22duyuru-onbinInternet semalarında 10. yılını doldurmak üzere olan biricik sitemiz 22dakika.org’da yayınlanan yazı sayımız bununla birlikte 10.000’i (yazıyla on bin) bulmuş durumda.
Bunu fırsat bilerek sizleri hem biraz bilgilendirelim, hem de “Bunları biliyor muydunuz?” yazı dizisi ile tanıştıralım dedik.

22dakika.org’un Hikayesi

22tarihceKuruluş tarihi tam olarak hatırlanmayan ama sitede çıkan ilk yazı 23 Ekim 2005’te olduğu için o tarihi milat aldığımız 22dakika.org neredeyse 10 yıldır bıkmadan usanmadan özellikle yabancı dizi severlerin buluştuğu bir kollektif blog sitesi.

İsmini, çoğu Amerikan komedi dizisinin süresinden alıyor.

İlk 9 ayında blogger üzerinden 6 yazarla yayın yapan site, 2006 Haziran’ında blog kültürünün popüler olmasından önce bu sistemi oluşturup çeşitli temalarda kollektif bloglarla bizi tanıştıran Pilli Network‘ün çatısı altına geçti ve yazar sayısını sınırsıza çekti.

Yazarlarıyla reklam gelirini paylaşan bir yapıyı yıllarca yürüttükten sonra, Türkiye şartlarında birilerine emeği için para vermenin kayıt kuyutunun çığrından çıkması nedeniyle para, bu denklemden çıkartılmak zorunda kaldı.
Ama bu, 22dakika.org takipçilerini ve katkıcılarını yıldırmadı. Zaten amaç çoğu yazar için para kazanmak değil, paylaşımdı. Site yine gerek yorumlarıyla, gerek yazılarıyla ayakta kalabildi.

Temmuz 2012’de altyapısında (ve ister istemez tasarımında) yapılan değişikliğin ardından, bir süre hem teknik hem de yazar/takipçi tayfasını bocalattı. Ama sanmayın ki terk-i diyar eylendi. O güzelim 22dakika.org izleyicileri yine bırakmadı bu sitenin ve yabancı dizilerinin peşini. :) Zamanla WordPress arayüzüne ve inceliklerine de alıştı herkes.

2012 yılı sonunda Pilli’nin tüm bloglarını kapatma kararının ardından 22dakika.org’u dkamoy’a devretmesi ile sitenin teknik altyapısı bu kez Özgür Yazılım A.Ş.‘nin kanatları altına girdi. Hala da oradaki canlı/cansız çeşitli iş güçlerini ücretsiz sömürmeye devam etmekteyiz. Kendilerine çeşitli altyapısal iyileştirmeler yaptırdığımız, eklentiler yazdırdığımız gibi (bkz. commentchero, ugurcum vb.) Temmuz 2014‘ten bu yana “kısa haber” teknolojisine bizleri kavuşturan ekibin, Kasım 2014‘ten bu yana -takipçilerimizin de istekleri ile birleştirerek ortaya çıkarttığımız- tasarımlarını da kullanıyoruz. Yeme de yanında yat! :)

22-gugil-analitiksSitemiz ayda ortalama 760.000 civarında sayfa görüntüleme ve 106.000 kullanıcı bağlantısı alıyor ve bu rakam hala yükseliyor. (Verdiğimiz bu rakamlar kesat yaz aylarına aittir. Siz bizi bir de Eylül’de görün.)
Sosyal medyada üyemiz shane‘in beslediği bir Facebook sayfamız ve dkamoy’un yetişmeye çalıştığı bir de Twitter hesabımız var.

22dakika.org’da şu anda 3 adet gönüllü editörümüz var: aytackara, dkamoy ve geçen hafta kavuğu rpdi‘den devralan ozgun14. Ayrıca çeşitli sayfalarımızın güncellenmesini üstlenen bir de LeviLevi‘miz var. Bunların yanında asıl önemlisi takipçi, yorumcu ve yazarlarımız, vazgeçemediğimiz demokratik yaklaşımımız, anlayış ve hoşgörümüz bu sitenin olmazsa olmazlarından.
Hatta ufak iki not:
– Yayınlanmış bu 10.000 yazı, toplam 400 farklı yazarın kaleminden çıkmış.
– Bu yazı yazıldığı ana dek sitede toplam 2.586 kişi tarafından 84.315 adet yorum yapılmış.

22-logo

22dakika.org, zaman içinde bazı yazarlarının çoluk çocuğa karışması, mezuniyeti, kendi sitelerini açmaları vb. nedenlerle siteye uğrayamaz oluşuna, sitenin birçok muadilinin çıkmasına (sabit yazarlar içeren, 22dakika.org’dan çeşitli yazarlar transfer eden ama yazarlarına başka yerlerde yazmayı yasaklayan çeşitli sitelere) rağmen kan kaybetmiş olsa da hiçbir geliri olmadan, amatör ruhla profesyonel iş çıkartan güzel insanların sevgisi ve emeği ile kalitesine kalite katarak yine ayakta kalabildi. Yabancı dizi denince, anadilimizde güvenilir bilgi alabildiğimiz nadir sitelerden biri olmaya devam etti, ediyor da.

Nice onbininci yazılara…


22dakika.org Hakkında:
Bunları Biliyor Muydunuz?

Sitede kısa haber olarak yarından itibaren bir yazı dizisine başlıyoruz:
Bunları Biliyor Muydunuz?

Bu yazı dizisi ile sitemizin çeşitli özelliklerini sizlere hatırlatıp, daha iyi yararlanabilmeniz için yol açmayı hedefliyoruz. Şu etiketi takip ederek her gün çıkacak olan bu hatırlatmalarımızın listesine ulaşabilirsiniz.