İthal dizilerin ülkemizde yayınlanması deyince herkesin aklına Dallas, Kaçak, Küçük Ev, Cesur ve Güzel, Emret Bakanım, Ziyaretçiler, Kara Şimşek gibi 70 ve 80’li yıllarda TRT’de yayınlanan yabancı diziler gelir. Peki 90’lı yıllarda hiç mi yabancı dizi izlemedik? Yeniden izlemek ya da sadece hatırlamak isteyenler için işte 90’ların bazı ithal dizileri…

1- Zeyna

Xena: Warrior Princess

Xena: Warrior Princess

Aslında bir prenses olarak doğmuş fakat ailesini kaybedince ayakta kalmaya çalışan Zeyna’nın yakın arkadaşı Gabriel’le beraber yolculuğu sırasında karşılaştıkları zorlukları anlatır. 1995-2001 arasında yayınlanan dizinin başrollerinde Lucy Lawless ve Reneé O’Connor bulunmaktaydı.

2- Hercules: The Legendary Journeys (Herkül)

Hercules

Hercules

Zeyna’yı anıp Herkül’ü atlamak elbette olmaz. Zeus ve bir ölümlü kadının oğlu olan Herkül’ün kendini kanıtlama ve üvey annesi tanrıça Hera’nın yaptıklarına karşı kendini koruma çabasını anlatan dizi. Hercules’in yanında Iolaus adlı bir ölümlü de onunla beraber yolculuk eder. 1995-1999 yılları arasında yayınlanan dizinin başrollerinde Kevin Sorbo ve Michael Hurst bulunmaktaydı.

3- ALF

ALF

ALF

Uzaylı yaratık olan ALF’in, gemisinin bir Amerikan ailesinin bahçesine düşmesiyle başlayan olayları konu edinen sitkom. 1986-1990 yılları arasında Amerika’da yayınlanan dizi Türkiye’de 1989 sonrası yayınlanmaya başlamıştır.Kendi gezegeni yok olan Alf çapkın, yaramaz, tüylü ve yaşlı bir uzaylıdır. En sevdiği yemek kedi olan bu yaratık Dünya’da herkesten saklanarak Tanner ailesinin yanında yaşardı. Orijinalinde Paul Fusco‘un seslendirdiği bu karakteri biz Türkler Müşfik Kenter‘in sesiyle izlerdik.

4- Full House (Bizim Ev)

Bizim Ev

Bizim Ev

Karısı ölünce erkek kardeşi, kayın biraderi ve 3 kızıyla yaşamaya başlayan bir adamın hikayesini anlatır dizi. Amerika’da 1987-1995 arası devam etmiş dizide John Stamos ve Bob Saget‘in gençliğini , Olsen ikizlerinin bebeklik ve çocukluğunu görüyoruz.

5- Baywatch (Sahil Güvenlik)

Sahil Güvenlik

Sahil Güvenlik

1989’da başlayıp 2001’de biten dizi güzel kız ve yakışıklı delikanlılarıyla izleyiciyi garantilemiş dizilerdendi. Konusu olabildiğince basit; çekici cankurtaranların hikayesi. Tabii Sahil Güvenlik deyince akla gelen iki isim vardır: Pamela Anderson ve David Haselhoff

6- Married with Children (Evli ve Çocuklu)

Evli ve Çocuklu

Evli ve Çocuklu

Amerika’da sevimli örnek aile tiplemesini yıkıp zamanla kült haline gelen bir dizidir. 1987-1997 arasında 11 sezon olarak yayınlanmış dizi 2 çocuklu bir aile ve komşularını anlatıyor. İşinden nefret eden, tv karşısında pineklemekten başka bir hobisi bulunmayan koca; tembel, yemekten ve ev işinden anlamayan bir eş, kızlar konusunda yeteneksiz bir oğul ve aptal sarışın tabirinin neredeyse yaratıcısı genç kız. Aile üyelerini Ed O’Neill , Katey Sagal , Christina Applegate ve David Faustino canlandırmaktaydı.

7- 7th Heaven (Kalabalık ve Mutlu)

Kalabalık ve Mutlu

Kalabalık ve Mutlu

Bir papaz, eşi , 7 çocuğu ve bir köpekten oluşan ailenin yaşamını konu alan aile filmi. 1996’da başlayıp 11 sezon süren dizide her bölüm sıradan olaylar olurdu. Jessica Biel ve Barry Watson da bu diziden sonra ününü kazanmıştır.

8- The X Files (Gizli Dosyalar)

Gizli Dosyalar

Gizli Dosyalar

Ünlü çiftimiz Mulder ve Scully’yi bilmeyen yoktur. FBI tarafından çözülemeyen doğa üstü olaylara bakan X-files biriminin olaylara farklı açılardan bakarak çözmesini anlatır. 1993’te başlayan diziyi uzun yıllar TGRT üzerinden izledik. Başrollerinde David Duchovny ve Gillian Anderson bulunmaktaydı.

9. ER (Acil Servis)

Acil Servis

Acil Servis

Her ne kadar 90’larda başlamış olsa da 2009’a kadar sürdüğünden tanıtımına bile gerek olmayan dizi. Kısaca, bir hastanenin acil servisinde yaşananları konu edinir demek yeterli olacaktır.

10. Friends (Sıkı Dostlar)

Friends

Friends

Televizyon tarihinin efsane isimlerinden olan Friends de 1990’ların dizilerindendir. Bir dönem Atv, Show gibi Türk kanallarında da gösterilen dizi, 1994-2004 yılları arasında yayınlanmıştır. Hâlâ bilmeyen varsa, sizi şuraya alalım.Not: Kimisi 80’lerin sonunda başlamış 90’larda devam etmiş, kimisi 2000’lere kadar sarkmış olsa da Türkiye’de bir çok bölümü 1990 ve sonrasında yayınlandığı için hepsini bir değerlendirdim.