Starz, American Gods’ı 3. sezon sonunda iptal etti.

Kaynaklar, Starz’ın Neil Gaiman’ın aynı adlı romanına dayanan hikayeyi tamamlayacak potansiyel bir film için Fremantle Media ile görüştüğünü söylüyor.

Starz, “American Gods 4. sezon için geri dönmeyecek. Starz’daki herkes, kendini adamış oyunculara ve ekibe, yazar ve yönetici yapımcı Neil Gaiman’ın ülkemizin kültürel iklimine hitap eden her zaman geçerli hikayesini hayata geçiren Fremantle’daki ortaklarımıza minnettar” şeklinde bir açıklama yapmış.

2. sezonu Nisan 2019’da biten dizinin 3. sezonu, salgın ve yaratıcı gecikmeler nedeniyle neredeyse 21 ay sonra başlamıştı. İptal kararının dizinin düşük reytinglerine dayandığı söyleniyor. Dizi, 2. sezona %45’lik bir kayıpla başlamasına karşın, seyirci bulabileceği umulduğundan dolayı 2. bölümü yayınlanmadan 3. sezon onayını almıştı. 3. sezon bittiğinde ise ilk sezona göre birden fazla platformda %65’lik bir kayıp yaşadı.

American Gods, 3 sezon boyunca sorunları çeken bir mıknatıs gibiydi. Orijinal yürütücü yapımcılar Bryan Fuller ve Michael Green, hızla yükselen bütçe ve Fremantle ile yaşanan yaratıcı çatışmalardan sonra gönderildiler. Onları oyuncular Kristin Chenoweth ve Gillian Anderson takip etti. O zamanlar, ikinci sezonun senaryolarının çoğu tamamlanmıştı. Jesse Alexander (Hannibal), yürütücü yapımcı olarak projenin başına geldi ama Starz ile Fremantle arasındaki sürtüşmelerin ortasında kalan ve Gaiman’ın drama üzerinde daha fazla kontrol sağlamaya çalışması sırasında kendisi kenara itildi. 2. sezon, ilk sezonun bitiminden 21 ay sonra ekranlara geldi. Alexander’ın yerine Charles “Chic” Eglee (Dexter) geldi. Daha sonra oyuncular Orlando Jones ve Mousa Kraish’in üçüncü sezonda yer almayacağı ortaya çıktı. Jones, Aralık 2019’da sosyal medyada yayınlanan bir video aracılığıyla diziden ayrıldığını duyurdu ve Eglee’nin Jones’un karakteri Mr Nancy’nin Siyah Amerika’ya yanlış mesaj gönderdiğini düşündüğü iddia etti. 3. sezonda tekrar eden bir rolle dizide yer alan Marilyn Manson’ın taciz haberleri işin tuzu biberi oldu.

Kaynak