son iki lost bölümünde yazmaya değer cidden hiç bir easter egg bulamadığım için bu dizinin tanıtımını yapmaya karar verdim.. dizimiz 30 Rock * *… dizinin yaratıcısı tina fey, ve söylemeliyim ki scrubs, seinfeld, married with children, frasier ve türlü türlü sitcom görmüş biri olarak diyebilirim ki mwc ve frasier’dan sonra beni en çok güldüren dizi budur.. arrested development ve saturday night live sevenlerin özellikle kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum.. gelelim dizinin konusuna;

30 rock, 30 rockefeller demek.. yani nbc’nin stüdyolarının olduğu binasının adresi.. dizi, jack donaghy’nin (alec baldwin) patron olduğu bu binada, the girlie show’un kamera arkasına gidiyor.. showun yapımcısı liz lemon, (tina fey) dizinin yazarları, oyuncuları vs. hepsi konunun içinde..

tina fey ve alec baldwin

tina fey ve alec baldwin

dizinin beni cezbeden yanı şu oldu; diğer sitcomlar gibi yaparak belirli bir konuyu takip etmiyor, her bölümünde farklı bir şeyi işliyor, ancak tek amacı sizi güldürmek değil.. arrested development gibi, esprileri biraz da kendinizin çözmesini, durum komedisinden çok sözlerle komedi yapmayı amaçlıyor.. the girlie show olarak başlayan show’un tracy jordan’ın (tracy morgan) gelmesiyle nasıl değişime uğradığı, dizideki her karakterin garip özelliklerinin olduğu ve aslında lemon’ın bunların arasında en normali olduğu, alec baldwin’in olağanüstü oyunculuğu sayesinde ne kadar garip ama aslında ne kadar doğru bir patron olduğunu ve daha bir çok şeyi anlatmaya çalışıyor dizi.. ve bunu yaparken, hala orijinal komedi yapabiliyor..