Starz kanalının prodüksiyonu devam eden ve uzun süredir ekranda olmayan dizisi American Gods’ta yine sorun çıktı. Dizinin ilk sezonunda shworunner olarak görev alan ve Neil Gaiman’ın romanını uyarlayan Bryan Fuller ile Michael Green, bütçede anlaşamayınca çekimler başlamadan ayrılmış, onların yerine Jesse Alexander gelmişti.

Ancak son habere göre Jesse Alexander’ın hazırladığı sezonla ilgili pek çok sorun baş gösterdi ve beğenilmedi. Dolayısıyla Starz ve yapım şirketi FremantleMedia, Jesse Alexander’ı resmi olmasa da kovdu. Bir ay kadar önce kızağa çekilen showrunnerdan prodüksiyona veya kurguya karışmaması istendi. Kovuldu ama resmen kovulmadı durumunun nedeni ise ikinci kez medya karşısında aynı duruma düşmemek.

American Gods’ın prodüksiyonu devam etse de dizi, şu an planlanan takvimin altı hafta gerisinde. Sezon finalinin hazır bir senaryosu yok, dolayısıyla henüz çekilemedi. Habere göre Alexander’ın hazırladığı yedi taslak beğenilmedi. Starz kanalı çekilen bazı bölümleri de beğenmedi. Prodüksiyon şu an için önceki bölümlerdeki bazı sahneleri yeniden çekmeye odaklanmış durumda. Bu sırada sezon finalini devralacak birisi bulunmaya çalışıyor.

Ayrıca Alexander’ın yazdığı senaryolardaki sorunların düzeltilmesi için başka senaristlerin çağrıldığı oldu. Bazı oyuncular da Alexander’ın yazdığı senaryolarda düzeltme yaptı. Hatta Mr. Nancy’yi canlandıran Orlando Jones, WGA üyesi olması sebebiyle kurallarda sorun yaşanmaması için yazar kadrosunda gösterilecek. Fuller ve Green bıraktığında yazdıkları altı bölümden vazgeçilmiş, baştan başlanmıştı.

Yeniden çekimler, senaryo değişiklikleri bütçenin beklenenin üstüne çıkmasına da sebep oldu. Yapımcı Fremantle şirketi, Green ve Fuller ayrıldığında yazılmış senaryolar için çoktan harcanan miktarı da göz önünde bulundurarak bütçeyi kontrol etmek için 10 bölümlük sezonu 8’e indirmişti. Ancak bu kadar değil.

Dizinin başrolündeki isimlerden Ian McShane’in senaryodaki aksilikler yüzünden çekimlerde zaman zaman doğaçlama yaptığı, pek anlaşamayan McShane ve Jesse Alexander’in arasında seslerin zaman zaman yükseldiği de belirtildi.

American Gods’ın sezonu ilk showrunner değişikliği nedeniyle 2019’a kalmıştı. Fuller ve Green’in ardından ilk sezonda zaman zaman yer alan Gillian Anderson da kadrodan ayrılmıştı. Ayrıca ilk sezon oyuncularından Kristin Chenoweth da programı uymadığı için gelecek sezonda olmayacak. Ancak dizinin yine de tanıtım amaçlı gelecek ay düzenlenecek New York Comic-Con’a katılması bekleniyor.

Kaynak