BBC ile AMC, iki sene önce The Night Manager isimli, 1993’te çıkan John Le Carré romanını mini dizi olarak televizyona uyarlamak için ortaklığa gitmişlerdi. The Night Manager, iki Emmy, üç Golden Globe ödülü kazanarak BBC ve AMC’nin yüzünü güldürmüştü. Şimdi de The Ink Factory ve Paramount Television ile birlikte, yine bir John Le Carré romanı olan The Spy Who Came in from the Cold ile yeniden ortaklığa girişiyorlar. Roman 1963 yılında tam 32 hafta boyunca New York Times çok satanlar listesinin en tepesinde yer almış, 1965 yılında sinemaya uyarlanmış ve iki dalda Oscar’a aday olmuş, dört dalda BAFTA ödülü kazanmıştı.

Publishers Weekly tarafından “Tüm zamanların en iyi casus romanı” olarak seçilen, Time tarafından “Tüm zamanların en iyi 100 romanı” listesine giren ve Türkçeye “Soğuktan Gelen Casus” adıyla çevrilen kitabı, The Full Monty, 127 Hours filmleri ile Oscar’a aday olan, Slumdog Millionaire ile Oscar’ı kazanan Simon Beaufoy (Salmon Fishing in the Yemen, The Hunger Games: Catching Fire, Everest) televizyona uyarlayacak.

Kitabın konusu: “Soğuk Savaş’ın zirve yaptığı 1960’lar. Alex Leamas, İngiliz İstihbaratı için Berlin Duvarı’nın gölgesinde yıllarca sürdürdüğü görevinin ardından yorgundur. Pek çok şey görmüş, pek çok adamını Doğu Alman İstihbaratı ile Duvar’da oynanan bu karanlık ve sisli satrançta yitirmiştir. Teşkilat, ağır bir yenilginin ardından İngiltere’ye dönen Leamas’tan son bir görev ister. Doğu Almanya’ya geçmeli ve ülkesine ihanet etmelidir. Ancak İngiliz İstihbaratı’nın yaşlı kurdu George Smiley’nin, Leamas’ın arkadaşı olan genç bir kadına yardım etmesiyle operasyon büyük bir felaketle yüz yüze gelecek, oyunun kartları yeniden dağıtılacak ve Leamas kendini hayalinin ötesindeki korkunç bir politik oyunun pençesinde bulacaktır.”

Kaynak 12