pillarsİngiltere tahtının tek varisini taşıyan kraliyet gemisi, İngiltere kıyılarında alev alır ve sulara gömülür. Bu olay ülkede taht kavgalarına yol açacaktır, yani anarşiye…

The Pillars of the Earth, Ken Follett’in aynı adlı romanından televizyona uyarlanmış bir mini dizidir. Dizi arka planda bir katedralin yapım hikayesini anlatıp bunun yanında taht kavgaları, güç savaşları, politik oyunlar, dini çekişmeler, aşk ve entrika gibi aklınıza ne geliyorsa bulabileceğiniz bir konu çeşitliliğine sahip.

İçindekiler


The-Pillars-of-the-Earth-the-pillars-of-the-earth-tv-33330852-1434-796

YAYIN BİLGİLERİ

The Pillars of the Earth, 23 Temmuz 2010 tarihinde Starz kanalında başlayıp, 27 Ağustos 2010’da sekizinci ve son bölümüyle yayın hayatına veda etmiş bir mini dizi. Bölüm süreleri ortalama 50 dakika.
Dizinin yapımcı koltuğunda ünlü kardeşler Tonny Scott ve Ridley Scott yer alıyor. Dizinin yönetmeni ise Sergio Mimica-Gezzan.

pillars-of-the-earth

KONU

Dizi, İngiltere’de taht savaşları ve anarşinin yaygın olduğu 12. yüzyılda geçiyor. Winchester Kalesi’ndeki tahtta gözü olan herkese gün doğmuştur. Kral Henry’nin, öldükten sonra tahta geçecek yegane varisi Prens William esrarengiz bir gemi kazasında hayatını kaybetmiştir.
Bu andan sonra, olanca güçleriyle tahta çıkabilmek için güç savaşları başlar. Tüm bunların etrafında kurgusal bir kasaba Kingsbridge’de bir katedralin yapımına başlanır. Fakat bu güç savaşları yüzünden katedralin inşası sık sık aksamalara uğrar. Din adamı, ustası ve mimarı tüm bu hengame ve engellemeler içerisinde hayatları pahasına ve olanca güçleriyle katedrali inşa etmek için çabalarlar.

KARAKTERLER

TAHT KAVGASINDA YER ALANLAR

indir

 

 

Yaşlanmakta olan Kral Henry’nin tek derdi, ölen oğlunun yerine tahta kendi soyundan bir varis bırakabilmek.
Kralı, Clive Wood canlandırıyor.

 

 

190731

 

 

Kral Henry’nin ölen oğlundan sonra hayatta kalan tek çocuğu Maud, tahtı ele geçirebilmek için bitmek tükenmek bilmeyen bir hırsa sahip.
Karakteri, izleyenlerin The Newsroom‘dan aşina olduğu Alison Pill canlandırıyor.

 

20100409-pote-characters-matt-devere-600x411

 

 

Kral Henry’nin evlilik dışı dünyaya gelen oğlu Gloucester, katı din kurallarının hüküm sürdüğü ülkede, kilisenin tahtın varisi olarak kabul edemeyeceği bir aday ama o hiç böyle düşünmüyor.
Karakteri, Matt Devere canlandırıyor.

 

 

King-Stephen-Waleran-Bigod-the-pillars-of-the-earth-tv-17125856-495-350

 

 

Kralın yeğeni olan Stephen da bu taht kavgası arasında türlü entrikalarla kendine bir yer edinmiş. Onun bu savaşta başlıca düşmanı ise kralın çocukları.
Stephen’ı, bir çoğumuzun Defiance‘den bilebileceği Tony Curran canlandırıyor.

 

 

pillars-of-the-earth (1)

Krallıkta saygın bir yere ve zenginliğe sahip Bartholomew Dükü, dizide aşk üçgeninin arasında kalan kızı Aleina ve  oğlu Richard da güç savaşları arasındaki yerlerini alırlar. Dükü usta oyuncu Donald Sutherland,  güzelliğiyle gözleri kamaştıran Aleina’yı Hayley Atwell, Richard’ı da Sam Claflin canlandırıyor.

SM-Pillars-of-the-Earth-5Bu tür hikayelerde güç ne yöne doğru kayarsa, o yöne doğru koşan kazanç ve rant fırsatçısı karakterlere hep rastlamışızdır. Burada da bir anne, baba ve oğuldan oluşan Hamleigh Ailesi karşımıza çıkıyor.  Anne Reign, oğluna bir ünvan kazandırabilmek için yapmayacağı şey olmayan biri; kirli entrikalar ve politik oyunlar onun işi. Oğlu William, annesinin onu beslediği kötülükle tam bir ölüm makinesı ve acımasız birine dönüşmüş. Baba Percy ise içlerinde en masum takılanı, diğerlerine göre pısırık kalmış.

Reign’i Mistresses ve Atlantis‘ten hatırlayabileceğimiz Sarah Parish, William’ı The Borgias‘tan hatırlayacağımız David Oakes, Percy’yi ise Robert Bathurst canlandırıyor.

waleran_bigod
Din adamı Waleran da Hamleigh Ailesi gibi gücün peşinden koşan biri. Hatta onlarla zaman zaman ortak paydaları uğruna anlaşmalar da yapıyor; ama sözlerinde durduklarına rastlayamazsınız. Din adamı olmasının etkisiyle çıkabileceği en yüksek makama ulaşmak uğruna işlediği günahlar ona ruhen acı veriyor. Bu acıdan, kendine işkence ederek arınmaya çalışıyor.
Karakteri yine, yeni ve yeniden harika oyunculuğuyla Deadwood‘daki Al Swearengen rolüyle hafızalara kazınan Ian McShane canlandırıyor.

 

KINGSBRIDGE KATEDRALİ’NİN YAPIMINIDA YER ALAN KARAKTERLER

tumblr_lf2klejteD1qdxzqqo1_400

 

 

Kingsbridge manastırı rahibi Phillip, onurlu ve saygın bir din adamıdır. Etrafında güç ve türlü türlü oyunlar oynansa da kendisi bu kirli oyunlar içine girmemeye çaba gösterir.
Karakteri, en son Ripper Street‘te izlediğimiz Matthew Macfadyen canlandırıyor.

 

 

Tom-Builder-the-pillars-of-the-earth-tv-17125436-400-495

 

 

Tom, ailesi ile beraber kendine bir iş bulma ümidiyle kasabaları dolaşarak onarabileceği binalar arayan bir mimardır. Şefkatli bir babadır ve oğlu Alfred’e de mesleğinin inceliklerini öğretmiştir.
Karakteri, Rufus Sewell canlandırıyor.

 

 

 

pillars6-3Tüm bu katedral yapımı ve güç savaşları arasında, bu tür hikayelerde karşımıza çıkan cadılık yeteneklerine sahip bir karakter burada da var. Cadı Ellen ve oğlu Jack aynı zamanda hikayenin gizem unsurlarındandır. Jack, annesinden başka hiç bir yabancıyla konuşamıyor. Ellen’ı Natalia Wörner, Jack’i ise Eddie Redmayne canlandırıyor.


starz-pillarsofearth-header

DİZİDEN NOTLAR

  • Dizi, Ken Follett‘in 1989 yılında yayınlanan, dünya genelinde 14 milyondan fazla satan ve 30 farklı dile çevrilmiş aynı adlı kitabından uyarlanmıştır. Yazarın tüm kitapları 100 milyondan fazla satmıştır.
  • Ken Follett, dizide Merchant karakterini de canlandırmıştır.
  • Dizi, Almanya ve Kanada ortak yapımı olup, finansörü İngiliz-Amerikan menşeili bir yapım şirketine aittir.
  • Dizi, 40 milyon dolar bütçe ile çekilmiştir.
  • Çekimler Avusturya ve Macaristan’da yapılmıştır.


080805_pote_tree (1)

SON SÖZ

Biraz Game of Thrones, biraz The Borgias, birazcık da The Tudors; alın size The Pillars of the Earth. Üstelik sezonlarca sizi yormadan, hikayesini 8 bölümde anlatıyor. Elbette verdiğim örneklere aldanarak karşınızda muazzam kaliteli bir iş beklemeyin, eksileri de yok değil.  Bu tür geniş bir dönemi anlatan yılların fersah fersah atlandığı mini dizilerde, karakterlerin yaşlanma emarelerine fazlasıyla takıntılı olduğum için buradaki makyajları hiç beğenmedim. Efektlerde geneli kötü olmamakla birlikte göz tırmalayan yerler vardı. Ama yine de eğlenceli, su gibi akan bir dizi izlemek istiyorsanız daha ne duruyorsunuz? İzlemek isteyenlere iyi seyirler…

FRAGMANI