. Peki, tam olarak nasıl bir şey bu dizi? Bu sorunun cevabı yazının devamında.

The Borgias, Tudor Hanedanlığı‘nın kapılarını bizlere açan ve VIII. Henry‘nin 6 eşiyle birlikte yaşadığı entrikalarla dolu dönemi gözler önüne seren The Tudors‘un yaratıcısı Neil Jordan‘ın elinden çıkma bir dizi.Projeyi ilk olarak film şeklinde izleyiciye sunmak, hatta başrollerde Colin Farrell ile Scarlet Johansson‘ı oynatmayı isteyen Jordan, ünlü yapımcı Steven Spielberg‘in tavsiyesiyle “orijinal suç ailesi” lakaplı Borgia ailesini karşımıza dizi olarak çıkarttı. Dizinin yaratıcısına göre The Borgias da The Tudors gibi 4 sezon süren bir dizi olacak.

Kan ve Şehvet

Dizinin konusundan bahsedersek:
The Borgias, tarihte Papa VI. Alexander olarak da bilinen Rodrigo Borgia’nın hayatı ve papalık dönemi üzerinden uyarlanmış bir yapım. Dizi, Borgia ailesinin Katolik Kilisesi’nin zirvesine çıkışını ve burada kalabilmek için her üyesinin neler yapabileceğini bizlere sunuyor.Rodrigo Borgia, yıllarca kilisede papaz ve kardinal olarak görev yapmış olsa da gözü yükseklerde olan ve güç peşinde koşan birisidir. Aslında, yakın zamanda birçok kişinin farkına varacağı gibi çok daha fazlasının da… Tarih 25 Temmuz 1492’yi gösterdiğinde, yıllardır sabırla beklediklerine ulaşabilmesi için gerekli olan fırsatı önünde buluverir: Papalık makamı. Papa Innocent VIII‘in vefatının ardından boşalan papalık için aday olur ve ateşli bir seçim sürecinin içine girer.

Rüşvet, tehdit, adam kayırma ya da satın alma… İstediklerine ulaşmak için her türlü yolu deneyen Rodrigo, bunun için oğlu Cesare’yi de kullanmaktan çekinmez. Yaklaşık 2 hafta süren uğraşların ardından seçimler tamamlanır ve Rodrigo Borgia, katolikliğin merkezi olma yolunda yapılan yarışı ön sırada tamamlar. Ancak, işte her şey tam da bu noktada, işler yoluna giriyor denilen yerde karışıverir.
Borgia ailesinin seçimler sırasında geri planda tutmayı başardıkları geçmişleri ve kazanmak için kullandıkları yollar karşılarına çıkar; hükümdarlıklarının ilk gününden itibaren anlaşmazlıklar başgösterir. Kardinal Della Rovere önderliğindeki bir grup, papalık makamını “yeniden” boşaltmak, Rodrigo’nun önderliğindeki Borgia ailesiyse konumlarını korumak amaçlı çetin bir mücadelenin içine girerler. Ama bu mücadele, sonrasında olacakların sadece habercisidir. İki tarafın da çok daha fazlasının olduğunu ve olacağını anlaması çok da uzun sürmez.

Dizinin karakter bazlı kadrosu ile devam edecek olursak:

Rodrigo Borgia / Papa VI. AlexanderBorgia ailesinin hırslı, kadın ve güç düşkünü reisi. Sahip olduğunu korumak için herkesi harcayabilecek türden biri olan Rodrigo, bu uğurda başta Cesare olmak üzere çocuklarını kullanmaktan da çekinmeyen birisi.
Karakteri, Oscar ödüllü ünlü oyuncu Jeremy Irons canlandırıyor.

Cesare BorgiaRodrigo’nun en güvendiği çocuğu ve kilisedeki en büyük destekçisi. Geleceği için farklı düşüncelere sahip olan Cesare, kimi zaman babasının, kimi zaman da papanın isteği olarak gördüğü “her” türden işi yapmaktan da çekinmeyen biri. Ayrıca, kız kardeşi Lucrezia’ya da oldukça düşkün.
Karakteri, kariyerinin başındaki isimlerden François Arnaud canlandırıyor.

Lucrezia BorgiaRodrigo’nun tek kızı ve Borgia entrikalarının -Cesare kadar olmasa da- merkezinde olan Lucrezia, aklını, çekiciliğini ve güzelliğini Borgia soyadı ve kendi amaçları için kullanmaktan çekinmeyen biri. Yaptıklarıyla tarihe ismini kazımış kişilerden olan Lucrezia’nın, bu zamana kadar hakkında yazılmış birçok eser, hayatı üzerine çekilmiş birçok film bulunuyor. Agatha Christie‘nin de kitaplarında, karaktere olan antipatisini saklamadığı, hatta birçok karakteri için Lucrezia’dan ilham aldığı da bilinmekte.
Karakteri, Demons adlı mini diziden de bilinen Holliday Grainger canlandırıyor.

Juan BorgiaRodrigo’nun Papalık ordularını emanet ettiği küstah ve kendini beğenmiş oğlu Juan, Cesare’nin gölgesinde kalmaktan hoşlanmasa da yaptıklarıyla soyadının ününün altında ezilmeyen biri. Karakteri, The Pillars of the Earth‘ten de bilinen David Oakes canlandırıyor.

Joffre BorgiaBorgia soyadına sahip birinin, entrikalarda yer alması için yaş sınırı ve konuyla ilgili bilgi sahibi olması gerekmediğinin canlı kanıtı. Rodrigo’nun en küçük oğlu olan Joffre, babasının, makamını korumak için kullanmaktan çekinmediği kişilerden.
Karakteri, genç oyuncu Aidan Alexander canlandırıyor.

Giulia FarnesePapanın “yeni gözdesi”, akıl hocalarınından biri ve stresli zamanlarının en büyük destekçisi. Güzelliğiyle ve aklıyla yanında yer aldığı Papa’nın dikkatinin kendisi üzerinde kalması için elinden geleni yapan Giulia, Lucrezia’nın da yakın arkadaşlarından biri.
Karakteri, Lotte Verbeek canlandırıyor.

Vannozza dei CattaneiPapa’nın sahip olduğu 4 çocuğun annesi olan Vannozza, seçimler sonrası gündem yaratan Borgia geçmişinin de en önemli parçası. Bir yandan çocuklarının babasının yeni bir gözdesi olması durumunu geride bırakmakla uğraşan Vannozza, bir yandan da geçmişi nedeniyle hassaslaşan aile dengelerini korumaya çalışıyor.
Karakteri, Gossip Girl‘deki Prenses Sophie Grimaldi olarak da bilinen Joanne Whalley canlandırıyor.

Giuliano della RovereRodrigo Borgia’nın papalık makamına yakışmadığını düşünen ve ona karşı isyan başlatan Della Rovere, aslında makamı kendisi için isteyen ve bu uğurda yapabileceklerinin sınırını zorlamaya gönüllü bir kardinal. Bu nedenle Borgia entrikalarının da merkezinde bulunan Giuliano’nun, Rodrigo’ya karşı isyanı için geçmişten gelme sebepleri de var.
Karakteri, zengin bir oyunculuk kariyerine sahip Colm Feore canlandırıyor.

The Borgias, tarihi kurguları ve dönem dizilerini seven kişilerin kaçırmaması gerektiğini düşündüğüm bir yapım. Senaryosuyla, oyunculuklarıyla ve görselliğiyle tarih sahnesinde iz bırakmış bir aileyi başarıyla sunuyor ve izleyicisini tatmin ediyor. Hatta öyle ki ilk sezonuyla müziği ve kostümleriyle Emmy kazanmakla birlikte Golden Globe dahil olmak üzere farklı ödüllerden farklı dallarda birçok adaylık da kazanmış durumda. Bunun yanında, sanılanın aksine dini konuların üstünde fazla durmuyor ve karakter ya da karakterler arası ilişkilere dair sunduklarıyla da göz dolduruyor.

Sonuçta, eğer The Tudors gibi bir dizinin özlemini çekiyorsanız, entrika ve karmaşa sever biriyseniz The Borgias, bu noktada izlenilmesi için önerebileceğim dizilerden. Eğer diziyle ilgili fikir sahibi olmak istiyorsanız buraya da bakabilirsiniz. İyi seyirler…