agent

Marvel, Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.‘ten sonra bir dizi projesi daha yapmaya karar verdi: Agent Carter… Dizi Christopher Markus ve Stephen McFeely tarafından ABC için hazırlanıp 9 Aralık 2014 tarihinde uzun bir ara veren Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.’in yerine 6 Ocak 2015 günü yayın hayatına başladı. İlk sezonu 8 bölüm olarak planlanan dizimiz, sinema filmleri olan “Kaptan Amerika: İlk Yenilmez” ve “Kaptan Amerika: Kış Askeri” ile kısa film olan “Marvel One-Shot:Ajan Carter” filmlerinden doğdu. Bir diğer deyişle Kaptan Amerika’nın spin-off’u (uzantısı) olarak ele alabiliriz.

agent 2

KONU

Dizi, Kaptan Amerika: İlk Yenilmez sonrasını anlatıyor. Yıl 1946 ve barışın sağlanmasıyla ülke dışındaki insanların evlerine dönmesinden sonra ülkeyi bir erkek hegemonyası sarmış durumda. Bu sırada hayatının aşkını kaybetmiş olan ajan Peggy Carter, Gizli SSR (Stratejik Bilimsel Rezerv) için çalışmaktadır. Tabii artık erkeklerin dönmesiyle eski konumunu kaybetmiş ve diğer ajanlar için sıradan biri olarak görülmektedir, biraz da hor görülmektedir.

Bu sırada eski dostu Howard Stark’ın başı beladadır ve vatan hainliği ile suçlanmaktadır. Adının temize çıkarılması için Peggy’den yardım ister. Fakat Peggy bu işte tek başınadır; zira sırrı ortaya çıkarsa o da vatan hainliği ile suçlanacaktır. Piyasaya sızan kimyasal ve bir o kadar tehlikeli silahlarını bulup yok etmesini isteyip canını kurtarmak için kaçan Howard Stark, bu görev için yanına sadık uşağı olan Edwin Jarvis’i bırakmıştır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

ag3

Peggy Carter (Hayley Atwell)

Sevgilisini kaybettikten sonra hayatta tek başına kalıp tutunmaya çalışır. Savaşın bitmesiyle önemsiz biri gibi bir kenara atılması hiç hoşuna gitmez, fakat elinden de bir şey gelmez. Howard Stark yüzünden zor görevler onu bekliyordur. Aslında ayak işleri yapmak yerine faydalı bir iş yapacağı için mutludur. Gizli kimliğini ortaya çıkarmamak için elinden geleni yapacaktır. Bu arada yaşadığı her olay ister istemez ona sevgilisini hatırlatacaktır. Oyuncuyu Kaptan Amerika: İlk Yenilmez , Kaptan Amerika: Kış Askeri filmlerinden tanıyabiliriz. Ayrıca bu sene vizyona girecek olan bir Marvel filmi olan Ant-Man‘de de rol alacaktır.

JAMES-DARCY_AGENT-CARTER_JARVIS_MARVEL-STUDIOS_ABC_

Edwin Jarvis (James D’Arcy)

Howard Stark’ın uşağı olan Edwin Jarvis kibar ve nazik biridir. Howard Stark’ı canı pahasına korur ama artık Peggy ile çalışmaktadır. Pek fazla aksiyon adamı olmasa da elinden geldiğince Peggy’ye yardım edecektir. Karısına da çok bağlı birisi. (Her ne kadar karısını daha göremesek de….) Peggy ile iyi bir ikili olduklarını düşünüyorum. Oyuncuyu Broadchurch, Those Who Kill ve Secret Diary of a Call Girl dizilerinden, bir de Çakma Polisler filminden tanıyabiliriz.

ag5

Daniel Sousa (Enver Gjokaj)

Savaş gazisi olan Daniel, SRR ajanlarından birisi. Sakat olmasına rağmen işine devam etmeye çalışıyor. O da SRR ajanları gibi Howard Stark’ı yakalamak istiyor. Ajan Carter’a karşı diğerlerine nazaran saygılı ve kibar davranıyor. Oyuncuyu Rizzoli&Isles, Extant ve Witches of East End dizilerinden tanıyabiliriz.

Agent-Carter-Chad-Michael-Murray-as-Agent-Jack-Thompson

Jack Thompson (Chad Michael Murray)

SRR’ın deneyimli ajanlarından birisi. Kendisi bu yüzden de biraz havalı birisi; sorgu sırasında attığı dayaklarla meşhur. Carter’ı da çok fazla sevdiği söylenemez. Oyuncuyu One Tree Hill, Chosen ve Southland dizilerindeki rollerinden tanıyabiliriz.

ag2

Roger Dooley (Shea Whigham

Ajan Carter’ın şefi; Howard Stark’ın peşinde olanların başında geliyor. Howard Stark’ı yakalamada görevli olan en yetkili kişilerden biri. Carter’ı ise masa başı işlerde kullanıyor, pek fazla önemsediği söylenemez. Oyuncuyu Boardwalk Empire dizisinden tanıyabiliriz.

ag4

Angie Martinelli (Lyndsy Fonseca)

Peggy Carter’ın sık gittiği kafede çalışan bir garson olan Angie, Peggy ile yakın arkadaşlık kurmaya çalışıyor. Carter, ilk bölümde ev arkadaşını kaybettiği için ilk başlar soğuk dursa da sonradan onunla aynı apartmanda kalmayı kabul edip komşusu oluyor. Oyuncuyu How I Met Your Mother ve Nikita dizilerinden tanıyabiliriz.

KONUK OYUNCU

Agent_Carter_67592

Howard Stark (Dominic Cooper)

Dizinin ilk bölümünün konuk oyuncusu olan Howard Stark bir bölümlüğüne gözükse de şu anda dizinin önemli karakterlerinden birisi. Kendisi dizide gözükmediği bölümlerde bile adı en çok geçen karakter. Hikayenin Carter’dan sonraki bel kemiği olduğunu düşünüyorum. Howard Stark vatan haini ilan edilir. Kendisini aklaması için Peggy’den başka güvenecek ve onu aklayabilecek birisi yoktur. (Oğlan babaya çekmiş, belli etti ilk bölümden.)

Oyuncuyu Kaptan Amerika: İlk Yenilmez, Dracula: Başlangıç (Fatih Sultan Mehmet’i oynuyor kendisi.) ve Need For Speed: Hız Tutkusu filmlerinden tanıyabiliriz.

Dizide şu anlık bir bölüm görsek de hep görmek istediğim bir oyuncu/karakter.

Bilmeyenlere de haberim, önümüzdeki bölüm (1.sezon 4. bölüm) de tekrar göreceğiz.

10341490_571130082986600_254517592447942110_n

DİZİ HAKKINDA GENEL YORUM

Dönem dizilerini çok fazla sevmememe rağmen bu dizi beni hiç sıkmadı. Aksine Peggy Carter ve Edwin Jarvis karakterleriyle eğlendirdi. En sevdiğim oyuncular bölümüne James D’Arcy’yi gönül rahatlığı ile ekleyebilirim; bu dizi bana bir tane yeni sevdiğim oyuncu kazandırdı. Hayley Atwell’ı ise anlatmaya kelimeler yetmez. Marvel’a böyle bir dizi yaptıkları için ne kadar teşekkür etsek azdır bence. Dizi reyting olarak ilk çift bölümüyle 1.9 reyting yaparken, diğer hafta 1.5 yaptı. Düşüncem, bu sınırlarda takılırsa onay alır. Zaten son gelen haberlere göre yapımcıları da 5 sezonluk bir dizi planlamışlar.

Daha başlamayanlara önerim: Kafanızın rahatlığı için izlemediyseniz en azından oturup Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filmini izleyip öyle diziye başlayın derim.

agent-carter-season-1

TANITIM FRAGMANI

https://www.youtube.com/watch?v=gSxBMAVfFJY

ag1

10436347_648024388630502_6949345561452011964_n