TheRoyals_3000x1688_new_1500x844_413869635786

KİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Drama

Yapımcı: Brian RobbinsJoe Davola, Mark Schwahn

Sezon – Bölüm sayısı: 1 sezon, 10 bölüm

Yayın tarih aralığı:  15 Mart 2015 – 17 Mayıs 2015

Bölüm süresi: 42 dk

Yayınlandığı kanal: E!

Tema müziği bestecisi: Siddhartha Khosla

Onay durumu: 2. sezon onayını aldı.

KONU

Günümüz İngiltere Krallığı… Monarşi ile yönetilen bir ülke. Monarşinin getirdiği ayrıcalıklarla gününü gün eden ve eğlenen kraliyet ailesi üyeleri. Diğer tarafta monarşiyi artık istemeyen bir kral. Her şey böyle akıp giderken krallığın varisi, kralın en büyük oğlu Robert’ın ölümüyle bütün bu güllük gülistanlık hayat sona eriyor. Çünkü Robert ailenin kusursuz ismi ve halkın sevgilisi. Dizimiz Robert’ın ölümüyle başlıyor ve kraliyet ailesini de zor günler bekliyor. Çünkü Kral, oğlunu kaybedince iyice monarşiye olan inancı azalıyor ve monarşiyi kaldırmak istiyor. Hal böyle olunca aile için tehlike çanları çalmaya başlıyor.

(Dizi anlatımında ispiyon olabilecek çok ayrıntı var aslında ama elimden geldiğince bunu azaltmaya çalıştım. Şimdiden uyarayım, az da olsa ilk iki bölümden ispiyon içerebilir.) 

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

the-royals-portraits-3

Kral Simon (Vincent Regan)

İngiltere’nin şu andaki kralı. Monarşinin ailesine yapmış olduklarını hiç beğenmiyor ve onların zevk-i sefa sürmesinden de aslında rahatsız oluyor. Onun için bardağı taşıran son damla da oğlu Robert’ın ölümü oluyor. Artık evlat kaybetmek istemeyen Simon, monarşiyi kaldırmak istiyor.

Oyuncuyu A.D., Atlantis dizilerinden ve ünlü Truva filminden tanıyabilirsiniz.

24552F9F00000578-2891616-image-a-1_1419967201648

 

 

 

Kraliçe Helena (Elizabeth Hurley)

İngiltere’nin güzeller güzeli kraliçesi. İktidar hırsını içinde fazlasıyla taşıyan bir kadın. Hatta göz önünde kalmak için kendi öz kızıyla bile yarışa girebilecek birisi. Krala olan sevgisi gün geçtikçe azalmakta ve artık onun için tek önemli şey, yönetebileceği bir krallık.

Aynı zamanda model ve yapımcı olan oyuncuyu, Gossip Girl dizisindeki rolünden tanıyabilirsiniz.

 

royals Alexandra Park as Princess Eleanor

 

Prenses Eleanor (Alexandra Park)

Kralın güzeller güzeli kızı olan Eleanor, uyuşturucu kullanan, parti parti gezip sonra o partilerde içip içip sızan ve magazin sayfalarına yakalanıp manşet olan birisi. Ağabeyi Robert’ın ölümünden sonra ikiz kardeşi Liam’ın varisliği sırasında ona en çok inanıp destek olan kişi. Ayrıca annesi Kraliçe’yi de delirtmekten kaçınmıyor.

Oyuncuyu The Elephant Princess ve Wonderland dizilerindeki rollerinden tanıyabilirsiniz. 

Ek Not: Dizideki en sevdiğim tipleme ve diziyi anlamlı kılan karakterlerden birisi benim için.

The-Royals-12-tatler-25mar15_b_400x600

Prens Liam (William Moseley)

Tahta yönelik hiçbir arzusu, isteği ve beklentisi yokken bir anda ağabeyi Robert’ın ölümü ile tahta en yakın kişi konumuna gelir. Hem insanlara hem de babasına tahtı hak ettiğini kanıtlamak için çabalar. Bir taraftan da artık varis olduğu için tüm gözler üzerindedir ve üzerine daha fazla sorumluluk biner.

(Tahta oturma ihtimali neden düşüktü? Onun da açıklamasını yapayım hemen. Sisteme göre eğer Robert tahta geçseydi onun çocukları tahtta öncelikli olacaktı. Ancak Robert’ın çocuğu olmazsa ya da çocukları ölürse sıra ona gelecekti.)

Oyuncuyu Narnia filmleri serisinden tanıyabilirsiniz.

the-royals-portraits-5

 

Cyrus (Jake Maskall)

Kralın kardeşi. Kral olmasa da monarşinin zevk-i sefasını fazlasıyla süren, zeki ve ‘tam bir çakal’ denebilecek birisi. Onun da tek bir isteği var: Tahta geçmek! Ama şu anda sıra Liam ve Eleanor’da. Ağabeyinin monarşiyi kaldırmaya çalışmasına en büyük tepkiyi verenlerden.

Oyuncuyu EastEnders dizisinden hatırlayabilirsiniz.

royals-3

 

 

 

Ophelia (Merritt Patterson)

Liam’ın tesadüf sonucu bir barda karşılaştığı kız. İlk bölümden ispiyon (spoiler) içerir. Birbirlerini tanımayan ikilinin ilişkilerinin tek gecelik olduğunu sanırken, Liam Ophelia’nın babasının sarayda baş güvenlik olarak çalışan Ted olduğunu, Ophelia ise Liam’ın o saraydaki varis olduğunu bilmez. İlişkileri tek gecelik kalmayacaktır.

Oyuncuyu Ravenswood dizisinden ve Şimşek Hırsızı filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

 

royals-4

 

 

 

 

Gemma (Sophie Colquhoun)

Dizinin ikinci bölümünde tanıştığımız Gemma, Liam’ın eski sevgilisi. 2. bölümden ispiyon içerir. Liam’ı terk edip kaçıyor ve Liam varis olduktan sonra geri dönüyor. Tekrardan Liam’ın peşinde haliyle. Ama aşkın mı yoksa gücün mü peşinde onu bilmiyoruz. Ayrıca çok zeki biri. 

Oyuncuyu, Pleps dizisindeki rolünden ve Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filminden tanıyabilirsiniz.

 

royals-5

 

 

 

 

 

Jasper (Tom Austen)

İlk bölümün sonlarında Eleanor’un koruması olarak karşımıza çıkan Jasper, Eleanor’a şantaj yaparak onu kullanmaya çalışır.(Birinci bölümden ispiyon içerir.)

Oyuncuyu Grantchester, Jo ve The Borgias dizilerinden tanıyabilirsiniz.

 

 

the-royals-2015-tv-series-cast-wallpapers-hd-1080p-1920x1080-desktop-02

YAZARIN NOTU

Diziyi ilk bölümlerinden itibaren takip edemedim, bu yüzden de 7-8 bölüm olunca “En iyisi sezonu bitirmeden izleyeyim ve diziyi arka plana atmış olmayım” dedim. İyi de yapmışım gerçekten; peş peşe akıcı bir şekilde gitti. Dizinin dış görünüşü klasik saray entrika dizisi diye yanıltmasın sizi. Tamam, entrika da var, ama bu olayı biraz pembe diziye kaydırarak yapmaları çok hoş olmuş diyorum. Sadece sarayı ve tahtı anlatmıyor ve bu yönüyle de artımı kazanmış bir dizi. Her haliyle baştan sona kaliteli bir dizi olduğunu düşünüyorum. Her şey tam dozunda ayarlanmış diyebilirim. Aşırılığı yok. Karakterlerden Cyrus ve alttaki fotoğraftaki iki kızı dışında kalan karakterlerin hepsini çok seviyorum.

Dizi ayrıca 2.sezon onayını da almış durumda; yani gönül rahatlığı ile başlayabilirsiniz. Bir de E! kanalının ilk dizisi ve bu yüzden kredisi de fazladır diye düşünüyorum. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

rs_1024x759-150327172022-1024-the-royals-episode-3.jw.31915

the-royals