The Nanny , 1993-1999 yılları arasında 6 sezon boyunca 145 bölüm olarak CBS kanalında yayınlanan ve oldukça ilgi gören bir komedi dizisiydi. Açıkçası kendi adıma komedi dizileri açısından umduğumu bulamadığım , eski izlediğim dizileri özlediğim şu dönemlerde çok keyifli olan bu sit-comu tanıtmak istedim.

Dizinin ana karakterlerinden olan Fran (Fran Drescher) , nişanlısı tarafından terk edilmiş, işinden yeni kovulmuş ve güzellik malzemeleri satmak için kapısını tesadüfen çaldığı malikanede beklenmedik şekilde kendini dadı olarak bulmuştur. Fran, patavatsız olması ve herkesin kulaklarını tırmalayan sesi ve gülüşüyle bilinen hafifçe geçkin, ailesi tarafından zengin koca bulmak için teşvik edilen bir kadındır.

Fran - Fran Drescher

Fran – Fran Drescher

Malikanenin sahibi olan 3 çocuklu Maxwell Sheffield (Charles Shaughnessy) hem dul ve zengin bir prodüktör olması, hem de yakışıklılığıyla Fran’in ailesi için ideal bir damat adayıdır. Zaten zamanla aralarındaki tatlı sert patron-çalışan çekişmesi, duygusal gelgitlerle dolu bir aşka dönüşecektir.

Fran ve Maxwell

Fran ve Maxwell

The Nanny , Türkiye de dahil olmak üzere bir çok ülkenin televizyonlarında yayınlandı. Bunun yanı sıra , bazı ülkelerde o ülkenin yapısına uygun şekilde tekrar çekilerek ekrana geldi. Kenan Işık ve Gülben Ergen‘in başrollerinde olduğu “Dadı” da bunlardan biriydi. Bu uyarlama da ülkemizde beğenildi, izlendi; fakat orijinal versiyonun elbette çok gerisinde bir uyarlamaydı.Dizinin Sony-Almanya tarafından basılan birinci sezon,ikinci sezon ve üçüncü sezon dvd baskılarında TR altyazı da mevcut.

The Nanny 1. Sezon DVD seti

The Nanny 1. Sezon DVD seti

Sinema ve televizyonda komedi denilince American Pie‘dan The Big C‘ye dek, çok geniş yelpazede alt türlere rastlamak mümkün. Çok derin düşüncelere dalmadan , sadece keyifli vakit geçirmek ve gülmek isteyenler, özellikle de eski usul sitkomları sevenler, The Nanny‘e bir göz atmalı bence. Özellikle de Fran’in büyükannesini canlandıran Ann Morgan Guilbert gibi kimi zaman başrol oyuncularını gölgede bırakacak derecede keyifli performanslar sergileyen yardımcı oyuncuları için. (Tüm kadroyu merak edenler şuradan inceleyebilir.)

Ann Morga Guilbert

Ann Morga Guilbert