Geçtiğimiz günlerde The Walking Dead‘in dizi yürütücüsü (showrunner) Frank Darabont‘un görevinden alınıp yerine Glen Mazzara‘nın getirildiği haberi ile ortalık epey karışmıştı. Ardından da ödüle doyamayan dizisi Breaking Bad‘in bölüm sayısının azaltılması ve finale koşulması girişimleri ile kötüleşen siciline tuz biber ekti. 22dakika’da o sıralarda haber olmayan bu konuların ayrıntılarına biraz daha inerek değineyim, meraklıları da eksik kalmasınlar dedim.

Frank Darabont

Frank Darabont

Frank Darabont, The Walking Dead’de ağırlığı olan, ciddiye alınan bir senaryo yazarı ve dizi yürütücüsüydü. İlk sezon boyunca elde edilen başarıda fazlasıyla parmağı vardı. Çekimlerine Haziran’da başlanan 2. sezon hazırlıkları ve olacaklara dair röportajlar doğal olarak ondan geliyordu.En son, Comic Con’da dizi ile ilgili panelde de 2. sezona dair vaatler ve haberler vermişti.Ancak 22 Temmuz’daki Comic Con panelinden sadece 4 gün sonra Darabont’un kovulduğu haberi kulaklarımıza uçtu. Aynı hafta içinde haber doğrulandı ve yerine geçen isim açıklandı. Bütün bunlar olurken, kulisler elbette bol bol çalkalandı.Şu makalede yazıldığına göre Walking Dead çalışanlarından kimseye doğru dürüst bir açıklama yapılmamış, haber şok etkisi yaratmış ve basınla bu konuda konuşulmaması için üzerlerinde fazlasıyla baskı varmış. AMC diziye ilk sezonda bölüm başına 3,4 milyon dolar ayırıyorken, ikinci sezonda bunu 2,75 milyon dolara indirmiş. Darabont da kovulması ile ilgili basınla konuşmadığı için ortalıkta spekülasyonlar ve dedikodular bol.

Darabont'a arka çıkan Kurt Sutter

Darabont’a arka çıkan Kurt Sutter

Bu duruma dair en açıksözlü ve öz yorumlar Fx’in başarılı dizisi Sons of Anarchy‘nin yürütücüsü Kurt Sutter’dan geldi. Sutter, twitter hesabında yazdığı sözleriyle AMC’ye yüklendi. Kanalın, iddialı dizisi Mad Men ile yaptığı anlaşmadan ötürü maddi sıkıntıya girdiğini ve bu yüzden Darabont’un kovulduğunu iddia etti.

* Twitter hesabında konuyu dile getirdiği şu mesajındaki sözlerinin Türkçesi aşağı yukarı şöyle :Darabont neden kovuldu? AMC’yi rehin aldı, banka hesaplarını kuruttu, bütçe kısıtlamasına gidildi, Bu boklar ta Gilligan (BB yürütücüsü) ve Frank‘e (WD yürütücüsü) kadar uzadı.* Aynı gün içinde konuya şu mesajıyla devam etti:Kimse dile getirmek istemiyor ama, Mad Men açgözlülüğü AMC’nin diğer iki en iyi dizisini öldürüyor — Breaking Bad ve Walking Dead
* Kurt Sutter, daha sonra yazdığı başka bir twitter mesajında şunu da ekledi :Darabont, kesintilerine tepki gösterdi. Yanlış yaptı, kovuldu. Bu kasabadaki hiçbir yaratıcı (sanatçı), artık, AMC’ye arkasında duracağı konusunda güvenmez.
* Başka bir mesajında da AMC’yi Mad Men’in tanımladığını, kanalın Mad Men’siz bir ayaküstü yemek restoran zincirinden (Kentucky Fried Chicken) farkı olmayacağını yazdı. Bunca söze rağmen yanlış anlaşılmış olacak ki ertesi gün de Mad Men ile bir sorunu olmadığını, AMC’nin iş yapma şeklinin hatalı olduğunu düşündüğünü eklemek zorunda kaldı.

Sutter’ın bu sözlerinin hemen ardından AMC kanalı, başarılı dizisi Breaking Bad için de bütçe kısıtlaması nedeniyle bölüm sayısının azaltılmasına gidilmesini istedi. 5. sezonun 13 yerine 6-8 bölümde bitirilmesini önerdi.* Sutter bu konuda da bir takipçisine, AMC’nin parasının olmadığının kanıtının şunlar olduğunu söyledi:Breaking Bad’i berbat etmek, para olmadığı için Vince’in diziyi 7 bölümde bitirmesini istemek. Walking Dead’in bütçesini 650.000 dolar kısmak…
Bundan bir süre sonra da AMC, Breaking Bad için “gelecek sezon son olsun” dedi ve 4. sezondan sonra 16 bölümle ekranlara veda etmesi kararı alındı.)Kötü söylentiler bunlarla bitmiyor. Kanalın diğer dizilerinden The Killing‘in ilk sezon finali Amerika’da önemli bir kitleyi memnun etmediğinden ikinci sezonda kan kaybı yaşayacağı korkular arasında.Ayrıca yeni başlayacak olan vahşi batı dizisi Hell on Wheels‘ın da yine az bir paraya mal olmayacağı belli olduğundan onun da geleceği merak konusu.Dolayısıyla, “AMC üstesinden gelemeyeceği işlerin altına yatıp, sonra da önemli eserleri ziyan ediyor” konulu makalelerin ardı arkası kesilmiyor.Böyle giderse, epey cenaze namazına buyuracağız bu sene. :(Eğer Kurt Sutter’ın dediği gibi sıradan bir kablolu Amerikan kanalında bölüm başına 2-4 milyon dolar bütçe ayrılırken, HBO’da 30-75 milyon dolar ayrılıyorsa, Breaking Bad’in -hayranı olduğumuz bir yayın politikası izleyen- HBO’ya geçme söylentilerinin gerçek olması ve dahi AMC’nin tüm iddialı dizilerinin HBO ile buluşmaları dileklerimle…