BBC Two’da 28 Mayıs 2020 tarihinde The First Team isimli yeni bir komedi dizisi başladı. 6 bölümden oluşan dizi, BBC iPlayer’da toplu olarak izleyiciyle buluştu belirtilen tarihte. BBC Two’da ise haftalık olarak yayınlanmaya devam edecek.

Damon Beesley ve Iain Morris, dizinin ortak yaratıcısı ve yönetmenleri konumundalar. Yapımcı koltuğunda ise Tom Werner, Caroline Leddy, Gregor Sharp ve Damon Beesley gibi isimler oturuyor.

Dizide kullanılan stadyum ve tesisler, Charlton Athletic Futbol Kulübü‘ne aitmiş.

Dizinin bölüm süreleri 27-30 dakika aralığında değişiyor.

Futbol temalı dizi, kurgusal bir Premier Lig takımında forma giyen 3 genç oyuncuyu merkezine alıyor ve daha çok saha dışında meydana gelen aksiliklere odaklanıyor. Antrenman veya maç sahneleri yok gibi bir şey. Söz konusu 3 genç arasındaki arkadaşlık ilişkisi üzerinden akıyor hikaye. Takım arkadaşlığı, kadınlar, imaj ve tanınırlık gibi konularda gençlerimizin verdiği tepkileri izliyoruz dizide.

Mattie, Jack ve Benji isimli bu 3 gence Jake Short (All Night), Jack McMullen ve Shaquille Ali-Yebuah hayat veriyorlar.

Mattie Sullivan, ABD Futbol Ligi’nden transfer döneminin son saatlerinde transfer olan, tanınırlığı olmayan bir genç futbolcu. Ülkesinde sıradan bir genç futbolcuyken nasıl olup da İngiltere Premier Lig’e transfer olduğunu anlamlandıramıyor. Ürkek ve çekingen biri olduğunu söylemek mümkün. Olaylara karşı iyi niyetli, arkadaş canlısı ve girişken yaklaşımlarda bulunan Mattie’nin bu huyu ona genel olarak negatif bir şekilde dönüş yapıyor.

Benji Achebe, takımın altyapıdan yükselen genç oyuncularından biri. Futboldan ziyade getirdikleriyle (Ün, para, kadınlar) ilgileniyor. Maçlarda neredeyse hiç süre almadığı için pek bir tanınırlığı olmaması ise onu üzüyor. Hala annesiyle birlikte yaşıyor.

Jack Turner, takımın altyapıdan yükselen genç oyuncularından biri. Benji’nin aksine takımda süre alıyor ve şehirde az buçuk bir tanınırlığı var. Yine Benji’nin aksine ünü ve ilgiyi hiç sevmiyor. Basit bir şekilde yaşamayı tercih eden, asosyal ve utangaç bir tip. Uzun süredir sadece tek bir odasında eşya bulunan evinde yaşamakla ilgili bir problemi olmayacak kadar garip biri Jack.

Arrested Development, Flaked, The Millers ve Up All Night gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Will Arnett, takımın eksantrik başkanı Mark Crane karakterini canlandırıyor.

Tatau, Silk ve Cleaning Up gibi dizilerden tanıdığımız Theo Barklem-Biggs, takımın hırçın, dengesiz ve zorba futbolcusu Petey Brooks karakterine hayat veriyor. Uzun yıllardır takımda forma giyen ve taraftarın sevdiği isimlerden biri olan Petey’nin ortalıkta çıplak dolaşmak gibi rahatsız edici bir huyu mevcut ayrıca.

Paolo Sassanelli, takımın İtalyan teknik direktörü Cesare karakterini canlandırıyor. Uzun yıllardır kulüpte çalışan Cesare, kulüp efsanesi konumunda. Geçmişte başarılı yıllar geçiren Cesare, artık eski formunda değil. Futbola olan ilgisi de kaybolmuş durumda. Maçlarda saha kenarında oluşu dışında tesislerde pek fazla görmek mümkün değil kendisini.

Chris Geere (You’re the Worst, Modern Family, Ill Behaviour), takımın biraz saf ve ezik bir adam olarak tarif edilebilecek yardımcı antrenörü Chris Booth karakterine hayat veriyor. Chris, takımın eski futbolcularından biri aynı zamanda ve Petey tarafından pek sevilmiyor.

Tamla Kari (The Musketeers, Cuckoo), takımın halkla ilişkiler sorumlusu Olivia Talbot karakteriyle karşımıza çıkıyor.

Kadroda ayrıca Ossian Perret, Yetunde Oduwole, Phil Wang ve Grace Hogg-Robinson gibi isimler bulunuyor.

Diziyi izleyip bitirdim. İlk 3 bölümlük süreç fena sayılmazdı ama son 3 bölümü yetersiz buldum. Başrollerden ziyade yardımcı rollerdeki 4 tanıdık oyuncuyu izlemesi daha keyifliydi ayrıca. 2. sezon onayı alabileceğini pek sanmıyorum ama alırsa da izlemeye devam ederim elbette.

Bu da dizinin kısa fragmanı: