ShinAttack On Titan (Shingeki no Kyojin) geçtiğimiz senenin tartışmasız en popüler animesiydi. Peki bunu bu kadar popüler yapan neydi? Size bu yazımda ispiyon (spoiler) vermeden bunu güzelce aktarmaya çalışacağım.

Hajime Isayama tarafından yazılan manganın (japon çizgi romanı) animasyon uyarlamasıdır. 20 dakikadan toplamda 25 bölümü vardır. Anime hikayesi, karakterleri, müzikleri ve harika animasyonları ile bir çok yönden öne çıkıyor. Özellikle şarkılarını hala bilgisarımda açar açar dinlerim. Tüylerim diken diken olur.
WallsKonusu: Anime 845 yılında geçiyor. Bundan tam 100 sene önce insanlık, nereden geldiği belli olmayan bir tehdit ile; devlerle karşılaşıyorlar. Bir anda dünyada beliren devler sadece insanları yemeye başlıyor. Bu orantısız güç karşısında insanlar sürekli yeniliyor ve insanoğlu hiç olmadığı kadar çaresiz hissediyor. Böylece içlerinde güvenle yaşayabilecekleri bir duvar inşaat ediyorlar. Bu duvar 3 bölümden oluşuyor. Maria duvarında daha çok çiftçi ve fakir kısmı yaşarken iç taraflara gittikçe daha varlıklı insanlar görebiliyorsunuz.

KARAKTERLER

Eren Yeager
Attack-on-Titan-Eren-fight-in-airEvet yanlış duymadınız adı Eren; ama hayır türk değil. Kendisi bu hikayenin ana karakteri ve duvarın en dış kısmında ailesi ile birlikte yaşıyor. Özellikle kardeşi ile olan ilişkisi görülmeye değer.

 

Mikasa Ackerman 
attack-on-titan-mikasa-punchKendisi belki de anime tarihinde görebileceğiniz en havalı kız karakterlerden biri. Eren’i kardeşi gibi görür. Aşırı korumacı, sevdikleri için her şeyi yapabilen bir karakterdir.

 

Armin Artlet
10087209105_8a206a0295_cArmin grubun en güçsüz elemanı. Eren ve Mikasa ile beraber büyümüş ama her zaman korunma ihtiyacı duymuş birisi. Başlarda işe yaramazlığı sizi sinir edebilir; fakat, karakter gelişimini çok güzel işlemişler.

 

attack-on-titanİlk bölümde bu 3 karakterimizin şehirlerinin devler tarafından saldırıya uğramasını ve 100 yıl sonra ilk defa devler tarafından insanların tekrar aciz hissettiğine tanık oluyoruz. Olaylar o kadar acıklı ve o kadar şok edici ki sizi her seferinde bir bölüm daha izlemeye itiyor. Daha ilk bölümden dünyasının ne kadar acımasız olabileceğine tanık olacaksınız.  Hatta izlerken bir peçete almanızı tavsiye ederim, zira ben izlerken bolca ağladım.
1365950040320Tabii ki bu acımasızlıkların ve çaresizliğin içinde karakterlerin nasıl değiştiğini göreceksiniz. Hatta en sevdiğim yanı, işin bu psikolojik yönüne inip zekalarını konuşturması. Bize o duyguları gerçekten hissettirebiliyorlar. İzleyecekseniz kesinlikle HD  ve Japonca olan versiyonunu izlemenizi tavsiye ederim. Zira dublajı bu tarz sahnelere rağmen çocuk filmi gibi durmasına neden olmuş.
Son olarak sizi fragmanı ve açılış şarkısı ile başbaşa bırakıyorum.