Başlık iddialı mı geldi? Hiç de öyle değil!
Pilot bölümü 5,3 milyonluk izleyici kitlesi ile “2010’un en yüksek kablolu kanal prömiyer reytingi”ni tutturmuş bile!
Öte yandan, 22dakika‘da yayınlanan haber ve bildiri sayısı da başlamamış bir dizi için, oldukça iyi. Öyle ki dizinin:
* tanıtım videosu,
* açıklanan bölüm isimleri ve ilk fotoğrafları,
* gayrı resmi açılış videosu ve hatta
* yazarlarımızın ilgilenip ilgilenmediği hakkında bir oylama ve podcastbile yayınlandı.
Sadece bunlar da değil; posterler, haberler, çizgi romanı hakkında bilgiler ve hatta başka anketler

peki bu kadar yoğun ilginin ve beklentinin ardından yayınlanan ilk bölüm nasıl mıydı? nacizane fikirlerimle beraber işte “the walking deaddays gone byeyazının buradan sonraki kısmı ilk bölümle ilgili ispiyon içerir.

başta şunu belirtmeliyim ki insanlar ikiye ayrılır: zombi temasını sevenler ve sevmeyenler =) dolayısıyla yayınlanan ilk bölüm, bu temayı sevmeyenler için pek bir anlam ifade etmese de “zombi tutkunları”* için oldukça tatminkar bir bölüm olmuşa benziyor.
yine de mevzubahis “yaşayan ölüler” olunca, yaratıcılık da bir yere kadar… günümüze kadar bin bir çeşit filmi / kitabı / çizgi romanı yayınlanan bu türün, hikaye olarak, “özgün” olma şansı pek yoksa da televizyonda yapılan ilk zombi işi olması bir avantaj olarak görülebilir.

hikaye, çok da aşina olmadığımız bir durum değil dolayısıyla: polis memuru rick grimes bir çatışma sonucu yaralanır ve hastaneye kaldırılır. uyandığındaysa, dünyasını değişmiş olarak bulur; sokaklar ıssızlaşmış, her yeri cesetler kaplamıştır. evine gittiğinde iki yabancıyla karşılaşır ve olan bitenden haberdar olur: zombiler!
insanların -muhtemelen eşinin ve çocuğunun da- atlanta’ya sığındığını öğrenir ve onları bulmak üzere yola çıkar.
diğer yandan, ailesi gerçekten hayattadır. ancak atlanta’da değil, yaşadıkları şehirde bir grup hayatta kalanla beraber mücadelelerini sürdürmektedirler.
ilerleyen bölümlerde muhtemelen, ailenin bir araya gelmesi üzerine, hayatta kalanların bir yandan zombilerle mücadele ederken, diğer yandan da kendi içlerindeki problemleri çözmelerini izleyeceğiz.

Çizgi romandan bir kapak çizimi

Çizgi romandan bir kapak çizimi

Robert Kirkman‘ın aynı isimli aylık çizgi romanından uyarlama olan dizinin başrolünde ingiliz aktör Andrew Lincoln yer alıyor. Kendisine Jon Bernthal, Sarah Wayne Callies (Prison Break), Laurie Holden (The Shield), Jeffrey DeMunn eşlik ediyorlar. Ayrıca ilk bölümde Lennie James‘i (Jericho) de bolca izliyoruz.The Shawshank Redemption ile The Green Mile filmlerinin yönetmeni Frank Darabont bu dizinin yazar/yönetmenliğini yapmış. Yapımcılar arasında da yer alıyor.
İlk sezonu 6 bölüm sürecek olan The Walking Dead‘in ilk bölümü 90 dakikalık (reklamları kesince 66 dakika sürüyor).
hikayenin ötesinde, zombi denince ilk akla gelen makyaj ve özel efekt konusunda, amiyane tabirle aşmışlar. dizinin özel makyaj ekibinde yılların ödüllü sanatçısı Gregory Nicotero yer alıyor. yarım insan bedenleri, çok gerçekçi kan efektleri, vurulmalar, çürükler, yaralar… hastane ve doktor dizilerindeki ameliyat sahnelerini merakla izleyen benim bile yüreğimi kaldırmaya yetecek kadar başarılı bir iş çıkmış ortaya.

gerilimi sadece kanla, zombiyle de arttırmamışlar. genel atmosfer ve çekimler oldukça başarılı olmuş. örneğin karakterin başından geçen, kulak çınlaması, göz kamaşması gibi etkileri birebir yaşatarak, dizinin içindeymişiz de her an bir yerden zombi çıkabilirmiş gibi bir izlenim yaratmışlar.
zombi filmlerinin olmazsa olmazı “bö!” diye aniden çıkan yaratıkların olmaması da ayrı bir avantaj tabii.
müzikler de bence kıvamında olmuş. hem seyirciyi yeterince gerebilmişler, hem de dizi bittiğinde “uyan arkadaş, bunlar hayal ürünü!” diye kendine getirmesini bilmişler =)

dünyada ve 22dakika’da bu kadar ses getiren dizinin ilk bölümünden izlenimler bunlar. şimdi geriye tek problem kalıyor: istikrar!umarım, gelecek bölümlerde de bu dengeyi ve kaliteyi tutturabilirler de şöyle ağız tadıyla izleyebileceğimiz bir dizimiz daha olur.
*notlar:
* resident evil oyunundan beri zombilerle aram iyidir. o sebepten, dizinin lehine,taraflı bir yazı olmuş olabilir =)
* yukarıda kaynak gösterdiğim bildirilerin yazarlarına teşekkürler
* reyting haberi için dkamoy’a ayrıca teşekkürler