picq-1398614602031Dünyanın farklı ülkelerinde öne çıkan dizileri tanıtmaya devam ediyoruz.
Daha önce ilkine şurada değindiğimiz bildirimizin ikincisi için olabildiğince farklı ülkelerden örnekler vermeye çalıştık.
1- Salamander81KQSA6cVrL._SL1500_Zarif binalar, tertemiz ve bisiklet dostu sokaklar, sessiz ve sakin bir şehir olan Brüksel’de ülkenin en güçlü kişilerine ait olan 66 adet kiralık kasanın bulunduğu özel banka soyulur. Oldukça titiz bir şekilde planlanan bu soygun, ülkeyi yöneten elit kesimin kirli sırlarını sakladıkları kasalara yönelik yapılmıştır. Bu andan itibaren telaşlanan banka yönetimi ve elit kesim, soygunu kamuoyundan saklama gayreti içerisine girerler.

Burada ise devreye polis teşkilatının en yetenekli dedektifi Paul Gerard girer. Ortada bir soygun ihbarı olmamasına rağmen muhbirinden aldığı bilgi ile olayın üstüne gider. Karanlık sırlar ve içerisinde gizli bir örgütün de bulunduğu olaylar zinciri, akılcı ve güzel bir kurgu Salamander‘de bizlerle buluşuyor.Salamander-015Belçika yapımı olan Salamander, Eén kanalında 20 Aralık 2012 tarihinde yayın hayatına başladı. Toplamda 12 bölüm olarak yayınlanan dizi, 8 şubat 2014’te ise BBC FOUR ekranlarında yayınlanmaya başladı.2- Tjockare än vatten (Thicker Than Water)tjockare-an-vatten-grupp-992İsveç’te bir sahil kasabasında aile pansiyonu işleten Anna-Lisa, uzun yıllardır birbirlerinden kopuk olan çocuklarına birer mektup göndererek onları doğum gününü kutlamak üzere yanına çağırır. Aynı zamanda çok önemli bir sır açıklayacağından bahseder. Çocuklar eve geldikten sonra bu sırrı öğrenmek için acele ederler. Nitekim bir müddet sonra Anna-Lisa ardında bir not bırakarak, denizin ortasındaki bir sandalda kafasına silahı dayayarak intihar eder. Bu andan itibaren Waldemar Ailesi içindeki sırlar  açığa çıktıkça bir çatışma hali hüküm sürmeye başlar._B_26956Thicker Than Water 27 Ocak 2014 tarihinde ilk bölümüyle İsveç televizyonu Svt‘de yayın hayatına başladı. İlk sezonu toplamda 10 bölümden oluşuyor.3- Uncleimages.list.co.uk_uncle-2-LBBC Three, Him & Her‘ün bitmesiyle ortaya çıkan komedi boşluğunu Uncle ile doldurmuşa benziyor. Saplantı derecesinde bağlı olduğu sevgilisi Gwen, artık Andy‘ye karşı ilgisizdir. Andy de çareyi tavandan iple sarkıttığı çalışır haldeki radyoyu, içi su dolu küvetin içine düşürerek intihar etmekte bulur. İlginç bir intihar metodu öyle değil mi?

Tam da bu sırada kızkardeşi Sam telefon açar ve yeğeni Errol’u okuldan almasını rica eder. Daha önce aralarında bir yakınlık yaşanmamış olan dayı ve yeğenin macerası da burada başlar. Andy başarısız bir müzisyen ve manipülatif bir adamdır. Yeğeni Errol ise kurnaz bir çocuk, arkadaş ilişkilerinde ise yalnızları oynar. Dayı, yeğen ve anneden oluşan bu sıradışı ailenin hayatı, bazen tatlı bir duygusallık bazen de kahkalarla dolu eğlenceli bir gösteri sunuyor.

daisy-haggard-uncle
Dizide, Episodes severlerin tanıdığı bir sima da var. O da anne Sam rolünde izlediğimiz Daisy Haggard. İlk sezonu 30’ar dakikadan 6 bölüm süren Uncle ikinci sezon onayını da aldı.4- WenthworthhomeAvustralya’lıların dünyanın birçok ülkesine pazarladıkları, 1979-1986 yılları arasında  toplam 669 bölüm yayınlanan meşhur dizileri Prisoners:  Cell Block H yeniden bir uyarlamayla televizyon ekranlarında vücut buldu. Kadın mahkumlarla dolu bir hapishanede yaşanan olaylar üzerine odaklanan Wentworth, ilk sezonu ile beklentileri fazlasıyla karşıladı.

Dizinin konusu hapishane ortamı ile yeni tanışan ve kızından ayrılmanın acısını üzerinden atamamış  Bea Smith karakteri üzerinden ilerliyor. Bea, hapishanenin kontrolünü ele geçirmeye çalışan Frankie Doyle ve Jacs Holt‘un güç savaşı arasında bir müddet bocalasa da zamanla sistemin nasıl işlediğini öğrenip acemiliğini üstünden atıyor. Mahkum ve gardiyan ilişkilerinin iç içe geçtiği hapishane konulu dizileri sevenler için Wenthworth bulunmaz bir seçenek sunuyor.wentworth-prison-440058Shota3Bea Smith’i, aynı zamanda Legend of the Seeker hayranlarının büyücü Shota olarak hatırlayabileceği Danielle Cormack canlandırıyor.

Avustralya televizyonu Foxtel‘de, 1 Mayıs 2013 tarihinde  yayın hayatına başlayan dizinin ilk sezonu 10 bölüm sürdü. Dizinin ilk bölümü kanal tarihinin en çok izlenen sezon prömiyeri oldu. Ardından ikinci ve üçüncü sezon onaylarını da aldı. İkinci sezon 20 Mayıs 2014 tarihinde hayranlarıyla buluşacak. Wenworth’un İngiliz Channel 5 televizyonunda da yayınlandığını hatırlatalım.

2.Sezon Fragmanı5- Dag4066925Norveç semalarından kalitesini ispatlamış bir komediye ne dersiniz? Diziye de ismini veren Dag, hayatını yalnızlık felsefesi üzerine kurmuş ve bu halinden de oldukça  memnun olan bir çiftler terapistidir. Bu yaşam felsefesiyle hastalarına yararından çok zararı olduğunu söylememiz gerekiyor. Dizinin  trajikomik taraflarından birisi de buradan gelmektedir. Dag’ın hastalarının arasındaki bir çok ilginç karakterin yanı sıra, dizinin güzel de bir ana kadrosu var.bigDag’ın psikotik  sekreteri Malin aynı zamanda oldukça seksi bir hatundur. Yine Dag’ın en yakın arkadaşı Benedikt ise sevgilisi doğum yapmak üzereyken baba olmanın sorumluluğu altında ezilip onu terkeden ve kendini zamparalığa vuran bir karakterdir.  Sonraları bu kararından pişmanlık duyar. Marianne ise Dag’ın bir ilişki içerisinde yer almasını isteyen ve bu uğurda çöpçatanlık yapan kardeşidir. Bu çabaları sonucu hamile bir kadın olan Eva‘yı, Dag’ın başına musallat etmeyi başarmıştır. Eva ve Doug arasındaki ilişkiyi, The Big Bang Theory karakterleri Sheldon-Amy ilişkisine biraz benzetebiliriz.

1 Ocak 2010 tarihinde yayın hayatına başlayan dizi, 3. sezonuyla bu yılın başında izleyicisiyle buluştu. 4. sezonu ise yine 2015 yılı başlarında yayınlanacak.6- Arvingerne (The Legacy)1559679_627205957316456_1338562544_nBir hastanenin onkoloji bölümünden, elinde sigarasıyla hayata dair tüm umutlarını kaybetmiş bir kadın çıkıyor. Danimarka’nın en yaratıcı sanatçılarından olan Veronica Gronnegaar‘ın artık günleri sayılıdır.  Veronica’nın bilinen üç çocuğu vardır. Fakat yıllar önce başka bir aileye evlatlık verdiği Signe adında bir kızı daha vardır.  Yılar boyunca kızını görmemiştir. Signe’nin ise anne ve babası bildiği ebeveynleri ve sevgilisi ile gayet sıradan bir hayatı vardır.

Ta ki gerçek annesi Veronica ölmeden önce kendisine gerçekleri açıklayıp, mirasının da tamamını ona bırakana dek. Veronica öldükten sonra Signe’nin varlığından diğer kardeşleri de haberdar olur. İçinde değeri oldukça yüksek bir malikanenin olduğu bu mirasın kardeşler arasında ortak pay edilmemesinin sonucu olarak, dört kardeşin hayatları baş aşağı döner. Farklı gözlerle kendilerine ve birbirlerine bakmaya başlarlar. Yalanlarla dolu bir yolculuğun içine doğru sürüklenmeye başlarlar.The LegacyDanimarka’nın devlet televizyonu DR 1‘de 1 Ocak 2014 tarihinde yayın hayatına başlayan dizinin ilk sezonu 10 bölüm sürdü. İkinci sezon çekimlerine 9 Nisan’da başlayan dizinin, yeni  sezonunun yayın tarihi ise Ocak 2015. Dizinin Benelüks ülkeleri ve Avustralya’ya şatışı çoktan yapılmış durumda; henüz doğrulanmasa da BBC Four‘un yayın takvimine gireceği de kesin.

Dizinin yönetmenleri arasında 1992 yılında Cannes Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü alan ünlü İsveç’li oyuncu-yönetmen Pernilla August da yer alıyor.7- Love/Hate91fshdBsv2L._SL1500_Biraz The Sopranos, biraz The Wire ve bunların İrlanda şubesine hoşgeldiniz. Love/Hate, ABD suç dramalarından etkilenen yapısıyla, Dublin‘de gangster dünyasının yönettiği uyuşturucu ticareti ve iç hesaplaşmalara tanık oluyoruz. Dizinin yönetmeni David Caffrey, bizleri şehrin liman ve finans bölgelerini içine alan panaromalarında dolandırıyor. Aşırı şiddet, kişisel duygusallıklar, aşk ve kimi zaman aile dramalarının melodramasında gezinen dizi bu yönleriyle de ismini hakediyor.Tv-gangland-drama-Aiden-Gillen-43Konu, evinde silah bulundurma suçlamasıyla karşı karşıya kaldıktan sonra İspanya’ya kaçan ve uzun süre orada kalan Darren‘ın tekrar İrlanda’ya dönmesiyle açılıyor. Bu dönüşün sebebi kardeşi Robbie‘nin hapishaneden çıkışını kutlamak içindir. Ne var ki Robbie özgürlüğü çok kısa bir süre tadar. Sokak ortasında kurşunların hedefi olur.

Büyük bir şok yaşayan Darren, sarsıntıyı atlattıktan sonra kardeşinin katilini bulmanın yollarını aramaya başlar. Bu arada Darren bir yandan  da uyuştucu kaçakçılığının imparatoru John Boy‘un işlerinin içine girer. Tabii bunlar Darren’ın nefret dürtülerini içeren işlerdir. Aşk tarafında ise Darren’ın ortalarda görünmediği müddette, eski sevgilisi Rosie‘nin hayatına uyuşturucu çetesinden bir adam girmiş ve ondan hamile kalmıştır. Yine de bu durum iki eski aşığın arasındaki kıvılcımın ateşlenmesini engellemez.LOVE-HATE-Rosie-Ruth-Negga-with-Darren-Robert-Sheehan-500x583Darren rolünde bizlerin Misfits sayesinde radarımıza giren Robert Sheehan yer alıyor. Uyuşturucu imparatorluğunun baronu John Boy rolünde ise Game Of Thrones‘tan tanıdığımız Aidan Gillen yer alıyor. Darren’ın sevgilisi Rosie rolünde, Secret State ve Misfits’den hatırlayabileceğimiz Ruth Negga var. Dizinin geniş oyuncu kadrosuna şuradan erişebilirsiniz.

Aşırı şiddet sahneleri ve suç eylemlerini yücelttiği gerekçesiyle eleştirilen Love/Hate‘in şu ana kadar 4 sezondan toplam 22 bölümü yayınlandı. İrlanda’nın RTE One kanalında yayınlanan dizinin 5. sezonu ise 2014 sonbaharında ekrana gelecek.11-Nidge-and-Darren-escape

 

 Devamı gelecek