22dakika’nın dizifilleri bilir ki Amerika’nın kablolu olmayan kanallarının dizilerine bağlanmak biraz kumar işidir. Zira bu kanallar izleyici oranı ile maliyet orantısına bağlı yayın politikaları izlemektedirler. Bu da bize sevdiğimiz, alıştığımız dizilerin iptali olarak geri döner.şu, şu, şu, şu ve şu yazılarda bu kanallarda başlayan yeni diziler için kısa tanıtımlar yapılmıştı.Bu yıl özellikle bu yeni başlayan dizilerden -devam/iptal açısından- hangisine bulaşıp bulaşmamamız gerektiğine dair fikrimiz olması için ilk bölüm izleyici oranı sıralamasına bakmak biraz da olsa işimize yarar diye düşündüm.The Hollywood Reporter’da gördüğüm şu yazıdan ilk bölümlerin izleyici oranları raporunu size aktarayım dedim :

dizi kanal reyting oranı geçen yıla göre artış-azalış
Glee Fox 5,6 +%60
Grey’s Anatomy ABC 5,4 -%21
Modern Family ABC 5,1 +%21
The Big Bang Theory CBS 4,9 +%4
Two and A Half Men CBS 4,9 +%10
The Office NBC 4,4 +%7
House Fox 4,2 -%37
NCIS CBS 4,0 -%17

Kanal kanal yeni dizilere baktığımızda ise notlar şu şekilde :CBS’in Yenileri
Hawaii Five-0 (3,9) – Fena bir oran olmasa da beklenen etkiyi yaratmamışMike & Molly (3,9) – Kanalın ikinci yüksek yeni başlayan komedisiThe Defenders (2,9) – Yine harika değil ama utandırmamış da…$#*! My Dad Says (4,0) – süper bir açılış yapmışBlue Bloods (2,2) – yarıştığı saate göre iyi bir oranla başladı ve hatta o gecenin galibi olduHabere göre, cbs yeni dizilerinin ilk haftasından memnunmuş.
NBC’nin Yenileri
The Event (3,6) – Yayınlandığı saatte yarışacak ağır diziler olmasına rağmen iyi bir oranla başladı ve eleştirmenlere göre birkaç bölüm içinde izleyicileri daha da kendine bağlaması bekleniyor.Chase (2,3) – Rakiplerinin gerisinde kaldıUndercovers (2,1) – ilgi çekemedi.Outlaw (1,1) – Blue Bloods’a yenilmiş ve ölü doğmuş gözüyle bakılıyor.Habere göre, nbc de ilk haftasından memnunmuş.
Bu arada Community‘nin (2,2) Perşembeye alınan Big Bang Theory tarafından ezilmesi bekleniyordu ama dizi 2,2’lik oranla klasik oranını korudu. NBC yetkileri de ikisinin zaten farklı türde komediler olduğunu belirtmişler.Outsourced (3,6) – etkileyici bir giriş yaptı.Fox’un Yenileri
Raising Hope (3,1) – fena bir giriş olmadıRunning Wilde (2,4) – pek dişe dokunur bir oran olmadıLone Star (1,3) – durum ortadaFox kanalı, Raising Hope’un birkaç bölüm içinde oturacağını düşünüyormuş.
ABC’nin yenileri
No Ordinary Family, sezona sonradan başladığı için u yazının kaynağı olan habere göre henüz bu yarıştaki yeri belli değil. (Dizinin ilk bölümü 28 Eylül’de yayınlandı ve şuradaki rakamlara göre 3,1 ile iyi bir açılış yaptı.)The Middle (2,7) – Yayınlandığı gecenin yüksek reytingli dizisi olarak yükselen bir çizgi gösterdi.Better With You (2,5) – iyi bir açılış olduDetroit 1-8-7 (2,3) – beklenenden düşük bir performans oldu.The Whole Truth (1,5) – kötü durumda deniliyorMy Generation (1,6) – kötü durumda deniliyorABC bu başlangıç için net bir şey dememiş. Gelecek maçlara bakılacak gibi konuşmuş.
CW’nun yenileri
Kanalın her iki yeni dizisi de geçen yıl The Vampire Diaries’in sağladığı açılış reytinglerine erişememiş.The Vampire Diaries (1,6)Hellcats (1,0)Nikita (1,1) oranındalar.Yine de şu anda kanalın en çok izlenen ikinci dizisi olarak Nikita’nın durumu iyi.Asıl Life Unexpected (0.7) ile fena bir açılış yapmış ve gidici gözüyle bakılıyor.Smallville (1,3) ile Supernatural (1,3) giriş yaptıkları gecelerde kanala bronz madalyayı getirip yüreklere su serpmişler.Tüm bunların yanında, bu yıl evlerdeki kayıt cihazlarının artışı ile tüm kanallar için günü gününe izlenmeyen dizilerin sayısı da çoğalmış. Kaydedilen dizilerle ilgili rakamlar da ilerleyen tarihlerde belli olacak ve böylece önümüzdeki haftalarda tüm yapımların sıralaması daha iyi oturacak.