Nisan ayında paralı kanallardan Showtime da 38 milyon dolarlık bütçesiyle dikkat çeken yeni bir dönem dizisi başladı: The Tudorsİngiltere tahtının en güçlü krallarında 8. Henry ‘nin gerçek hayat hikayesinden yola çıkarak görkemli dekorlar ve kostümler eşliğinde İngiltere tarihine göz atmamızı sağlayan dizi oldukça sağlam ve güçlü kadrosuyla dikkat çekiyor.Geçtiğimiz yıllarda mini-dizi Elvis ile Altın Küre kazanan Jonathan Rhys Meyers, 8. Henry’i,başarılı Avustralyalı aktör Sam Neill hırslı kardinal Wolsey ‘i, pek çok filmde görüğümüz Jeremy Northam Sir Thomas More’u,Casanova’dan hatırlayacağınız Natalie Dormer kralın büyük aşkı Anne Boleyn’i,The Commitments’in güzel sesli kızı Mary Doyle Kennedy kralın ilk eşi Catherine of Aragorn’u ve güzel yıldız Gabrielle Anwar ise kralın kızkardeşi Prenses Margareth’i canlandırıyor.

Henry’nin 30 ‘lu yaşlarında başlayan dizide Fransa ve İspanya ile yapılan ittifaklar ve savaşlar,Henry’nin babası 7. Henry’nin ölmeden önce yaptığı bir düzenleme sonucu ağabeysinin eşi Catherine ile yaptığı zorunlu evlilik ve bu evliliği bitirebilmek için İngiltere’nin Roma Katolik Kilisesinden ayrılmasını sağlayarak temellerini kendisinin oluşturduğu Anglikanizmin doğuşu,büyük aşkı Anne Boleyn ile tanışması,bir erkek evlata sahip olma arzusu,saray erkanı,entrikalar oldukça başarılı bir şekilde aktarılıyor.

1998 yapımı Elizabeth’in senaristlerinden Michael Hirst tarafından yaratılan dizi önce 10 bölümlük bir mini-dizi olarak tasarlanmış.Ancak Showtime dizinin ilk 2 bölümünün izleyici sayısı ve gelen olumlu tepkiler üzerine 2. sezon için oyuncular ve yaratıcısı Hirst ile anlaşmayı sağlamış.Showtime’ın bu bahar en büyük kozlarından biri olan dizide bütçe sorunu da olmayınca her ayrıntının titizlikle işlendiği tarihi drama görsel bir şölene dönüşüyor.Şu ana kadar yayınlanan 5 bölümün www.tv.com da en düşük ratiosu 8.3,her pazar 20:00 da Showtime’da yayınlanan dizinin mevcut bölümlerine internetten ulaşılabiliyor.Ancak henüz Türkçe altyazısına ulaşılamamakta.

Bir gecede dört bölümünü birden izlediğim bu diziyi dönem filmlerinden ve dramadan hoşlanıyorsanız Lost’un gittikçe sıkmaya başladığı ,Heroes’un ise kafa karıştırmaktan öteye gitmediği şu dönemde oyunculuk şöleni izlemeniz için tavsiye ederim.Jeneriğine ve Trailer’ınagöz atarsanız neden bahsettiğimi anlarsınız.İyi seyirler