imageOnların casusları var, bizim neden yok?

Her şey bu soru ile başladı. 1776 yılının sonbaharında Amerikan bağımsızlık savaşı devam ederken, bu yazılan tarihin arka odasında Culper Ring adlı amatör bir casusluk örgütünün, sancılı doğum hikayesi ile başlayan macerasına tanık olacağız. Yaşadıkları küçük kasabalarında İngiliz ordusundan bilgi sızdırmaya çalışan bu yeni yetme casuslar, görevlerinin gerektirdiği gizlilik nedeniyle çok dikkat etmek zorundalar. Çünkü majestelerine ihanetin bedeli oldukça ağır.

turnamc

KİMLİK BİLGİLERİ

Türü: Dram, Savaş

Yapımcı: Craig Silverstein (Nikita, Terra Nova, Bones) – Barry Josephson (Bones)

Sezon-Bölüm sayısı: 2 sezon 10+10

Yayın tarih aralığı: 6 Nisan 2014 — devam ediyor

Bölüm süresi: 45 dk

Yayınlandığı kanal: AMC

Uyarlandığı roman: Alexander Rose’un gerçek yaşam kesitlerine dayandırarak yazdığı Washington’s Spies: The Story of America’s First Spy Ring adlı romandan uyarlandı.

Not: İlk sezonunda “Turn” ismi ile yayınlanan dizinin adı 2. sezonda Turn: Washington’s Spies olarak değişti.

Jenerik:

turnring

KONU

New York’ta Steakuet adlı bir kasabada, tarlasında lahana yetiştiren genç çiftçi Abraham Woodhull, karısı ve çocuğuyla geçim sıkıntısı olmadan düzgün ve sade bir yaşamın hayalini kuruyor. Fakat İngilizlerin kontrolü altındaki bu kasabada içten içe yayılan adalet olgusunun noksanlığı, yavaş yavaş İngilizlere karşı olan sadakatin sorgulanmasına neden oluyor. Bu uğurda şu ana kadar savunduğu fikirleri ile çatışan Abraham, keskin bir yol ayrımına girmek üzeredir.

turnNew Jersey tarafında ise bağımsızlık mücadelesi yapan asiler, Rangers (kraliçenin koruyucusu) adı altındaki özel eğitimli birlik tarafından pusuya düşürülürler. Bu pusudan sağ salim kaçan Abraham’ın çocukluk arkadaşı Benjamin Tallmadge’dir. Her tarafta casuslarının olmasından dolayı, attıkları her adımlarından İngilizlerin haberdar olduğuna kanaat getiren Tallmadge, artık kendi casusluk şebekelerinin kurulması için harekete geçilmesi gerektiğini düşünür. Kafasında kurduğu plana göre, Steakuet’teki çocukluk arkadaşı Abraham’ı düşman hattından önemli bilgileri sızdırmak için görevlendirmeyi düşünür. Arada bir de haberci vasıtasıyla bu gizli bilgilerin taşınması gerekmektedir. Teoride basit gibi görünen bu planda bir çok noksan ayrıntı vardır. İngiliz işgalinin New York ve çevresinde başarılı olmasının akabinde temelleri atılan birlik, savaşın kaderini değiştirecektir. 

TURN

KARAKTERLER

turn1

jbell2Abraham Woodhull (Asiler Kanadı)

Jamie Bell

Sıradan bir çiftçi olan Abraham, ekinlerinin zarar görmesi ile zor günler geçirmektedir. Ailesini geçindirmekte zorlanıp, çocukluk arkadaşı Selah’a yüklü bir borcu bulunmaktadır. Öte yandan Selah’ın karısı Anna ile çocukluk aşkı olmaları nedeniyle aralarındaki kapanmayan meseleler gün yüzüne çıkmayı bekler.

Steakuet’te pek de iyi gitmeyen hayatı, çocukluk arkadaşları Benjamin Tallmadge ve Caleb Brewster’ın öncülüğündeki kurulma aşamasında olan casusluk şebekesi Culper Ring’e katılımıyla değişiklik gösterecektir. Başlarda olumsuz yaklaşır fakat Anna’nın iteklemesi ile casusluğa daha sıcak bakmaya başlar. Babasının bir Tory (İngilizlere destek veren Amerikalı) olması ise işleri daha da karmaşık bir hale sokar.


Turn_Season_1_cast_promotional_photo_7

 

Anna Strong (Asiler Kanadı)

Heather Lind

Selah’ın karısı olan Anna, Abraham ile 3 yıl önce evliliğin eşiğinden dönmüştür. Abraham ile casusluk şebekesinin içerisinde yer almasıyla, ona her zamankinden daha fazla yakınlaşmıştır.

 


Selah_Strong

 

Selah Strong

Robert Beitzel 

Setauket‘te karısıyla beraber sahibi oldukları bir barları olan Selah ile burada İngiliz bir yüzbaşı ile aralarında anlamsız bir tartışma çıkar. Kasabadaki İngiliz birliğin komutanı Binbaşı Hewlett tarafından sadakati sorgulanan Selah’ı zor günler beklemektedir.

 


Mary_Turn
Mary Woodhull (Tory)

Meegan Warner

Seni kaybetmeye asla katlanamam.

Abraham’ın genç ve güzel karısı Mary, Tory tabanlı bir aileden gelmektedir. İlk başta Abraham’ın kardeşi Thomas ile nişanlanmıştır. Thomas’ın ani ölümü ile evliliğin eşiğinden döner. Babası Richard Woodhull’un ısrarı ile Abraham, Mary ile evlenmeyi kabul eder. 

 


Turn_Season_1_cast_promotional_photo_5Binbaşı Benjamin Tallmadge (Asiler Kanadı)

Seth Numrich

New Jersey’de birliği ile beraber Rangers’lar (kraliçenin muhafızları) tarafından pusuya düşürülür. Birliğinden kimsenin sağ çıkamadığı çatışmada, ölü taklidi yaparak bir Rangers askerini öldürür. Bu sırada zaferlerini kutlayan Rangers’lar, Ben’i fark ederler ve bir kaçma kovalamaca başlar. Yaralanmasına rağmen izini kaybettirmeyi başarır.

Connecticut’taki birliğine sağ salim ulaşan Ben, General Scott’a rapor verir. Tuzağa düşmelerinin nedeni olarak, İngiliz casuslarının yerlerini Rangers’lara haber vermesi olarak gösterir. Artık kendilerinin de bir casus şebekesi kurmalarının ne kadar önemli olduğunu anlamıştır.


Turn_Season_1_cast_promotional_photo_9Caleb Brewster (Asiler Kanadı)

Daniel Henshall

Abraham ve Ben ile aynı kasaba Steakuet’ten çocukluk arkadaşıdır. Çiftçilik hayatından sıkılıp çocuk yaşta dünyayı tanımak için kasabadan ayrılmıştır. Daha sonra kendini Amerikan bağımsızlık savaşında bir asker olarak bulur.

Casusluk birliğinin haberciliği görevi ona verilir. Abraham’ın İngilizlerin kontrolü altında bulunan New York bölgesinde ele geçirdiği gizli bilgileri, Connecticut’taki  Tallmadge’a iletir. Tallmadge ise bu istihbaratı General Washington’a aktarır.


TWS-Portrait_JudgeWoodhull-590x375

Richard Woodhull (Tory)

Kevin McNally

Richard Woodhull kasabanın yerel yargıcıdır. Karısı ve oğlu Thomas’ı kaybetmiş, tek dayanak noktası üzerine titrediği diğer oğlu Abraham kalmıştır. Steakuet’te İngilizlere bağlılığı en tartışma götürmeyecek kişidir. İngiliz birliğin başındaki Binbaşı Hewlett ile de çok yakın arkadaştırlar. 

 İngilizler Kanadı

Turn_Season_1_cast_promotional_photo_15

Binbaşı Hewlett

Burn Gorman

Koloniyi evcilleştirmenin yolu kalplerini ve zihinlerini kazanmaktan geçer, savaşarak değil.

Zengin  aristokrat bir aileden gelme Hewlett, Steakuet’taki İngiliz birliğin kumandanıdır. Kasabaya hakim yüksek bir tepede bulunması dolayısıyla, kiliseyi garnizona çevirmiştir. Bununla da yetinmeyip kiliseyi, çok sevgili atı Bukefalos’un ahırı olarak da kullanır.

Richard Hewlett (1729-1789) tarihte yaşamış gerçek bir kişidir. Akrabaları asilerin kanadında yer alan birer vatansever olarak saf tutarken, kendisi krala bağlı kalan bir Loyalist (Britanya’dan ayrılmaya karşı çıkanlar Amerikalılar) olmayı tercih etmiştir. Dizide yansıtıldığının aksine kendisi Amerika doğumludur.


Simcoe_Turn
Teğmen John Graves Simcoe

Samuel Roukin

Gördüğünüz ilk andan itibaren, ölmesini dileyeceğiniz cinsten, iç gıcıklayıcı ve kibirli bir karakterdir. Türlü türlü pis hareketlerine katlanmak zorundayız. Ek olarak Anna’yı da saplantı haline getirmiştir.

 

 


tu-s1-andre-590

 

Binbaşı John Andre

JJ Feild

İngiliz istihbaratının başıdır. Operasyonlarını New York dışında yönetir.

 

 


Turn_Season_1_cast_promotional_photo_17

 

Robert Rogers

Angus Macfadyen

Başında olduğu Rangers birliğinin elinden kaçan Tallmadge, kaçarken bir askerini öldürdüğü için bunu onur meselesi yapar. Köşe bucak Tallmadge’ı ele geçirmek için nefesi ensesinde onu arar.

Hiding_Turn

YAZARIN NOTU

İlk bölümden hikayeye sağlam bir giriş yapan dizinin diğer bölümleri de aynı ayarda gidiyor. Dolayısıyla baştan diziye kanı ısınmayan bünyeler için gidişat sonraki bölümler için de aynı olacaktır. Dönem dizisi seven bünyelerin ise her türlü hoşuna gideceğini düşündüğüm dizide, hikayenin akıcılığı da bir diğer artısı olmuş. Hiç beklemediğim halde beni ara sıra gülümseten ve bazen de kahkaha attıran bir dizi olduğunu da belirteyim. İzlemek isteyenlere keyifli seyirler…

TN_101_AP_0418A_0234_935x658

TANITIM FRAGMANI