İçerisinde erkek mahkumları barındıran OZ‘u yabancı dizi takipçileri olarak neredeyse hepimiz biliyoruz. Peki hiç kadın mahkumlardan oluşan bir hapishane dizisi çekildi mi? Bu sorunun cevabını merak edenleri, Bad Girls hakkında fikir edinmek adına yazının devamına davet ediyorum.

İngiltere’nin ITV’sinde yayınlanan dizi, ayrılmaz ikililerden olan Maureen Chadwick ve Ann McManus tarafından yaratıldı. Yaratıcılarımız, birlikte ortaya çıkarttıkları ilk yapım olan Bad Girls‘ten sonra 5 sezonluk Footballers’ Wives‘a ve 2006’da başlayıp hala devam etmekte olan Waterloo Road‘a da imza attılar. Ayrıca ikilimizi başarılı mini dizileri Hope Springs‘den ve Young James Herriot‘tan da tanıyor da olabilirsiniz.Yaratıcılara daha fazla girmeden, bugün bahsedeceğimiz 8 sezonluk (96 bölüm) Bad Girls‘ü anlatmaya koyulalım.

Dizinin genel olarak konusunu söyleyecek olursak, hapishanenin G Bölümü’nde yatan mahkum kadınların hayatları işleniyor diyebiliriz. Tahmin edilebileceği üzere mahkumlarımızın yaşantılarının gerilim dozu bayağı yüksek. Hapishane içinde dönen uyuşturucu ticaretinden tecavüzlere, mahkum-gardiyan ilişkilerinden işkencelere kadar bir çok olay gözlerimizin önüne seriliyor. Hapishane felsefesi sayılabilecek olan “Güçlü olan daima kazanır” durumu burada da şiddetli bir şekilde mevcut. Tabii bu kadar da karamsar bir dizi seyretmiyoruz. Ara ara karşımıza gerçek aşklar ve dostluklar da çıkmıyor değil.

Karakterlerden ve biraz da oyunculardan bahsederek konuyu açacak olursak…

Helen Stewart
G Bölümü’nün yöneticisi olan Helen’ın tahmin edilebileceği gibi yorucu bir işi var. Erkek arkadaşı Sean (Oliver Fox) ile birlikte yaşayan karakterimiz, işi gereği her daim güçlü durmaya çalışıyor. Ayrıca kendisi tam bir kural insanı.Helen’ı, yarı Fransız yarı da İskoç olan oyuncumuz Simone Lahbib canlandırıyor. Bir çok İngiliz yapımında yer almış olan Lahbib, en son Single-Handed‘da oynadı.

 

Jim Fenner
Jim, hapishanenin gardiyanlarından birisi. Evli olan karakterimiz, bir yandan da mahkumlara olan düşkünlüğüyle biliniyor. Hemen hemen her zaman kendi bildiğini yapan Jim bu yolda üstlerini ezip geçmekten de geri kalmıyor.Jim’i, Jack Ellis canlandırıyor. Bir çok yerde görünmüş olan oyuncumuzu uzun süreli İngiliz draması Where the Heart Is‘den ve Rome‘a tek bölümlük konukluğundan tanıyabilirsiniz.

 

Sylvia Hollamby
Hapishanemizin gardiyanlarından bir diğeri de Sylvia. Kendisi tam bir kalpsizlik örneği. Cahilliğiyle öne çıkan karakterimiz, her daim mahkumlara kendini kanıtlamanın peşinde. Hapishanede çıkmış olan bir olayın sonucunda eğer suçlu kendisi ise, tek ayak üstünde 40 tane yalan atmaktan da çekinmiyor.Sylvia’yı, Helen Fraser canlandırıyor. Diziden sonra The Royle Family‘ye tek bölüm konuk olan oyuncumuz, Bad Girls‘ten önce de bir çok yapımda yer almış.

 

Nikki Wade
Mahkumlar arasındaki en sivrilerden biri olan Nikki, kendininkinin yanında diğer mahkumların da haklarını korumak için elinden geleni yapıyor. Fazla sivrilmesi durumu bazı insanların hoşuna gitmese de –hapishane çalışanları gibi– mahkumlar arasında sözü geçen bir karakter. Son olarak, Nikki’nin dışarıda bir kız arkadaşı da mevcut.
Nikki’yi, Mandana Jones canlandırıyor. Oyuncumuz en son Silent Witness‘ta yer aldı.

 

Shell Dockley
Gözünü para ve güç bürümüş olan Shell için direkt hapishanenin zorbası diyebiliriz. İstediğini elde etmek için her şeyi yapmaya hazır olan karakterimiz, diğer mahkumlara eziyet etmekten de çekinmiyor. Denny (Alicia Eyo) ile birlikte G Bölümü’nde terör estiren Shell, Nikki’den de hiç hazzetmiyor.Shell’i, Debra Stephenson canlandırıyor. Oyunucumuzu, dizinin yaratıcılarının diğer dizisi olan Waterloo Road‘dan tanıyor olabilirsiniz.

 

Rachel Hicks
Rachel için mahkumların en safı diyebiliriz. Durmadan diğer insanların zorbalıklarına katlanan karakterimizin, dışarıda 10 aylık bir kızı var. Kimseye bir zararı olmayan Rachel, gergin ve korkak bakışlarıyla bir çok mahkuma meze olabilecek gibi duruyor.Rachel’ı, Joanne Froggatt canlandırıyor. Oyuncumuzu en iyi Downton Abbey‘den biliyoruz. Hatta bu dizideki rolüyle bu sene Emmy’ye aday oldu.

 

Julie Johnston ve Julie Saunders

Yakın arkadaş olan Julie’ler, aynı hücrede kalıyor. İkisi de birbirine destek oluyor. Bunun yanında çevreye karşı da gayet iyi niyetli ve arkadaş canlısılar.Julie Johnston rolünde Kika Mirylees‘i, Julie Saunders rolünde de Victoria Alcock‘u görüyoruz. İki oyuncuyu da EastEnders‘tan tanıyor olabilirsiniz.

 

Yukarıda da yazdığım gibi, Footballers’ Wives‘ın da yaratıcısı olan ikilimiz, Bad Girls‘ün 6.sezonunda diziye farklı bir hava getirip diğer dizileri olan Footballers’ Wives‘ın başrol oyuncusunu bizim G Bölümü’müze getirdiler. Burada da Tanya Turner karakterine (iki dizide de aynı karakter) hayat veren Zöe Lucker, sezonun tamamında olmasa da birden fazla bölümde karşımıza çıktı.

 

1999 senesinde yayın hayatına merhaba demiş olan dizimizin 2002 senesinden beri ise bir Amerikan versiyonunun yapılması konuşuluyor.
Direkt aynı karakteri barındıran ve aynı hikayeyi anlatacağı söylenen diziyi ilk olarak HBO çekmek istemiş. Daha sonra proje gerçekleşmeyince 2006 senesinde FX, Bad Girls için kolları sıvamış. Çekilen pilot bölüm beğenilmemiş ve dizimizin Amerikan versiyonu rafa kalkmış. Peşinden 2008’de HBO, yeniden hakları FX’ten satın almış. Hatta bu sefer dizinin başına Alan Ball‘u (Six Feet Under ve True Blood‘ın yaratıcısı) getirmeyi planlamış. Ama o iş de yatmış.Şimdi de NBC, dizimiz için bir pilot bölüm istedi. Bir çok dizinin onay haberi gelirken Bad Girls (ABD)’nin NBC versiyonundan henüz bir ses yok.

Gerçekliğini hissettiğiniz, hapishane hayatıyla ilgili çoğu olaya daha farklı bakabileceğiniz başarılı bir drama Bad Girls. Hapishane ortamında geçen dizileri ve filmleri seven herkesin bir kaç bölüm olsun bakmasını tavsiye ederim.Şans verecek olanlara şimdiden iyi seyirler!Tanıtım Filmi: