The-Crazy-Ones-353518

Yıllardır çoklu kamera yöntemiyle çekilen ve kahkaha efekti kullanılan komedi dizlerine alışık olduğumuz CBS, bu sezon sonunda modaya ayak uydurdu ve tekli kamerayla çekilen, kahkahasız bir komedi dizisine onay verdi. Üstelik gerek kadrosuyla, gerek arkasındaki isimleriyle oldukça iddialı ve kaliteli bir işe. Elbette The Crazy Ones’tan bahsediyoruz.

103782_d0019b

Mutfaktakiler

Dizi, televizyonun büyük isimlerinden David. E. Kelley‘nin elinden çıkıyor. Kariyerinde L.A Law, Chicago Hope, Ally McBeal, Boston Public, Boston LegalThe Practice gibi uzun yıllar sürmüş, popüler dizilere imza atan yapımcı, son yıllarda Harry’s Law ve Monday Mornings gibi çabuk iptal olan talihsiz işler de yaptı. Daha çok tıp ve hukuk dramaları üzerinde çalışan Kelley,  şimdi de ilginç bir şekilde komedi işine girmeye karar verdi.

Dizinin arkasındaki diğer isimler ise Bill D’Elia (GleeChicago HopeAlly McBealThe PracticeBoston Legal, The West Wing)Dean Lorey (Arrested Development)Jason Winer (Modern Family), John R. Montgomery ve Mark Teitelbaum.

103826_d0072b

Konu

Bir komedi dizisi olduğu için uzun uzadıya anlatacak bir konumuz yok. The Crazy Ones için bir işyeri komedisi desek yanlış söylemiş olmayız; ama tam olarak doğru ifade etmiş de olmayız. Dizide Chicago’daki bir reklam ajansında çalışan insanların başından geçenleri izliyoruz.  Buranın patronu olmasaydı kovulacak cinsten matrak, kafadan kontak, komik, bazen ölçüsüz ve inanılmaz akıllı Simon ve ekibi, alışık olmadığımız, tuhaf yöntemleriyle dünyaca ünlü firmalarla çalışırken bir yandan da reklam dünyasının altını üstüne getiriyorlar.

Konuyu “Kadro ve Karakterler” üzerinden biraz daha açacak olursak…

The Crazy Ones

Kadro ve Karakterler

robin_williams_bio (1)

Simon, aykırı bir reklam uzmanı. Aklınıza gelmeyecek cinsten tuhaf ve akıl almaz yöntemlere başvurarak, ne yapıp edip işini yapabilecek, yani satış yapabilecek biri. ‘Her türden’ şeyi satabilecek biri. Simon’ı Mork & Mindy‘den 31 yıl sonra TV’ye dönen, Oscar’lı usta sinema sanatçısı Robin Williams canlandırıyor.

 

smgbioSidney, Simon’ın kızı ve aynı zamanda iş ortağı. Ajansın müdürü ve yoğun bir şekilde işlerle uğraşırken bir yandan da babasının çatlaklıklarını kurtarmaya çalışan, bir nevi ona bakıcılık yapan biri. Babasına ve ekibin kalanlarına kıyasla en olgunu ve işinde ciddisi olsa da kendi de çoğu zaman kendini kaptırmadan geri duramıyor. Karakteri canladıran Sarah Michelle Gellar‘ı Buffy: The Vampire Slayer‘dan, Ringer‘dan ve çeşitli sinema filmlerinden tanıyabilirsiniz.

james_wolk_bio
Zach, ajansın reklam yazarı olan şahsiyet. Simon’ın favori çalışanı olan Zach, çatlaklık konusunda Simon’a en yakın duran kişi. Oldukça yakışıklı olan Zach, çapkınlıklarıyla ve tek gecelik ilişkileriyle ön planda olan biri. Karakteri Shameless, Happy Endings ve Mad Men‘de birden fazla bölümde konuk olan; kısa soluklu diziler Political Animals ve Lone Star‘da ise başrolde yer alan James Wolk canlandırıyor.

hamish_bio

 

Andrew, ajansın sanat yönetmeni. Çok çalışmasına rağmen Simon’ın Zach’i daha çok sevmesine bozulan Andrew, aynı zamanda Sdyney’ye karşı karmaşık duygular besliyor. Karakteri The New Adventures of Old Christine ve The Newsroom gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Hamish Linklater canlandırıyor.

amanda_setton_bio

 

 

Göründüğünden daha zeki olan Lauren, Simon’ın güzel ve çalışkan asistanı. Karakteri Amanda Setton canlandırıyor. Kendisini Gossip Girl ve The Mindy Project‘ten tanıyabilirsiniz.

103722_d0631b

Yayın Bilgileri, Reytingler, Ödüller

The Crazy Ones, CBS’te Perşembe akşamları, saat 21:30’da, The Millers arkasından yayınlanıyor. İlk bölümü, sadece bir haftalığına mahsus olarak Amerika’da en yüksek reyting elde eden dizilerden The Big Bang Theory arkasından yayınlanıp 3,9 reyting elde ederek 15 milyon kişi tarafından izlenmişti. Dizi normal yayın saatine geçince 1,9 – 2,4 reyting sularında gezinmeye başladı. Şu an iptal-devam listemizde “Onay Almaya Yakın Diziler” arasında bulunuyor.

104112_fox_1473b

odulrobsarahDizinin kalitesini ve Robin Williams gibi güçlü bir ismi düşününce Altın Küre ve daha başka saygın ödüllerde ödüllerini ve adaylıklarını görmeyi umsak da şimdilik havamızı almış vaziyetteyiz. Şu an People’s Choice Ödüllerindeki ‘Yeni Dizilerde Favori Aktör‘ (Robin Williams) ve ‘Yeni Dizilerde Favori Aktrist‘ (Sarah Michelle Gellar) ödülleriyle yetiniyoruz. Bakalım Emmy’lerde durum ne olacak?

103722_d01331b

Notlar ve Son Söz

Saygın reklam firması Leo Burnett Chicago’nun kreatif yönetmeni, bizzat dizinin danışmanlığını yapıyor ve bu sayede reklam dünyası gayet gerçekçi bir şekilde yansıtılıyor.

Hemen hemen her bölümde en az bir markanın reklamı yapılıyor. Reytingleri çok parlak olmamasına rağmen muhtemelen bu ekstra reklam gelirleri, dizinin onay alma şansını artırıyor.

104112_fox_03453b

Diziden çok bol ve çeşitli konuk oyuncular geçiyor. Öyle ki yukarıdaki fotoğrafta da göreceğiniz üzere Victoria’s Secret mankenlerini bile izledik. İlk bölümde de ünlü şarkıcı Kelly Clarkson yer alıyor. Dahası da var ama bu kadar tatlı ispiyon, bir tanıtım için yeterlidir herhalde. ;)

2299373

Dizinin en önemli olaylarından biri de kuşkusuz bölüm sonunda gösterilen çekim hataları. Bu kısa kamera arkası gafları da en bölüm içindeki olaylar kadar eğlenceli olabiliyor.

tco114_001b (1)

Eli yüzü düzgün, eğlenceli, güzel esprilerin havada uçuştuğu ve hatta -Simon ve Zach karakterleri sayesinde- bol müzik ve dans performanslarının  yer aldığı bir dizi izlemek isterseniz, bu diziye mutlaka şans tanıyın.

Diziyle İlgili Önemli Bağlantılar

sarah3Wikipedia | Wikia

Resmi Site | IMDB

TV.com | Ekşi Sözlük

Facebook | Twitter

Instagram | Google+

 

 

 

Tanıtım Filmleri

1 Dakikalık Fragman:

Roportajlar ve Kamera Arkasından Görüntüler İçeren Video:

http://www.youtube.com/watch?v=xNhEdJ72Ss8

Göz Alıcı Giriş Jeneriği: