3d74c9a0-1da9-11e4-89b8-9f6ca006f8eb_starz-the-missing-poster-key-art-vrt

KİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Polisiye, Drama

Yapımcı: Harry Williams, Jack Williams

Sezon-Bölüm sayısı: 1 sezon 8 bölüm – 2. sezon onayı aldı.

Yayın tarih aralığı: 28 Ekim 2014 — devam ediyor

Bölüm süresi: 60 dk

Yayınlandığı kanal: BBC One, Starz

Jenerik Müziği: Amatorski – Come Home

GİRİŞ

BBC One ve Starz’ın ortaklığıyla ekranlarımıza gelen The Missing, tek sezonunda bir vakaya yer veren polisiyelerden. 8 bölümün ardından ilk sezonun hikayesini sonlandırdı. Yine 8 bölümlük 2. sezon onayı alan dizimiz, yeni sezonda farklı karakterlerle yepyeni bir hikayeyle ekranlara döneceğini doğruladı.

İlk sezonuyla “En İyi Mini Dizi” ve “En İyi Mini Dizi-Kadın Başrol Oyuncusu” olarak 2 Golden Globe adaylığı mevcut.

KONU

Tony-Emily Hughes çifti ve 5 yaşındaki oğulları Oliver, Chalons De Bois, Fransa’da bir tatil sonrası dönüş yolunda arabaları bozulunca yakın çevrede bulunan Eden adlı otelde geçici süreli konaklamak zorunda kalır. Baba-oğul yüzme sonrası eve dönerken babanın küçük bir dikkatsizliği sonrası Oliver ortadan kaybolur. Bu gelişme Hughes Ailesi’nin hayatında büyük değişikliklere neden olacaktır.

Dizi, konsept olarak çift zamanlı ilerlemekte. Birinci zaman olarak 2006 yılında olayların yaşandığı zamanı ve sonrasındaki gelişmeleri izlerken, ikinci zaman olarak günümüzü, yani 2014 yılında hala kayıp olan Oliver’ın bulunamayışını ve bunun aile üzerine etkilerini izliyoruz.

KARAKTERLER

James Nesbitt, Tony Hughes rolünde: Oliver Hughes’un babası. Oğlunun kayboluşundan kendisini sorumlu tutuyor. Bu nedenden dolayı tüm hayatını oğlunu bulmaya adamış.


Frances O’Connor, Emily Hughes rolünde: Oliver’ın annesi. Oğlunun kayboluşunun üstesinden gelemeyen Emily, çareyi yeni bir hayat kurmakta bulmuştur.

 

Oliver Hunt, Oliver Hughes rolünde: Hughes çiftinin kayıp olan çocukları.


Tchéky Karyo, Julien Baptiste rolünde: Oliver davasının başında yer alan Fransız bir polis memuru. Emekliliğe ayrılma kararı alan Baptiste bu davayla kariyerini sonlandırmayı düşünüyor. Ama işler düşündüğü kadar kolay ilerlemeyecek. Seneler sonra Tony elinde ipuçları, kafasında soru işaretleri ile karşısına çıktığında kendisini yeniden davanın içinde buluyor.

 

Jason Flemyng, Mark Walsh rolünde: Davanın İngiliz ayağı. Fransa’da devam eden davaya adaptasyonda ve dil konusunda Hughes Ailesi’ne yardımcı ve destek olmak için getirilmiş. Belki biraz fazla destek olmuş olabilir.

 

 

Ken Stott, Ian Garrett rolünde: İnşaat şirketi olan ve Chalons De Bois’ya yazlık yaptırmak için gelen Garrett, ailenin yaşadığı trajediden haberdar olur ve onlara maddi yardım sunar.

 

 

 

Titus De Voogdt, Vincent Bourg rolünde: Yalnız yaşayan ve kişisel sorunları olan Vincent, pedofili geçmişinden dolayı polis radarına takılıyor.

 

 

Arsher Ali, Malik Suri rolünde: İngiliz bir gazeteci olan Malik, kafayı Oliver davasıyla bozmuş. Seneler geçse de davanın peşini bırakmamış. Çocuğun bulunup bulunmaması umurunda değil, tek derdi mesleğinde yükselebilmek. Bu amaçla kirli oyunların içine dahil olmaktan çekinmiyor.

 

 

Saïd Taghmaoui, Khalid Ziane rolünde: Oliver davasındaki polislerden biri. Karanlık bir geçmişi var. Kendisinden kıdem olarak düşük olan Laurence, onun üstüne geçirilince sinirleniyor.

 

 

Emilie Dequenne, Laurence Relaud rolünde: Yeni polislerden biri. Aileye ılımlı, yardımsever yaklaşımı sayesinde davanın önemli isimlerinden biri olarak buluyor kendisini. Günümüzde de yardımlarını esirgemiyor.

 

 

Eric Godon, Georges Deloix rolünde: 2014 Chalons De Bois Belediye başkanı. Seçimler yaklaştığı için eski ve olaylı bir davanın tekrar gündeme getirilmesini istemiyor. Davanın yeniden açılması konusunda sıkıntı çıkarıyor.

 

 

Jean-François Wolff ve Astrid Whettnall, Alain ve Sylvie Deloix rollerinde: Hotel Eden’in sahipleri. Olay sırasında burada konaklayan aileye hotel sahipleri çok iyi davranıyor. Yıllar sonra bile onlarla bağlantılarını devam ettiriyor. Onlara otellerini burada ikinci evleri olarak görmelerini söylüyor.

YAZARIN NOTU

Bir süredir bu tarz dizilere ara vermiş biri olarak başlangıcı bu yapımla yaptığım için memnunum. Aradığımı fazlasıyla buldum. Hem hikaye hem de oyunculuklar gayet güzeldi. Başarılı bir şekilde de final yaptığına inanıyorum. Bu tarz yapımlardan hoşlananlar, The Killing, Broadchurch severler mutlaka izlesin diyorum. İzleyeceklere iyi seyirler diyor ve tanıtımımı burada sonlandırıyorum.

TANITIM VİDEOLARI

2. SEZON TANITIM VİDEOSU