Atlanta, 6 Eylül 2016 tarihinde yayına başlayan bir FX yapımı. 2 sezonu yayınlanan komedi-drama, sürreal komedi karışımı dizinin 3. ve 4.sezon onayları mevcut.

Dizinin ilk sezonu 10 bölüm, ikinci sezonu ise 11 bölümden oluşuyor. Dizi ekibinin aynı zamanda birçok proje ile meşgul olması sebebiyle dizi yaklaşık 3 yıldır yeni bölüm yayınlamadı. 3. sezon ve 4. sezonları arka arkaya çekilmesi planlanan dizi 2021 sonlarında ekranlara dönecek. Bölüm süreleri 23-35 dakika aralığında olan dizinin arkasında Atlanta şehrinde büyümüş olan Donald Glover bulunuyor. Donald Glover başrol olmanın yanında yaratıcı, yazar, yönetmen ve yapımcı olarak dizide görev alıyor. Childish Gambino ismi ile müzik kariyerini sürdüren Glover dizinin müzik kısmında da yer alıyor. Dizi, yayınladığı iki sezon ile övgülerin yanı sıra birçok ödül töreninde ön plana çıktı.

Konusu:

Dizi, Princeton Üniversitesi’ni yarıda bırakan ve ekonomik sıkıntılar içine giren Earn’ün etrafında şekilleniyor. Earn’ün kuzeni Alfred ‘Paper Boi’ takma adı ile ün kazanmaya başlamış ve Atlanta sokaklarındaki gangster rap geleneğinin son temsilcisi haline gelmiştir. Earn, kuzenini ikna edip onun menajeri olarak çalışmaya başlar. İkili bu macerada Atlanta şehrinde absürt sayılabilecek birçok olayla karşılaşacaktır.

Earn Marks (Donald Glover): Princeton Üniversitesi’ne uyum sağlayamadığı için ayrılan Earn o günden beri hayatını düzene sokamamıştır. Eski sevgilisi Van’in evinde kalma imkanı ortadan kalkınca sokaklarda yaşamaya başlamıştır.  Son derece zeki biri olsa da verdiği kararlar konusundaki hataları Van’in kızı ile olan ilişkisini de olumsuz etkilemektedir. Earn, çareyi Atlanta sokaklarını benimseyerek bulmaya çalışacaktır. Komedyeni en ünlü rolünü canlandırdığı Community dizisiyle ve Solo: A Star Wars Story filmi ile hatırlayabilirsiniz.

Alfred ‘Paper Boi’ (Brian Tyree Henry): Alfred gangster rap geleneğinin Atlanta şehrindeki son temsilcilerinden biridir. Paper Boi ismi ile ünlenmesi sonrasında kuzeni Earn’ün onun menajeri olması ile yeni maceralara atılmaya karar verirler.  Oyuncuyu If Beale Street Could Talk ve Widows gibi projelerden hatırlayabilirsiniz.

Darius (Lakeith Stanfield): Alfred’in sağ kolu olan Darius ona kariyerinde eşlik etmektedir. Dünyayı diğer insanlardan farklı bir şekilde gören Darius diyalogları ile dizinin en renkli karakteri. Aktörü Get Out ve Sorry to Bother You gibi filmlerinden tanıyoruz.

Vanessa Keefer (Zazie Beetz): Earn ile ne yapacağına karar veremeyen Van, hayatının gidişatı konusunda büyük ikilemler içindedir. Öğretmenlik yapan Van tıpkı Earn gibi ekonomik sorunlarla boğuşmakta ve geleceği için endişe duymaktadır. Oyuncuyu Joker ve Deadpool 2 filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

Tırıvırı Bilgiler (Trivia):

Donald Glover diziyi “David Lynch ve Coen Biraderler‘in hip hop kültürü hakkında bir dizi çektiğini düşünün, işte böyle bir dizi planlıyoruz,” diyerek özetlemiştir. Glover röportajlarında kanala birçok konuda yalan söylediğini itiraf ederek “Nasıl bir dizi yapmak istediğimi en başta söyleseydim kesinlikle kabul görmezdi, daha geleneksel bir komedi beklentileri vardı çünkü onları öyle kandırdım,” demiştir. Dizinin başarısı üzerine FX Glover’a istediği özgürlüğü vermiştir.

Paper Boi’un dizideki tüm rap şarkıları Donald Glover ve kardeşi Steve Glover tarafından yazılıyor. Ünlü paperboi şarkısı da Steve Glover tarafından seslendiriliyor.

Dizinin bazı sahnelerinde konuk oyuncuların konuştukları İngilizceyi anlamak çok zor. Atlanta bölgesinde büyüyen Donald Glover sokaklarda bu tarz konuşma tarzının oldukça yaygın olduğunu söylüyor.

Dizinin uzun süre ertelenme sebepleri arasında Han Solo ve Joker filmlerinin yanı sıra Glover’ın Amerika ve Avrupa’da This Is America turnesine çıkması ön planda yer alıyor.

Atlanta benim için şu an yayınlanan en iyi dizilerden biri konumunda. Hatta yazar ekibinin bazı bölümlerdeki performansının üst düzey drama dizilerini dahi aştığını düşünüyorum.

Dizi, Atlanta şehrindeki ekonomik sıkıntılar, polis şiddeti ve gangster rap kültürünü çok sulandırmadan eğlenceli bir şekilde tiye almayı başarıyor. Fakat dizide ilerledikçe fark ediyoruz ki bundan çok daha fazlasını vaat eden bir yapım izliyoruz. Fazla detay vermeden örnek vermek gerekirse ilk sezonun 7.bölümünde karakterlerimizden biri rap şarkılarındaki cinsiyetçi ve homofobik söylemler için bir tartışma programına konuk oluyor. Bölümü tamamen tartışma programına uygun bir formata sokmalarının yanı sıra kullanılacak reklamları bile sadece siyahi izleyiciye yönelik olacak şekilde parodi şeklinde hazırladıklarını görüyoruz. Dizinin arkasında bu kafada bir yazar ekibi var. Dizide şaşırtıcı diyebileceğimiz birçok sahne yer alıyor.

Dizideki dört başrol oyuncusu da çok başarılı. Hatta kariyerlerini incelediğimizde Atlanta’nın 1. sezonunda aldığı övgülerden sonra dördünün de kariyerinin uçuşa geçtiği söylenebilir. Bu durum dizinin çekim aşamasını etkilemiş durumda. Özellikle Donald Glover’ın diğer projeleri nedeniyle dizinin ara verdiği süre çok uzadı. Fakat FX elindeki dizinin önemini bildiği için dizi ekibine istedikleri özgürlüğü vermiş durumda. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Not: Dizi daha önce bu yazının altında konuşuluyordu.