rsm
Ülkemizde son zamanlarda yaygın olan Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu, Dudaktan Kalbe, Samanyolu gibi ‘edebi eser’ uyarlamalarının yanında, malumunuz en gözde uyarlama çeşitlerinden biri de yabancı dizilerden yapılan uyarlamalar. Ama yayın hakları satın alınarak, ama sadece ‘esinlenilerek’ uyarlanmış olsun Türk dizi tarihinde uyarlamaların yeri yadsınamaz. Daha önce 22 dakika’da birkaç yazıda tek tek bahsedilen bu dizileri, uyarlama konseptinden yola çıkarak bir derleyip toplayayım dedim. İşte iyisiyle kötüsüyle, yayında olanı yayından kaldırılanıyla 20 uyarlama dizimiz:

dadı

Dadı / The Nanny

CBS’te yayınlanan ve 6 sezon süren, başrolündeki Fran Drescher’in ikişer kez Emmy ve Altın Küre’ye aday olduğu The Nanny, Show TV’de yayın hayatına başlayıp sonra Star TV’ye transfer olan Dadı’ya uyarlama konusunda ilham olmuş ilk dizilerden. Uyarlama konusunda öncülerden Med Yapım’ın yapımcılığını üstlendiği, başrollerini Gülben Ergen ve Kenan Işık’ın paylaştığı Dadı, uyarlanmış ve ‘tutmuş’ sayılı sitkomdan biriydi.

Aslı ile Kerem / Dharma & Greg

2002 yılında Show TV’de yayınlanmaya başlayan Aslı ile Kerem, CNBC-e ekranlarında da yayınlanmış, yapımcıları arasında Chuck Lorre’nin da bulunduğu ABC dizisi Dharma & Greg‘in uyarlamasıydı. Yapımcılığını Med Yapım’ım üstlendiği dizide Dharma/Aslı’yı Şebnem Dönmez, Greg/Kerem’i Ozan Güven canlandırmıştı.

Tatlı Hayat / The Jeffersons

Başrollerini Türkan Şoray ve Haluk Bilginer’in paylaştığı, yine bir Show TV ve Med Yapım dizisi Tatlı Hayat, CBS ekranlarında tam 11 sezon sürmüş The Jeffersons’ın uyarlamasıydı.

Patron Kim? / Who’s the Boss?

ABC dizisi Who’s the Boss?’tan uyarlanan Patron Kim?’de, hizmetçi rolünü Cem Davran, evin sahibesi rolünü ise Janset canlandırmıştı.
sabrina

Acemi Cadı
/ Sabrina the Teenage Witch

Acemi Cadı, ABC’de 7 sezon süren Sabrina the Teenage Witch’ten ‘esinlenen’ bir dönemin sihirli/büyülü dizi furyasından nasiplenmeye çalışan dizilerden biriydi.
altın kızlar

Altın Kızlar / Golden Girls

Dört Yapraklı Yonca’nın üçünü bünyesinde barındırmasına rağmen ekranlarda tutunamamış ve NBC’de 7 sezon süren selefine karşın, ATV’de yayınlanan birkaç bölümün ardından yayından kaldırılmıştı.

belalı baldız

Belalı Baldız / Hope & Faith

Belalı Baldız, ABC’nin Hope & Faith adlı sitkomunun uyarlamasıydı. Baldız rolünü Nurgül Yeşilçay’ın oynadığı dizide, abla rolünü Berna Laçin, onun eşini de Kenan Işık canlandırıyordu.

cumaya kalsa

Cuma’ya Kalsa / According to Jim

Uyarlama kurbanı dizilerden biri de Cuma’ya Kalsa oldu. Jim/Cuma karakterinde Haluk Bilginer’in rol aldığı dizi, ABC’de 6 sezon yayınlanan orijinaline karşı 12. bölümde yayından kaldırıldı.

doktorlar

Doktorlar / Grey’s Anatomy

İlk sezonu Grey’s Anatomy ile neredeyse birebir giden, verdiği uzun bir aradan sonra tekrar ekranlara dönmeye hazırlanan Doktorlar, uyarlama diziler arasında uzun soluklu olanlardan.

hakkını helal et

Hakkını Helal Et / My Name Is Earl

Daha önce şu yazıda da bahsedilen stv ekranlarında yayınlanmış Hakkını Helal Et, NBC’nin 4 sezon süren My Name Is Earl’ünden bayağı bir esinlenmişti.

dünya varmış

Dünya Varmış / 3rd Rock from the Sun

İnsan kılığına girerek dünyaya gelip bilgi toplamaya çalışan dünya dışı varlıkların başından geçenlerin anlatıldığı NBC dizisi 3rd Rock from the Sun, ATV’de yayınlanan Dünya Varmış adlı diziye ilham kaynağı olmuş ancak dizi çok uzun ömürlü olamamıştı.

evli ve çocuklu

Married with Children / Evli ve Çocuklu / Türk Malı

FOX’un 11 sezon süren uzun soluklu dizisi Married with Children, ülkemizde Evli ve Çocuklu adıyla Kanal D ekranlarında yayınlanmış fakat orijinaliyle aynı kaderi paylaşamamıştı. Geçen yıl başlayan Türk Malı da dekoru ve başrolündeki Abiye Kuzu karakterinin Peggy ile benzeşen yönleri -kılık kıyafeti, hiç yemek ve temizlik yapmaması vs.- ile bir ‘acaba mı?’ dedirtse de sonraki bölümlerde bu benzerlik ortadan kalktı.

duvar

Duvar / The O.C.

ATV’de yayınlanan Duvar dizisi, FOX’un The O.C.’sine özense de sonu pek parlak olmadı ve o da tozlu sayfalarda yerini aldı.

kavak yelleri

Kavak Yelleri / Dawson’s Creek

Bize Dawson’s Creek’i ‘çağrıştıran’, şu ve şu yazılarda da tanıtılmış Kavak Yelleri de uyarlama olup, hala devam eden ve büyük bir izleyici kitlesi olan dizilerden.

metro palas

Metro Palas / Sex and the City

Belki de en zorlama ve Türkiye’de tutma ihtimali en az dizilerden biriydi Deniz Akkaya’lı Metro Palas. Sex and the City gibi bir diziyi uyarlayıp, Türk izleyecisine izletebilmek her babayiğidin harcı değildir sanırım. Öyle de oldu ve birkaç bölümün ardından o da iptal diziler arasındaki yerini aldı.

mükemmel çift

Mükemmel Çift / Los Exitosos Pells

Arjantin’in en çok seyredilen dizilerinden olmuş Los Exitosos Pells/ The Successful Mr. and Mrs. Pells, Mükemmel Çift adıyla Kanal D’de yaz dizisi olarak başladı ve 8 bölümde finali gördü.

mahşer

Mahşer / 24

Bol Altın Küreli ve Emmy’li 24 uyarlaması, şu yazıda da bahsedilen Mahşer‘in de başlamasıyla bitmesi bir oldu.

sır dosyası

Sır Dosyası / The X Files

Taner Birsel, Mehmet Günsur ve Ayça Bingöl’lü yerli The X-Files Sır Dosyası, Taylan Biraderler’in yönetimiyle Star TV’de yayın hayatına başlamış ve yayınlanan 5 bölümün ardından kaldırılmıştı.

sensiz olmuyor

Sensiz Olmuyor / Ugly Betty

Genç şirket sahibini Emre Altuğ’un oynadığı Sensiz Olmuyor‘da, çirkin kız Gönül/Betty rolünde Özlem Conker vardı. Saçı başı, diş telleri ve çirkinliğiyle “Ben Ugly Betty’im” diyordu zaten.

küçük sırlar dizisi

Küçük Sırlar / Gossip Girl

Şu yazıda da bahsedilen en yeni ‘esinlenmemiz’ şimdilik Küçük Sırlar. Gossip Girl kadar cesur olamayacağı aşikar olan dizi, şimdilik iyi reytinglerle yayın hayatını sürdürüyor.