MV5BMjMwMzAwMDYwNl5BMl5BanBnXkFtZTcwMjk3ODI4OA@@._V1__SX1640_SY769_

Giriş:

The West Wing izleyicilere politikanın asil yönünü göstermeye çalışırken House of Cards tam tersini yapmakta. Veep‘te ise bildiğiniz başarısız olan eski bir senatörün hikayesini izleyeceğiz.

MV5BMTA0ODEzNjE2NjZeQTJeQWpwZ15BbWU3MDA1MTAyMjk@._V1__SX1640_SY769_

Konu:

Selina Meyer bir zamanlar ulusal dergilerin kapağında çıkan, sözü geçen bir senatördü. Gel gör ki Başkanlık için yarışıp, neredeyse de kazandığı yarıştan mağlup ayrıldı; onun yerine rakibi başkan oldu ve Selina da Başkan Yardımcılığı’na (Vice President) getirildi. Artık gerçek güce bir nefes kadar yakın ve aslında alabildiğine uzak…

419872_273307176080108_2017613191_n

HBO‘nun üçüncü sezonunu deviren ve Nisan ayında dördüncü sezonuyla dönecek olan politik komedisi Veep‘te (İngilizce’de Başkan Yardımcısı’nın kısaltılmış hali) Beyaz Saray’ı, Başkan Yardımcısı ve onu memnun etmek için didinip duran çalışanlar gözünden göreceğiz. Bolca koridarda grup halinde yürüyüşlerin ve sonu gelmez başarısızlıkların olduğu bu ofiste, Selina‘nın ofisine adım atar atmaz sekreterine sorduğu o malum soruyla karşılaşacağız:

-Başkan aradı mı?

-Hayır.

“Ara be insafsız artık!” diyerek arayacağı gün gelecek mi hep beraber göreceğiz.

21VEEP-articleLarge-v2

Aslında Veep‘te kısaca, bir zamanlar gücü, potansiyeli olan ve saygı duyulan bir Başkan Yardımcısı’nın tekrar bu günlere dönmek için verdiği savaşa tanık olacağız.

Kadro ve Karakterler:

130410_TV_Veep0201.jpg.CROP.article568-large

Selina Meyer (Julia Louis-Dreyfus): Maryland eski senatörü, yeni Başkan Yardımcısı. Sık sık önünün Beyaz Saray tarafından kesildiğine şahit olduğumuz Selina, daha çok güçsüz ama hırslı ve bir o kadar da beceriksiz bir Başkan Yardımcısı profili çiziyor. Boşanmış, üniversiteye giden bir kızı olan Selina, eski kocasıyla da bağlarını koparmayı bir türlü becerememiş.
Karakteri, birçoğumuzun Seinfeld ve The New Adventures of Old Christine‘den hatırlıyacağı Julia Louis-Dreyfus canlandırıyor.MV5BMTA0MTI1NTA2MjBeQTJeQWpwZ15BbWU3MDc3ODE4NDc@._V1__SX1640_SY769_

Amy Brookheimer (Anna Chlumsky): Selina‘nın sadık Personel Şefi. Yeri geldiğinde Başkan Yardımcısı’nı kurtarmak uğruna kendini feda eden, elinden telefonu düşmeyen ve hep diken üstünde olan kişi. Devamlı gergin, kendini kariyerine adamış olan Amy’nin evlenip çoluk çocuğa karışmak gibi de bir derdi yok doğal olarak.
Karakteri, oynadığı sinema filmlerinin yanında White Collar, Hannibal gibi dizilere konuk olarak katılmış Anna Chlumsky canlandırıyor.

MV5BOTg0Mzk5MzYyM15BMl5BanBnXkFtZTcwODc4MTg0Nw@@._V1__SX1640_SY769_

premiere of 2015 veep season 4 with anna chlumsky plays the role of amy in a purple shirt - tv still-f47545

Gary Walsh (Tony Hale): Selina‘nın kişisel asistanı. Yürüyen Siri olarak da tabir edebileceğimiz Gary, yanından ayırmadığı çantasıyla Başkan Yardımcısının ihtiyaç duyabileceği her şeye sahip. Yeri geldiğinde Selina‘ya tanıştığı insanlarla ilgili küçük faydalı bilgiler vermesi de cabası. (Mesela; Karısı, kızı değil. Karısı, kızı değil.)
Gary‘yi oynayan oyuncu ise Arrested Development‘tan tanıdığımız Tony Hale.

120511-ep5-gary-600MV5BMTQxMjM1OTc5NF5BMl5BanBnXkFtZTcwNzg4MTg0Nw@@._V1__SX1640_SY769_10artsbeat-anna1-blog480jld-tony-hale-veep-w724

Mike Mclintock(Matt Walsh): Başkan Yardımcısı’nın Basın Sözcüsü. Sıkıcı gezilerden kurtulmak, işten kaytarmak için köpeği varmış gibi davranacak kadar bitmiş tükenmiş bir Washington çalışanıdır.
Daha çok sinema filmlerinde rol olan Matt Walsh‘ı, Mike rolünde izliyoruz.

Veep-2Dan Egan(Reid Scott): Selina‘nın grubuna son katılan üye olan Dan, istediğine ulaşmak için önüne çıkan her şeyi devirmeye hazır, hem hırslı hem de kibirli bir Basın Sözcü Yardımcısı.
Karakteri The Big C ve My Boys adlı dizilerde rol alan Reid Scott canlandırmakta.MV5BMjA0NzY3ODMwOV5BMl5BanBnXkFtZTcwMzg4MTg0Nw@@._V1__SX1640_SY769_22VEEP-articleLargemaxresdefaultjklVeep-Character-StillJonah Ryan (Timothy Simons): Fazlasıyla şişirilmiş bir Beyaz Saray çalışanı olan Jonah, her fırsatta bunu Selina‘nın çalışanlarının gözüne sokmaktan zevk almakta.timothy-simons

Sue Wilson (Sufe Bradshow): Başkan Yardımcısı’nın sekreteri. Sözünü sakınmayan bir sekreter olan Sue, ofisin renkli karakterlerinden.
Televizyonda ve sinemada küçük rollerle boy gösteren Sufe Bradshow karaktere can vermekte.sufe-bradshaw-on-veep

Ödüller:

Oscar adaylığı bulunan In the Loop filminin yaratıcısını elinden çıkan Veep, ödüllerden de fazlasıyla nasibini almış durumda. Birçok Emmy adaylığı bulunan dizi, 4 kez de bu ödülü kazanmış. Henüz Altın Küre kazanamayan dizinin 3 tane adaylığı mevcut. Emmy Ödülleri’nde dizideki karakterlerine gönderme yaparak konuşmasını yapan Julia Louis-Dreyfus‘un eğlenceli kabul konuşmalarından bazıları da aşağıda.

Gary‘nin yine hızır gibi yetiştiği;

Amy Poehler ile konuşmaların karıştığı;


Vice_President_Joe_Biden_jokes_with_Julia_Louis-Dreyfus

Son söz:

Komedi adına aradığınızı bulabileceğiniz ve bence her biri ayrı güzellikte oyunculuklar sergileyen kadrosuyla bu diziye hâlâ başlamadı iseniz vakit kaybetmeyin derim.

ponl034MV5BMTg1OTYzMDMzMF5BMl5BanBnXkFtZTcwMjgxMDgzOQ@@._V1__SX1640_SY769_maxresdefault