Sitede tanıtımı olmayan hatta neredeyse hakkında hiç haber yapılmamış olan; ama çoğumuzun aşina olduğu 24‘ün tanıtımını yapacağım bu sefer. Toplam 9 sezon -204 bölüm- ve bir televizyon filminden oluşan serinin yönetmenliklerini Joel Surnow ve Robert Cochran üstlenmektedir. Peki nedir bu diziyi bu kadar önemli kılan?

76290-15

24‘ün dizi tarihinde kendine böyle önemli bir yer bulmasının sebebi ilk (hatta spin off’larını saymazsak tek) gerçek zamanlı dizi oluşudur diyebiliriz. Her bölüm bir saat, her sezon ise 24 saat içerisinde olanları anlatan çok uzun metrajlı bir film havasındadır. Bu 1 günlük periyotta ise Anti Terörist Birimi (CTU) ajanı kahramanımız Jack Bauer’ın başından geçen olaylar işlenmektedir. Karakterleri tanıtmaya başlamadan önce, dizi kadrosunun ilerleyen sezonlarda sıkça değiştiğini belirtmek istiyorum, ispiyon vermemek için sadece ilk sezondaki karakterler hakkında bilgi vereceğim.

KARAKTER VE OYUNCULAR

jack_bauer_iphone_wallpaper_01

Jack Bauer (Kiefer Sutherland )

Özel Kuvvetler eğitimi aldıktan sonra ABD Ordusu’a katılan Bauer, daha sonra Anti Terörist Birimi Saha Operasyonları Direktörü olarak ABD’de terörist eylemlerini önleyerek çok sayıda sivil ve hükümet liderinin hayatını kurtarmıştır. Kural tanımayan, olayları kendi yöntemiyle çözmeye çalışan ama her zaman sivillerin zarar görmemesi için uğraşan bir yapısı vardır.

Karakteri canlandıran Kiefer Sutherland’i; dizi 8. sezonda iptal olduktan sonra görev aldığı Touch dizisinde izlemiştik.

 

 

 

TERİ BAUER

 

Teri Bauer (Leslie Hope)

Federal ajan olmasının bir yan etkisi olarak Jack, işi ile ilgili bilgileri her zaman ailesi ile paylaşamamakta ve bu da evliliklerinde büyük bir soruna sebep olmaktadır. Dizinin başında bir dönem ayrılıp sonradan tekrar barıştıklarını, şimdi de bu sorunların üzerinden gelmeye çalıştıklarını görüyoruz.

Oyuncuya ise The River dizisinde aldığı rolle aşina olabilirsiniz.

 

 

 

24-08-4

 

 

Kim Bauer (Elisha Cuthbert)

Teri ve Jack’in tek kızları olan Kim; genç olmasının verdiği güven ve umursamazlıkla birlikte başına buyruk bir tavır takınırken, annesine karşı düşmanca bir tavır takınmaktadır.

Oyuncuyu ise en son Happy Endings dizisinde aldığı Alex rolü ile tanıyoruz.

 

 

 

 

Nina_Myers

 

 

Nina Myers (Sarah Clarke)

CTU’da Jack’ten sonra en kıdemli ajan ve birimin içinde Jack’in en güvendiği kişidir. Zaman zaman Jack’i korumak için zor durumlarda kalmaktadır. Ayrıca karısından ayrıldığı dönemde Jack’le aralarında bir şeyler geçtiğini bilmekteyiz.

Oyuncuyu daha sonra Twilight filminde görmüştük.

 

 

 

 

Tony-Almeida-24-15255867-1024-768

 

 

Tony Almeida (Carlos Bernard)

Anti Terörist Birimi’nin 3. kıdemli ajanıdır. Jack ve Nina’nın aksine kuralcı ve kitaba göre hareket eden bir karakterdir. Jack’e kural tanımaz yapısından dolayı fazla güvenmez. Nina ile bir ilişki içerisinde olduklarını bilmekteyiz.

 

 

 

 

 

David Palmer (Dennis Haysbert)

Yaklaşan seçimlere başkan adayı olarak giren ve Amerika’nın ilk siyahi başkanı olmak için yarışan David Palmer; senatör ve kongre üyesi olarak ülkesine hizmet etmiştir. Politik kariyerinde dürüstlük, onur, bütünlük ilkelerini benimseyip Amerikan halkına verdiği sözleri tutarak en doğru şekilde hizmet etmeye çalışır. Sherry Palmer‘la evli ve iki çocuk babası olan David, ailesine de son derece bağlıdır. Karısı da en az onun kadar hırslı ve seçimleri kazanmak için her şeyi yapmaya hazırdır.

24’ten ayrıldıktan sonra The Unit dizisinde karşımıza çıkan Dennis Haysbert’ı en son Fox‘un ilk sezonundan sonra iptal edilen dizisi Backstrom‘da izledik.

TIRIVIRI BİLGİLER

  • Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan film, televizyon ve radyo yazarlarını temsil eden sendikaların 5 Kasım 2007’de başlattığı; toplamda 12000’den fazla yazarın katıldığı ve yaklaşık 1,5 yıl süren Writers Guild of America Grevi yüzünden dizinin 7. sezonu bir yıl ertelenmiştir. İki sezon arasında oluşan bu 1,5 yıllık boşluğu bağlayabilmek için 24:Redemption adıyla bir televizyon filmi yapılmıştır.
  • 8. sezon yayınlanırken dizinin final sezonu olacağı duyurulmuş, ancak bundan 4 yıl sonra 24:Live Another Day adı altında 12 bölümlük bir sezonla geri dönmüştür.
  • Dizi henüz yapım aşamasındayken tamamen gerçek zamanlı olabilmesi için bütün bölümler 1 saat olarak çekilmek istenmiş, ancak gerek reklam araları gerekse de fazla uzun süreceği düşünüldüğü için vazgeçilmiştir. Ayrıca diziye bir kat daha gerçeklik katmak için kamera açıları olabildiğince göz hizasında tutulmaya çalışılmıştır.
  • Dizi yayın süresi boyunca 2 defa Altın Küre ödülünü kazanmış, 9 defa da farklı dallarda aday gösterilmiştir. Ayrıca 2015 yılı itibarıyla Fox’un Emmy Ödülleri‘nde En İyi Drama dalında ödül kazanan ilk ve tek dizisidir.SimpsonsJack
  • 1989’dan beri devam eden, toplamda 600’e yakın bölümü yayınlanmış olan The Simpsons‘ın 18. sezonuna denk gelen 400. bölümünün adı “24 Minutes” konmuş, aynı bölümde Jack Bauer karakteri anime olarak canlandırılmış ve seslendirmesini Kiefer Sutherland yapmıştır.
  • Howard Gordon‘ın da geçtiğimiz aylarda onayladığı üzere; Jack Bauer’ın yerine daha genç bir ajanın baş rolü alacağı 24’e kardeş bir uzantı dizi (spin-off) gelmesi gündemde.

SON SÖZ

Şimdi dizi için kişisel fikrime gelecek olursak:

Yukarıda da ayrıntılı olarak belirttiğim gibi dizinin gerçek zamanlı oluşu; onu oldukça önemli bir noktaya koyarken sırf bu yüzden bile birkaç bölümüne bakmanızı tavsiye ederim. Ama bunun bir dezavantajı olarak dizi biraz yavaş ilerliyor. Yani 24 bölüm izlemiş oluyorsunuz ama sadece 24 saat geçiyor; bunun etkisi olarak ana konu bu kadar kısa süre içerisinde çok fazla değişmeyip dallanıp budaklanıp uzuyor ve çözümünü 24 bölüm sonra alıyoruz. Bu yüzden her sezonun ortasında beni biraz kaybettiği doğrudur, ama eğer ki aksiyon arıyorsanız kendinize daha uygun bir dizi bulamazsınız. İlk bölümden son bölümüne kadar her dakikası aksiyon ve heyecanla dolu olarak geçiyor. Los Angeles trafiğine takılıp 2 bölümü arabada yemiyorlar yani :)

Umarım tanıtımı beğenmişsinizdir. İyi seyirler..