Dün gece(23 Eylül) Abd’de başlayan, The Mentalist adlı yeni dizinin, yapımcılığını ve senaristliğini Rome dizisinin başarılı senaristi ve yapımcısı olan Bruno Heller üstlenmiş, pilot bölüm yönetmeni ise Emmy ödüllü David Nutter. Cbs kanalının bu yılki iddialı yapımlarından biri olan The mentalist, polisiye -macera tadında ve kadrosunda tanıdık isimler var: Prison Break‘den (Veronica Donovan’ı canlandırdı) Robin Tunney (Teresa Lisbon),The O.c‘den (Hailey Nichol’u canlandırdı) göz aşinalığımız olan Amanda Righetti (Grace Van Pelt),The Guardian’dan tanıdığımız Simon Baker (Patrick Jane).

Dizinin konusuysa, paranormal güçlere sahip Patrick, Bazı davaların çözülmesi için Kalifornia Araştırma Bürosuna yardımcı oluyor. Kendisini fazla önemsemeyen ve bu özelliğine fazlaca tamah etmeyen diğer dedektiflerle de zaman zaman sorunlar yaşıyor. İlk Bölümünün ismi: Red Hair and Silver Tape.
The Mentalist, ilk bölümüyle gelecek vaad etse de, bazı klişeleri tekrarladığı takdirde beğenilerin azalacağı yönünde eleştiriler almış.