Vikings-vikings-tv-series-33902984-1600-900Dizi yayınlamayı tercih etmediğinden dolayı biz dizi severler tarafından az bilinen Amerikan kanalı History Channel, 2013 yılında ilk defa bir dizi projesini hayata geçirdi ve Vikings, 3 Mart 2013’te yayın hayatına başladı. İlk sezonu 9 bölüm süren dizimiz hali hazırda 2014 yılında bizlerle buluşacak, çünkü 10 bölümlük ikinci sezon onayını almış bulunuyor.

Dizimizin yazarı ve yaratıcısı daha önceden Tudors ve Camelot’tan tanıdığımız Micheal Hirst. Her zaman merak ettiğimiz ve savaşçı özellikleriyle bildiğimiz Viking‘lerin hayatını anlatan ve yarı tarihi gerçeklere dayanan yarı kurgu dizimizin, 2. sezonu başlamadan ayrıntılı tanıtımını okumak isteyenleri yazının devamına alalım.

Not: Dizi, hali hazırda ülkemizde Cnbc-e‘de yayınlanıyor.

Uyarı: Tanıtımdaki konu kısmında ilk bölüm üstüne genel bir anlatım mevcuttur.

KONU:

ragnar-lodbrok

Vikings, İskandinavyalı korsan ve barbar bir kavim olan Vikingler’in tarihini yarı kurgu/yarı gerçek tarihi olaylara dayandırarak anlatıyor. İngiltere ve Fransa’ya yaptığı başarılı seferlerle tanınan ve İskandinav tarihinde büyük bir yeri olan Ragnar Lodbrok‘un maceralarının ve büyük bir kahramana dönüşmesinin anlatıldığı dizimizde, aynı zamanda Ragnar’ın aile hayatını ve kardeşi ile olan ilişkisini de izleme şansı buluyoruz.

Dizimiz Ragnar’ın bu büyük unvanları kazanmadan önceki hayatıyla başlıyor. Ragnar ilk başlarda normal bir Viking savaşçısı olmasına rağmen, her zaman büyük hayalleri olan bir adamdır. Savaş tanrısı Odin ile ilgili rüyalar görür ve Odin’in kendisini seçtiğini düşünüyordur. En büyük hayali batıya doğru denize açılmaktır. Ama bu hayali başaracak ne ekipmanı ne de adamı vardır.

vikings_gallery_battles_4-P

Bu konuyu reisine açar ama Reis’i tarafından böyle saçma hayalleri kapılmaması için uyarılır. Ragnar da planlarını hayat geçirmek için eli boş durmaz ve hazırlık yapar. En yakın dostu, gemi yapımında usta Floki’ye açık denizde dayanacak bir gemi tasarlatır; kendisi de seferde kendine eşlik edecek savaşçıları bulmak için reisten gizli toplantılar düzenler. Çabaları sonuç veren Ragnar nihayet sefere çıkar ve Reis seferden haberi olmasına rağmen karışmaz; çünkü geri dönemeyeceklerini düşünür…

KARAKTERLER: 

Dizimizdeki karakterler başrol Ragnar Lothbrok ve Ragnar’ın ailesi, arkadaşları, erkek kardeşi, bağlı olduğu Reis ve Reis’in ailesinden oluşuyor.

Ragnar-Lothbrok-in-Vikings

Ragnar Lothbrok:

Aslında karakterimiz hakkında her şeyi söyledik sanırım. Aslen gerçek insan olmasına rağmen dizimizde kurgu kısmı daha ön planda. Kendisi büyük hayalleri olan, dürüst, zeki ve iyi bir adam. En büyük hayali denize açılmak, ama giderken ailesini geride bıraktığı için suçluluk duyuyor. Eşiyle ve çocuklarıyla mutlu bir aile hayatı var.

Karakter, Avustralyalı aktör Travis Fimmel tarafından canlandırılıyor. Kendisinin en bilinen işleri Experiment (2010) ve Restraint (2008) filmleri.

Vikings__Lagertha-katheryn

Lagertha Lothbrok:

Ragnar’ın eşi, kocasını ve ailesini seven güçlü bir kadın. Vikingler’de erkekler sefere çıkıp uzun süre eve dönmedikleri için Vikingli kadınlar savaşmasını ve ailesini savunmasını biliyor. Lagertha da güçlü ve kendinden emin bir kadın; hatta Ragnor ilk sefere çıkacağı zaman kendisini de götürmesi için çok ısrar ediyor.

Karakter, Katheryn Winnick tarafından canlandırılıyor. Kendisinin en bilinen işleri Kiminle Evlendim (2010) ve Ask Sarhoşu (2010) filmleri.

History_Vikings_Meet_Rollo_Lothbrok_SF_HD_still_624x352

Rollo:

Rollo Ragnar’ın kardeşi, ama çok sağlıklı bir kardeşlik ilişkileri olduğu söylenemez. Büyük işler başaran ağabeyinin gölgesinde kalmaktan bıkmış birisi, o da büyük işler yapmak ve Tanrılar tarafından fark edilmek istiyor. Ragnar’a göre daha fevri ve genelde düşünmeden öfke ile hareket eden birisi.

Karakter Clive Standen tarafından canlandırılıyor. Kendisinin en bilinen işleri Namastey London (2007) ve Hammer of the Gods (2013) filmleri.

History_Vikings_Meet_Floki_SF_HD_still_624x352

Floki:

Ragnar’ın yarı çatlak en iyi arkadaşı. Denizlerden ve gemi yapımından çok iyi anlıyor. Ragnar’a sadakati tam ve kötü bir durumda hemen yardımına koşmayı ihmal etmiyor. Floki’nin Tanrılara inancı da tam ama Tanrıların gazabından da çok korkuyor.

Karakter, Gustaf Skarsgård tarafından canlandırılıyor. Kendisinin en bilinen işleri Şeytana Karşı (2003) ve Özgürlük Yolu (2010) filmleri.

History_Vikings_Meet_Earl_Haraldson_SF_HD_still_624x352

Earl Hardson:

Vikingler’de her savaşçı, sefere gitmek istiyorsa kendi savaş gemileri olan zengin reislerin filosunu katılmak zorunda. Yani her savaşçının bağlı olduğu bir reis var ve onun kurallarından çıkamıyor. Sefer ne zaman düzenlenecek, nereye yapılacak hepsine reis karar veriyor ve sefer sonunda savaşçılar ganimetten pay alıyorlar.

Ragnar, Reis’ine batıya yelken açalım, orada daha fazla ganimet var önerisiyle geldiğinde, Earl bilinmeyen sularda gemilerini riski atmamak için öneriyi reddediyor. Diğer savaşçıların aklını çelmesin diye de Ragnar’ı uyarıyor. Bunların dışında, Reis sinsi ve kendi çıkarlarını gözeten birisi.

Karakter, Gabriel Byrne tarafından canlandırılıyor. Kendisini In Treatment dizisinden tanıyabilirsiniz.

Vikings-Jessalyn-Gilsig-Siggy-600x399

Siggy Haraldson:

Reis’in karısı; karakterimizin iç yüzünüyse sonraki bölümlerde görüyoruz. Karakter hakkında verilecek her bilgi ispiyona girebilir.

Karakter Jessalyn Gilsig tarafından canlandırılıyor. Kendisinin en bilinen işi Glee.

History_Vikings_Meet_Bjorn_Lothbrok_SF_HD_still_624x352

Bjorn Lothbrook:

Ragnor ve Lagertha’nın büyük çocukları. Bjorn babasının izinden gitmeye çalışan, erkenden büyüyüp seferlere katılmak isteyen bir çocuk. Ragnor Bjorn’u, büyüdüğü ve bazı şeyleri öğrenmesinin zamanı geldiği için toplantılara ve küçük seferlere götürüyor.

Karakter, genç oyuncu Nathan O’Toole tarafından canlandırılıyor.

vikings_ragnar1_-P

SON SÖZ:

Dizimiz, her ne kadar ana hikayesi tarihi gerçeklere dayansa da ağır bir tarih dizisi değil. İçinde bolca İskandinav mitolojisi barındıran tarihi bir macera dizisi demek daha doğru olur. Dizimizin tarihi ambiyansı bizi çok iyi hissettiriyor; özellikle açık alan çekimlerinde kullanılan mekanlar Vikingler’in o zaman yaşadığı İskandinavya’ya çok benziyor.

vikings_explanation

Teknoloji ve Gemi Yapımı, Kardeşlik, Üreme ve Hayat, Şiddet ve Anlaşmazlık

FRAGMANLAR:

 

http://youtu.be/XQFQN3-Pm8E

 

Açılış Jenerik Müziği: İf Had a Heart

 

http://youtu.be/T5q04zThdeo