İlk olarak Cnbce‘de, daha sonra da Foxlife‘ta gösterilmiş olan Ally McBeal‘ı muhtemelen bilmeyenimiz yoktur. Bir çok yerde fenomen olarak geçen, kâh gözlerimizi dolduran kâh da gülmekten karnımızı ağrıtan avukatlık dizimizi merak edenleri aşağıya alalım.

Dizimiz, 1997-2002 yılları arasında gösterildi. Toplam 5 sezon ve 112 bölümden oluşan Ally McBeal, avukatlık dizileri denince akla ilk gelen isim olan David E. Kelley‘nin elinden çıkma. 5 yıllık hayatı boyunca toplam 94 ödüle aday gösterilen dizimiz, 4 tanesi Altın Küre olmak üzere, 29 tanesini de evine götürdü.

Konudan bahsetmeden önce, dizinin işlenişiyle ilgili biraz bilgi verelim. Eğer ciddi ve bol davalı avukatlık dizileri sizi çekiyorsa, Ally McBeal‘da bunun tam tersiyle karşılaşırsınız. Bu dizide, hemen hemen herkesin kendine has özellikleri var. Karakterler genelde karikatür gibi ve davalar gerçeğe pek de yakın değil. Avukatlar kadar, hakimler de bir garip. Yani, daha çok komedi ağırlıklı bir avukatlık dizisi bu. Ayrıca davalardan çok, avukatlarımızın özel hayatları bizlere sunuluyor.


Çizgi filmleri aratmayan, çatlak sahnelerden biri

İlk bölümden ispiyon vererek konuya değinecek olursak…
Boston’da yaşayan ve bayağı renkli bir kişiliğe sahip olan avukat kızımız Ally, bir hukuk firmasında çalışmaktadır. Bu firmadaki meslektaşlarından birinin tacizine uğrayan kızımız, bu durumdan rahatsız olup şikayete gider. İlk başta işler yolunda gibi dursa da şikayet ettiği meslektaşı işin içine hile karıştırarak durumları tam tersine çevirir ve Ally, kapının önüne konur. Asabi bir şekilde oradan ayrılan kızımız, yolda üniversiteden arkadaşı Richard’a rastlar. Richard, kendi avukatlık firmasını kurmuştur ve Ally’ye iş teklifinde bulunur Buna çok sevinen karakterimiz, teklifi kabul eder. Yalnız, bir sorun vardır. Uzun yıllar beraber olduğu ve hala unutamadığı eski sevgilisi Billy de burada çalışmaktadır.

Oyunculardan da bahsederek, karakterler üzerinden konuyu biraz daha açmaya devam edersek…

Ally
Baş karakterimiz Ally, hemen hemen her şeyi kafasında kuran bir insan. Mesela birinin konuşurken kafasının büyüdüğünü düşünüp bunu görebilir, olmayan bir müziği duyabilir ya da yanlış bir şey söylediği zaman bir sandalyede küçüldüğünü hissedebilir. Ally’nin dünyasında bunlar gayet normal olaylar.
Diziye de adını vermiş olan Ally’mize, güzelliği ve başarısıyla göz dolduran oyuncu Calista Flockhart hayat veriyor. Harrison Ford ile evli olan oyuncumuzu, diziden sonra da 2006’da başlayıp 5 sezonla yayın hayatını tamamlayan Brothers & Sisters‘ın başrolünde görmüştük.

Billy
Ally’nin küçüklükten başlayıp üniversitenin başlarına kadar devam etmiş olan ve bir türlü unutamadığı eski sevgilisi. Tabii aradan zaman geçmiş ve Billy, Ally’nin aksine hayatına devam etmiş, bir de üstüne evlenmiştir.
Karakterimize, karizmatik oyuncu Gil Bellows hayat veriyor. Diziden sonra bir sürü yapıma konuk olan aktörümüz, Terminal City adlı 10 bölümlük mini dizinin de başrolünde yer aldı.

Georgia
Billy’nin kendisi gibi avukat olan eşi. Georgia, diğer karakterlere göre daha ciddi kalıyor. Ayrıca Ally ile birbirlerinden pek haz ettikleri de söylenemez.
Karakterimizi, güzel oyuncu Courtney Thorne-Smith canlandırıyor. Oyuncumuz, Melrose Place ve According to Jim‘de de kadrolu olarak yer almıştı. Hayranları, kendisini Two and a Half Men‘de de ara ara görebilir.

Richard
Richard, Ally ve Billy’nin üniversiteden arkadaşı, aynı zamanda da avukatlık firmasının sahibi. Kendine özgü, Fishism dediği bir felsefesi ve boyun fetişi var. Özellikle yaşça kendinden büyük kadınlar tercihi oluyor.
Karakterimizi, Greg Germann canlandırıyor. Oyuncumuz, ipi erken çekilen komedi dizisi In Case of Emergency‘de kadrolu olarak yer almıştı. Bunun haricinde bir çok diziye konuk olan Germann’ı en son da House of Lies‘da izledik.

Elaine
Ally’nin hafifmeşrep asistanı. Bana kalırsa da dizinin en renkli ve eğlenceli karakteri. Genelde herkesi kızdırıcı laflarla tepki çeken karakterimiz, aynı zamanda gayet sevilen de bir çalışan.
Elaine’e, Broadway kökenli oyuncu Jane Krakowski hayat veriyor. Dizide de güzel sesini sıkça duyduğumuz aktristimiz, hala devam etmekte olan 30 Rock‘ta da kadrolu olarak yer alıyor.

Renee
Ally’nin en yakın arkadaşı. Aynı zamanda, aynı evi de paylaşıyorlar. Karakterimiz, dizinin kendine güvenli ve seksi kadın profilinde de başı çekiyor.
Renee’yi, yine Broadway sahnelerini görmeye alışık başka bir oyuncumuz olan, Lisa Nicole Carson canlandırıyor. Pek fazla sinema ve televizyonla iş yapmayan aktristimizi, bir de E.R.‘da görmüştük.Alttaki karakter 2. bölümden itibaren katılıyor ekibe.

John Cage
Richard’la birlikte şirketin diğer ortağı. Davalara karşı yaklaşımı çoğu avukata göre farklı olsa da işini hakkıyla teslim ettiği su götürmez bir gerçek. Bunların haricinde, zor durumlarda burnundan ıslık çalması gibi davranışları da mevcut. John Cage’i, Peter MacNicol canlandırıyor. Oyuncumuzu diziden sonra, Grey’s Anatomy, Numb3rs ve 24 gibi popüler dizilerde de seyrettik.

Yukarıdaki isimlerin haricinde, bir de Vonda Shepard var kadroda. Kendisini hiç tanımıyoruz, sadece avukatlarımızın her akşam toplandığı barda şarkı söylüyor. Bunun haricinde, bölümlerin diğer sahnelerindeki şarkıları da onun sesinden dinliyoruz. Ben bu dizi ile birlikte, ilk kez kadrolu bir solist gördüm. Jenerik esnasında bile adı geçiyor.

Güzel sesli hanımımız haricinde, karakterlerin kalanlarınını da sık sık şarkı söylerken ve dans ederken görüyoruz. Hele ki oyuncularımızın bir kısmının Broadway’le yakın ilişkileri olduğu düşünülürse, bahsettiğim sahneler iyice tadından yenmez oluyor.
Bir de bu isimler dışında, ilerleyen bölümlerde tanıyacağımız ve gerçekten dizi için önemli olan karakterler de kadroya katılıyor. Fakat bu yazı, ilk bölüm baz alınarak yazıldığı için bahsetmiyorum. Merak edenler, kadronun kalanına buradan ulaşabilirler.

Dizimizin içinde, bir kaç sürpriz bölüm de mevcut. Her sene yapılan Noel bölümleri haricinde, bir de The Practice ile ortak çekilen bölümler söz konusu. Dizinin yaratıcısı David E. Kelley‘nin o zamanlar ABC kanalında yayında olan başka bir avukatlık dizisi The Practice ile Ally McBeal’ın bir davası kesişiyor. İşleniş olarak The Practice gayet ciddi olunca, iki dizinin de aynı bölümde birleşmesi, tam bir eğlence şölenine dönüşüyor. Ciddi avukatlık dizimizin başrolünde, Dylan McDermott‘un oynadığını da söylemeden geçmeyelim.

Biraz da reytinglerden bahsedelim:
1. Sezon = 11,4 milyon
2. Sezon = 13,8 milyon
3. Sezon = 12,4 milyon
4. Sezon = 12,0 milyon
5. Sezon = 9,4 milyon
Son sezonda reytingleri önemli ölçüde düşmüş dizimizin. Ama, keşke devam etseydi diyorum çoğu zaman. 5 sezon ile tadı damağımda kalan bir dizi oldu Ally McBeal. Hiçbir komedi dizisinde gülmediğim kadar güldüm bu dizide. Her bölümü birbirinden ilginç davalarla geçti. Türü sevseniz de sevmeseniz de bir şans verilmesini kesinlikle hak ediyor. Bu dizi gerçekten başka!
İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler!

Mükemmel müzik eşliğinde jenerik (Birinci sezonunkini bulamadığım için 3. sezonunkini koyuyorum. İzlememiş olanlar için ispiyon içerebilir) :

http://www.youtube.com/watch?v=JfeRb9_Ymmk