2012 yılının Eylül ayında, Amerika’nın Nickelodeon kanalının bizlerle tanıştırdığı dizimiz The Legend of Korra. Animasyon dizimiz, yine aynı kanalın çok tutmuş olan Avatar The Last Airbender dizisinin devamı niteliğinde diyebiliriz.

Başlıklar :

Yayın Bilgileri
Konu
Karakterler
Stil
Son Söz
Fragman

YAYIN BİLGİLERİ


The Legend of Korra, başta 12 bölümlük bir mini dizi olarak planlandı, ancak sonradan 26 bölüme uzaması kararı alındı. Dizi yayına girdikten sonra da 2. sezon onayı aldı.
Yapımın, halihazırda 12 bölümü yayınlanmış olan ilk sezonunun kalan 14 bölümü 2013-2014 sezonunda yayınlanacak. İkinci sezon ise 13 bölümlük iki parça halinde bölünerek bizlere ulaştırılacak. Böylece hikaye, Avatar The Last Airbender’da olduğu gibi 4 kitap şeklinde sunulmuş olacak.

KONU

The Legend of Korra, orijinal diziyle aynı kurgusal evrende geçmektedir. Kurgusal evrenimizde ateş, hava, su ve toprak elementlerinin simgelediği dört ulus vardır. Her ulusta, kendi elementlerini bükebilen yetenekli insanlar vardır. Tüm elementleri bükme yetisine sahip olan Avatar, dört ulus arasındaki dengeden, barış ve huzur ortamından sorumludur. Avatar öldüğünde, çemberdeki bir sonraki ulus da doğar ve ruhu reenkarne olur. Bizim hikayemiz de orijinal dizideki avatar Aang’in ölmesiyle, ondan sonra gelen avatarın maceralarını konu almaktadır.

Biraz daha ayrıntılı incelersek…

Hikayemiz, Avatar Son Hava Bükücü Aang’in maceralarından 70 yıl sonra Güney Su Kabilesi’nde asabi, özgür, korkusuz, tutkulu Korra’nın maceralarıyla devam ediyor. Üç elementte ustalaşan yeni avatar Korra’nın öğrenemediği tek element hava kalmıştır. Bu elementte ustalaşması için de dünyadaki tek hava bükücü olan Aang’in oğlu Tenzin’den eğitim alması gerekmektedir. Korra, yıllar önce Aang tarafından kurulmuş olan Cumhuriyet Şehri’ne gitmek zorundadır; Tenzin, şehrin dört yöneticisinden biridir. Cumhuriyet Şehri’ne giden Korra, şehirde beklediği huzurlu ortamı bulamaz. Kendilerine “eşitlikçi” diyen bir grubun, bükme yeteneği olanlara karşı savaş açmasıyla şehir karışacaktır. Eşitlikçi’lerin lideri Amon’dur ve bükücülerin elinden bükme yeteneğini alabilmektedir. Dizide bir yandan Korra’nın hava bükme öğrenmesini izlerken, bir yandan da Amon’la olan mücadelesini izliyoruz.

KARAKTERLER

Dizimizi biraz da karakterler üzerinden detaylandıralım:

Korra ( Janet Varney ) : 16 yaşındadır ve orijinal dizideki Avatar Aang’in reenkarne olmuş halidir. Özgür ruhlu, bağımsız ve kendine çok güvenen bir karakteri vardır. Naga adında evcil bir kutup ayısı vardır. Bir köyde doğup büyümüştür. Dizinin başlangıcında ateş, su ve toprak bükmeyi bilen su bükücüsü Korra, 3 element üzerinde çok rahatlıkla ustalaşmıştır. Geriye kalan son elementte de ustalaşmak için Tenzin’in yanına Cumhuriyet Şehri’ne gider. Şehirde çok popüler olan Pro-Bükme oyununa da merak sarmıştır. Bu sayede Mako ve Bolin’le tanışır. Şehirde tehlikeyi üstüne çekmekte hiç gecikmez. Ancak kent yaşamına alışamayan Korra, şehrin kurallarına uymakta da zorluklar çeker. Tenzin, onu her ne kadar olayların dışında tutmak istese de Avatar olduğu için kendini sorumlu hisseder ve altından kalkamayacağı işlere girişir.

Mako ( David Faustino ) : Dizideki havalı çocuğumuz, ateş bükücü. Annesi ve babası ölmüş erkek kardeşiyle yaşıyor. Kendisi, bir Pro-Bükme oyuncusu. Korra’yla da bu sayede tanışıyorlar. Kardeşi ile birlikte, Korra’yı kendi takımlarına alıyorlar. Korra, dizi boyunca Mako’dan hoşlanıyor, Mako’nun bir karşılık verdiğini söyleyemeyiz, çünkü Asami’yle sevgili. Assami’nin babası, fabrikatör. Şehirdeki en iyi arabaları üretiyor ve Asami’nin babası Pro-Bükme takımlarının sponsoru oluyor ve onlara Pro-Bükme Şampiyonası’na katılmaları için gereken para yardımını yapıyor. Dizi boyunca Korra’nın yanında olmuş ve en büyük destekçisi olmuştur. Kırmızı atkısını boynundan hiç çıkarmaz, çünkü ailesinden ona kalan tek şeydir.

 
 
Bolin ( P.J. Byrne ) : Mako’nun küçük erkek kardeşi. Kendisi bir toprak bükücü, aynı zamanda bir Pro-Bükme oyuncusu. Çok eğlenceli ve komik bir karakter. Tenzin’in çocuklarıyla beraber dizinin komedi unsurunu oluşturuyor. Pabu adında bir kırmızı gelinciği var. Korra’ya aşıktır ama bir yandan da onun iyi arkadaşıdır.
 

Tenzin ( J.K. Simmons ) : Avatar Aang ve Katara’nın üç çocuğundan biridir ve tek hava bükücüdür. Dışarıdan çok sert ve katı görünse de çok eğlenceli ve komik bir karakterdir. Korra’nın hava bükme ustasıdır; fakat, Korra’ya sözünü hiç geçiremez. Üç çocuğu vardır ve karısı, dördüncüye hamiledir. Cumhuriyet Şehri’nin dört yöneticisinden biridir ve şehrin polis teşkilatının başkanı Lin Bei Fong’la eskiden beri tanışmaktadır. Ling Bei Fong da orijinal dizideki Toph‘un kızıdır.

 
 
 
Amon ( Steve Blum ) : Eşitlikçiler adı verilen grubun lideridir. Dizi boyunca maskeyle dolaşır. Bükücülerin bükme yeteneklerini elinden alabilir. (Karakter hakkında ayrıntıya girmeyelim ki ağır ispiyona maruz kalmayın.)

 

 

STİL

The Legend of Korra, aynı Avatar: The Last Airbender gibi amerikalıların elinden çıkan bir anime.
Hikayemiz tamamı, Aang tarafından kurulmuş Cumhuriyet Şehri’nde geçiyor. Yazarlar özellikle bu şekilde yaparak orijinal dizinin taklidi olmasından kaçınmışlar. Şehir tasarlanırken Shanghai, Hong Kong ve Manhattan’dan esinlenilmiş. Şehirde ileri bir teknoloji var. Radyo, araba ve çeşitli teknolojik icatları görmemiz mümkün.
Fantastik dizimiz, bilim kurgunun alt türlerinden olan steampunk (buhar çağı) özelliklerini taşıyor.

Dizi, orijinal diziden daha farklı olarak, daha olgun ve karanlık tasarlanmış. İçerisinde daha fazla romantizm ve aşk teması barındırıyor. Ama orijinal dizideki gibi mizah unsurunu elden bırakmamayı da başarıyor.
Başta mini dizi olarak tasarlandığından olsa gerek, hemen hemen hiç dolgu bölüm içermeden direkt ana konu üzerinden ilerliyor diyebiliriz.

SON SÖZ


7’den 70’e tüm yaş ve zevk grubundan izleyiciye önerebileceğimiz bu yaratıcı ve dolu dolu diziye, çizgi/anime dizilere bulaşmamış olsanız da -orijinalinden başlayarak- bulaşmanızı tavsiye ederiz.

FRAGMAN