Ava DuVernay, Oscar adayı 13th adlı belgeselden sonra Netflix’e, Central Park Five adlı 5 bölümlük mini dizi bir yapımına girişiyor.

Konu: 1989 yılının Nisan ayında, Salamon Smith Barney yatırım firmasında çalışan 28 yaşındaki Trisha Meili adlı bir kadın, Central Park’ta koşarken tecavüze uğrayıp öldüresiye dövülür. Trisha Meili, kafatası kırılmış, neredeyse ölmek üzereyken parkta bulunduktan sonra, bu saldırıyla ilgili yaşları 14 ila 16 arasında değişen Antron McCray, Kharey Wise, Raymond Santana, Kevin Richardson ve Yusef Salalaam adlı beş siyah ve latin genç, polis tarafından tutuklanır. New York’u ırkçı bir çılgınlığa düşüren bu olayda, polisin yaptığı baskılar sonrası işlemedikleri bu suçu kabul eden gençler, 5 ila 15 yıl arasında hapse mahkum olurlar.

2012’nin Mayıs ayında bir DNA kanıtı ortaya çıkar. Bu kanıt asıl suçlunun, seri tecavüz suçlarından dolayı zaten hapiste olan Matias Reyes adlı bir adam olduğunu gösterir. Reyes’in bu suçu tek başına işlediğini itiraf etmesi sonrası ise tüm gerçek ortaya çıkar. Haksız yere hapse atıldıkları için dava açan 5’li, 12 yıl boyunca verdikleri mücadele sonrası, 2014 yılında 40 milyon dolarlık bir tazminat kazanırlar.

Ava DuVernay, diziyi yazıp yönetecek. Dizi 2019 yılında yayınlanacak.

Ayrıca bu konuyla ilgili Ken Burns‘ün 2012 yılında yayınlanan The Central Park Five adlı bir belgeseli vardır.

Kaynak 12