Westword’un yaratıcıları Jonathan Nolan ve Lisa Joy, geçen sene Amazon ile 5 senelik, 9 haneli bir anlaşma imzalamışlardı. İlk onay alan dizileri The Peripheral‘da. Bugün ise dünyanın en çok satan oyun serisi Fallout’u live-action dizi olarak Amazon’a uyarlayacaklarının haberi geldi. Proje şu an geliştirilme aşamasında.

Oyun serisinin yapımcıları Bethesda Game Studios (Todd Howard) ve Bethesda Softworks (James Altman), Joy ve Nolan’ın yapım şirketi Kilter Films ve Amazon Studios, dizinin yapımcıları. Athena Wickham (Westworld, Person of Interest), dizinin bir diğer yönetici yapımcısı.

Evren:

Oyun 22. yüzyılda geçmektedir. Oyunun ilginç yanlarından bir tanesi 1950 yıllarında baş gösteren paranoya ve (Retro-futurism) bilim kurgu öykülerinden etkilenmesidir. Öyle ki oyundaki 22. yüzyıl günümüz insanın hayal ürünü değil de 1950’de yaşayan birinin hayal gücünden çıkmışa benzemektedir.

Oyun 2161 yılında geçmektedir. 23 Ekim 2077’de meydana gelen ve sadece 2 saat süren “Büyük Savaş” tan sonra dünya karanlık bir çağa girmiştir. Savaşın en önemli sebebi dünyanın kaynakların gittikçe tükenmesi ve hızla azalan kaynaklardan daha fazla pay almak isteyen ülkelerin, bunun için birbirleri ile çatışmaya başlamalarıdır. Savaştan önce meydana gelen önemli olaylar arasında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kanada’yı ilhak etmesi, Alaska’da Çinliler ile Amerikalıların çatışmaları ve Birleşmiş Milletler’in varlığına son verilmesi gösterilebilir.

Savaşın yaklaştığını fark eden Amerika, Vault-Tec isimli bir kuruluşa kaynak sağlayarak, Vault isimli büyük yeraltı sığınakları inşa etmesini sağlamıştır. Ancak savaş başladığı zaman beklenmedik bir şekilde, ABD’nin yaptığı Vault’lar arasında bağlantı kopar. Bunun üzerine, bu sığınaklar dış dünya ile iletişimden yoksun olarak yerin altında yaşarlar. Buna karşın bazı sığınaklar planları doğrultusunda yıllar sonra açılır. Bir tanesi de deneyin bir parçası olarak asla kapanmaz.

Fallout Bible’ları (Fallout İncilleri) sayesinde Amerika’da toplam 122 Vault olduğu bilinmektedir. Buna rağmen 2077’de 400 milyon insanı bulunan Amerika’daki 122 Vault toplamda sadece 400.000 insan kapasitelidir. Vault’ların hepsi kendine özel bir kod numarasına sahip olup hepsinin kendi üniforması ve farklı ekipmanları vardır. Vault Experiment (Vault Deneyleri) planına göre Vault 0 diğer tüm Vault’ların kontrolünü elinde tutar, ama en önemlisi Vault’ların kontrolünün kısmen Amerika’nın gölge hükûmeti olan Enclave’in elinde olmasıdır.

Amerika Hükûmeti savaştan hemen önce Çinlilerin onları öldürmek için bir tür virüs keşfettiği paranoyasına kapılır. Bunun üzerine Power Armor’ları da keşfeden West-Tec, F.E.V (Forced Evolutionary Virus) adı verilen bir virüs geliştirmeye başlar. Ama virüs tam olarak bitirilmeden savaş başlar ve virüsün geliştirildiği Mariposa Üssü bombalanır. Yıllar sonra Harold, Richard Grey ve bir grup insan karavanlara zor anlar yaşatan Raider’ları etkisiz hale getirmek için yola çıkar ve izleri takip ederek Mariposa’ya ulaşırlar. Kısa süre sonra sadece Harold üsten canlı çıkar. Richard Grey yüksek dozda radyasyon ve F.E.V’e mağruz kalır ve mutasyon geçirerek oyundaki baş düşmanınız The Master haline gelir.

Konu Özeti:

Oyun Güney Kaliforniya bölgesindeki yeraltı sığınaklarından biri olan Vault 13’te başlamaktadır. Vault 13’te Water Chip adı (Su Çipi) verilen ve Vault’un su ihtiyacını gidermesini sağlayan parça bozulunca, yer yüzüne yedek parça bulmak için seçilen kişi gönderilir.

İlk olarak 150 gün içerisinde sığınağınızın su sorunu çözmek için görevler üstleniyorsunuz. Su sorununu çözmek için tamamladığınız görevlerden sonra, insanlığı tehdit eden mutant sorunu ile uğraşmak üzere görevler yapmaya çalışıyorsunuz. Amacınız 500 gün dolmadan mutantların lideri, “Efendi” (Master) olarak da adlandırılan, Richard Grey’i öldürmek. İkinci hedefiniz ise, Richard Grey’in insanları mutantlara çevirmek üzere tasarladığı Zorunlu Evrim Virüsü’nün depolandığı tesisleri imha etmek.

Kaynak: Vikipedi

Ana seri:

Uzantı seriler:

Diğer oyunlar: