Blade Runner evrenine, Adult Swim’de yayınlanacak Blade Runner — Black Lotus isimli anime serisi katıldı.

Alcon Television ve Crunchyroll, Blade Runner 2049’dan esinlenen anime dizinin yapımına başladılar. Geçenlerde Netflix’in onay verdiği Ultraman animasyonunu da yapacak olan animasyon stüdyosu Sola Digital Arts‘tan Shinji Aramaki (Appleseed) ve Kenji Kamiyama (Ghost in the Shell: Stand Alone Complex), tüm bölümleri yönetecek isimler.

Shinichiro Watanabe (Cowboy Bebop, The Animatrix, Samurai Champloo), animenin yaratıcı yapımcısı olacak. Shinichiro Watanabe, Blade Runner 2049 filminden önce yayınlanan 3 kısa filmden biri olan Blade Runner: Black Out 2022 isimli animasyon filmi yönetmişti. Shinji Aramaki ise bu kısa filmin dizaynını yapmıştı.

İki filmin arasındaki zaman diliminde, 2032 yılında geçecek olan anime dizinin her bölümü 30 dakika sürecek ve ilk sezonu 13 bölümden oluşacak. Şu an için animenin konusu hakkında bir bilgi verilmedi. Blade Runner evreninden bazı tanıdık karakterleri göreceğimiz söyleniyor.

Blade Runner nedir diyenler için kısa bir özet yapalım:

1982 yılında vizyona giren Blade Runner filmi, Ridley Scott’ın yönettiği, Harrison Ford’un başrolünde olduğu, sinema tarihinin en önemli bilim kurgu filmlerinden biridir. Film 2019 yılında, distopik bir gelecekteki Los Angeles’ta geçiyor. Tyrell Şirketi, 21. yy başlarında Robot Evrimi olarak bilinen Nexus aşamasına geçerek, tıpkı bir insan kopyası olan ve Replicant olarak bilinen robotlar üretmeye başladı. Nexus 6 kopyaları, güç ve çeviklik olarak onları üreten genetik mühendislerden üstün, zeka olarak eşit durumdaydılar. Replikanlar, dünya dışı gezegenlerdeki riskli araştırmalarda ve oralarda sömürge kurmak üzere köle olarak kullanıyorlardı. Bir Nexus 6 savaş timinin kolonilerin birinde çıkardığı kanlı isyandan sonra robotlar dünyada kanun dışında ilan edildi. Blade Runner Units adı altında toplanmış özel polis ekibi, kanuna karşı gelen kopyaları bulup öldürmek üzere görevlendirildiler. Bu yaptıklarına infaz değil emekli ayırma deniyordu.

2017 yılında, Denis Villeneuve tarafından yönetilen, kadrosunda Ryan GoslingJared LetoAna de Armas, Robin Wright ve yine Harrison Ford‘un bulunduğu devam filmi Blade Runner 2049 vizyona girdi. İlk filmin 30 yıl sonrasında, adı üstünde 2049 yılında geçiyor. Bir takım kanlı ayaklanmalardan sonra Replicant üretiminin yasaklanması sonrası Tyrell Şirketi iflas etti. 2020’lerin ortalarında ekosistemlerin çöküşü sanayici Niander Wallace’ın önünü açtı. Uzmanı olduğu yapay tarımcılık sayesinde kıtlık yaşanması önlenmiş oldu. Niander Wallace, Tyrell Şirketinden arta kalan Repkilanları ele geçirdi ve itaatkar yeni kuşak kopyaları yaptı. Birçok eski model kopya hayatta kaldı. Peşlerine düşüldü ve ortadan kaldırıldılar. Onları avlayanlara hala Blade Runner deniyordu.

Kaynak