NBC’nin içinde bulunduğumuz sezonda başlattığı Whitney, %50’lik dilimin içinde yer aldığı iptal – devam durumlarından alnının akıyla çıkmayı başardı. Kanalın bu sene yeni başlattığı komedi dizileri arasında yenilenen iki diziden biri olan bu sitkomumuzu merak edenleri yazının devamına alalım.

Dizimiz, başrolünde de seyrettiğimiz Whitney Cummings tarafından yaratıldı. Gerçek hayatta daha çok komedyenliğiyle önce çıkan kızımız, Dubai ve Beyrut’ta sahneye çıkan ilk kadın komedyen olma özelliğini de taşıyor. Cummings’in bu sezona kadar televizyon yapımlarında pek adını göremesek de 2011’de yıldızı parlamış olacak ki Whitney‘le beraber, Amerika’daki başka bir ulusal kanal olan CBS’te başlayan 2 Broke Girls‘ün de 2 yaratıcısından birisi oluyor kendisi. Bizim bahsedeceğimiz Whitney, komedyenimizin hayatından ciddi anlamda kareler de taşıyor.

Whitney için klasik bir sitkom diyebiliriz.
Dizimizde, 3 yıldır birlikte yaşayan Whitney ve Alex’in başından geçen komik olaylara şahit oluyoruz. Komik çiftimize, 4 yakın arkadaşları da eşlik ediyor.
Diyaloglar ve espiriler daha çok, uzun süreli bir ilişkinin sıradanlaşması ve cinsellik üzerine oluyor desek yanlış olmaz. Ayrıca dizimizin canlı seyirci önünde çekildiğini söylemekte fayda var. Yani bölümler esnasında duyduğunuz kahkahalar efekt değil, direkt sahne karşısındaki seyircilerin sesleri.

Oyuncular ve canlandırdıkları karakterlerden küçük küçük bahsedelim.

Whitney
Mesleği fotoğrafçılık olan ana karakterimiz, gereğinden fazla yüksek sesle konuşması ve evli değilken daha mutlu olduğunu savunan düşünceleriyle öne çıkıyor. Kızımız ayrıca, zeki ve açık görüşlü biri olduğunu bizlere göstermekten de çekinmiyor.Whitney’i, karakterimizle aynı ismi ve soyismi taşıyan Whitney Cummings canlandırıyor. Yukarıda da yazdığım gibi, aslında komedyen olan aktristimizin oyunculuğunun beni pek tatmin ettiğini söyleyemeceğim. Diziden önce oyunculuk adına bir kaç yerde görünmüşlüğü var tabii ki. Bu dizilere, Tell Me You Love Me ve What About Brian örnek olarak gösterilebilir.

 

Alex
Kendine ait bir web sitesi olan Alex, gelirini buradan elde ediyor. Bundan dolayı, evde Whitney’den daha falza zaman geçirdiği bir gerçek. Aynı Whitney gibi uzun süreli ilişkisini evlilikle noktalamamaktan gayet memnun.
Alex’i, aynı Whitney Cummings gibi komedyen olan Chris D’Elia canlandırıyor. İkili beş sene önce, bir stand-up gösterisinde tanışmışlar ve o zamandan beri yakın arkadaşlar. Hatta Whitney, oyuncumuz için çoğu yerde “kardeşim gibi” diye bahsediyor. Aktörümüzü bir kaç dizide konuk oyunculuklarının yanında, TBS’in erken iptali görmüş olan komedi dizisi Glory Daze‘den tanıyabilirsiniz.

 

Lily
Whitney’in yakın arkadaşı olan Lily, grubun iyimser ve kibar kızı. En büyük gayesi, beyaz atlı prensini bulmak olan karakterimiz, Neal ile bu amacına ulaşmış gibi görünüyor. Neal’i parmağında oynatması da gözlerden kaçmıyor.
Lily’yi, Zoe Lister Jones canlandırıyor. Broadway kökenli olan oyuncumuz, bir çok diziye tek bölümlük konuk oldu. Bunların arasında Bored to Death, The Good Wife ve Law & Order öne çıkanlardan. Ayrıca hala devam etmekte olan Adult Swim komedisi Delocated‘ta da kadrolu olarak yer aldı.

 

Neal
Lily’nin sevgilisi Neal, tam bir kültür yumağı. Hemen hemen her şey hakkında az da olsa bir fikri var. Gayet kibar ve centilmen tavırları, Lily’yi etkilemeye yetiyor. Aralarındaki uyumla birlikte ikilinin ilişkisi dışarıdan kusursuzmuş gibi duruyor. Bunların haricinde, hint kökenli olan karakterimiz gelenek ve göreneklerine pek de bağlı sayılmaz.
Neal’ı, Maulik Pancholy canlandırıyor. Oyuncumuzu, Weeds ve 30 Rock gibi kültleşmiş dizilerin yanında, geçtiğimiz yıl Internet’ten televizyon ekranlarına taşınan Web Therapy‘den de tanıyor olabilirsiniz.

 

Roxanne
Whitney’in yakın arkadaşlarından bir diğeri olan Roxanne başarılı bir iş kadını. Evliliği, kocasının sadakatsizliği yüzünden bozulan karakterimiz, kocasına hala kızgın. Ama bir yandan da aşkı bulmaktan umudunu da kesmemiş. Grubun içindeki en dobra kişi olan Roxanne’e, çoğu zaman elinde bir içki kadehi varken rastlıyoruz.
Roxanne’i, Rhea Seehorn canlandırıyor. Oyuncumuzu daha önce erken iptal olan ABC komedisi I’m with Her‘de kadrolu, The Starter Wife ve Franklin & Bash‘te de hatrı sayılır bir konuk olarak seyretmiş olabilirsiniz.

 

Mark
Alex’in yakın arkadaşı olan Mark, ekmeğini polislikten kazanıyor. Whitney ve Alex ikilisinin komşusu olan karakterimiz, uzun süreli ilişkiye inanmıyor. Tek derdi, ciddi bir şeyler beklemeden birileriyle yatabilmek.
Mark’ı, Dan O’Brien canlandırıyor. Oyuncumuz, kadroda bulunan diğer isimler arasında, televizyon ve sinemada en az yer almış olan isim. Bir kaç diziye konukluğunun yanında (How I Met Your Mother gibi) pek kayda değer yerlerde göründüğü söylenemez. Ama gerek Amerika’da, gerekse İngiltere’de bir çok tiyatro oyununda yer almış.

 

Kısa bir süre önce 2. sezon onayı alan dizimiz, yeni sezonda Cuma akşamları bizlerle birlikte olacak. Dizi takipçilerinin çoğunun bildiği gibi Cuma’ları televizyon için ölü gün olduğundan, ister istemez insanın aklına “NBC bu diziden kurtulmaya mı çalışıyor acaba?” sorusu geliyor.

22 dakika takipçilerinin diziden pek haz etmediğini bilsem de 1 bölümde kestirip atmak bu diziye haksızlıkmış gibi geliyor bana. İlk bölümün ardından bende “eh işte” diyebileceğim bir tat bırakmıştı. Zamanla diziye o kadar alıştım ve sevdim ki iptal – devam durumlarında yolunu gözlediğim bir sitkoma dönüştü.

Şans verecek olanlara şimdiden iyi seyirler!

Tanıtım Filmi: