batbposter
Karşımıza yeni çıkaracağı diziler konusunda az ve öz takılmayı seven kanalımız The CW‘nun bu sonbaharda başlayan üç yenisinden biri olan Beauty and the Beast, 14 Ekim’de başladı ve şu ana kadar 6 bölümü çıktı. Perşembe akşamları The Vampire Diaries arkasından yayınlanan polisiye drama türündeki dizimiz ile ilgili ayrıntılar aşağıda.

Beauty and the Beast, 1987-1990 yılları arasında yayınlanan aynı adlı dizinin modernize edilerek günümüze uyarlanmış hali. Zamanında Türkiye’de de çok popüler olmuş ve haliyle de çok seveni olan ve bu sevenlerinin ilk duyduğunda varlığından hoşnut olmadığı dizi, beklentilerin aksine gayet eli yüzü düzgün ve orijinalinden oldukça farklı ve kendine özgü bir yoldan gidiyor. (Ben eski versiyonunu izlemeyenlerdenim. Sadece güvenilir kaynaklardan aldığım duyumları iletiyorum)

 

Lafı dolandırmadan, ilk bölümden ispiyon içeren konu kısmına geçiş yapalım:

Catherine Chandler, New York Polis Merkezi’nde cinayet masası dedektifidir. 9 yıl önce annesinin cinayetine tanıklık etmiş; katiller, kendini de öldürecekken birisi tarafından kurtarılmıştır. Kanıtlar, kendisini kurtaranın bir hayvan olduğunu gösterse de o bunu her zaman reddetmiş ve 9 yılı kendisini  kurtaranın kim olduğunu düşürmekle geçirmiştir. Günümüzde ise bir dava sırasında yolu Afganistan’da görevi sırasında öldüğü rapor edilen doktor Vincent Keller ile kesişir ve Catherine, ipuçlarını takip ederek 9 yıl önce kendisini kurtaranın Vincent olduğunu keşfeder. Vincent, o günden sonra da Catherine’i takip etmiş ve kollamıştır; ama bütün bunları Catherine’den saklamasını gerektiren bir sırrı vardır.

529892_575535525791231_112292338_n

Daha güçlü, daha hızlı, daha mükemmel bir askeri yaratmak için uygulanan bir deney sırasında bir şeyler yanlış gitmiştir ve şimdi bu yüzden, Vincent öfkelendiğinde gözü bir şey görmeyen, tehlikeli bir canavara dönüşmektedir. Hem deneyi yapan insanlar kendini öldürmeye çalıştığı için, hem de bu durumundan dolayı çevresindekilere zarar verme tehlikesi olduğu için sırrını herkesten korumak ve toplumdan uzak yaşamak zorundadır. Catherine, sırrını saklamaya söz verir, ancak annesinin cinayetini çözme konusunda yardım etme şartı koşar. Vincent, uzun yıllardır gizli bir şekilde yaşadığı için şehri uzaktan gözetleme imkanı bulmuştur ve suçluları kendi yöntemleriyle etkisiz hale getirme ve adaleti sağlama imkanı elde etmiştir. Artık, Catherine’e de davalarında yardımcı olur ve işin önemli bir parçası haline gelmeye başlar.  İkilimiz, böyle birlikte vakit geçirdikçe aralarında daha farklı bir çekim oluşmaya başlar; fakat böyle bir ilişkinin getirebileceği tehlikelerin ikisi de farkındadır.

486782_492054747472643_1760404056_n

Şimdi karakter ve kadrodan devam edelim:

 

Zeki, işinde kurallarına bağlı, sert bir dedektif ama özel yaşantısında bir  o kadar kırılgan ve hassas karakterimiz Catherine, Kristen Kreuk tarafından canlandırılıyor. Dünyalar tatlısı bu oyuncuyu uzun sezonlar boyunca Smallville‘de, ayrıca Edgemont‘ta, konuk olarak 4 bölüm Chuck‘ta ve Ben Hur‘un 2010 yapımı Kanada uyarlamasında (mini dizi) izledik.

 

Şimdilik konu kısmında anlattıklarım dışında hakkında bir şey bilmeniz gerekmeyen Vincent, Yeni Zellandalı oyuncu Jay Ryan tarafından canlandırılıyor. Kendisinin uzun süre yer aldığı bir Amerikan yapımı yok. Konuk olduğu yapımlar ise şu şekilde: Terra Nova, Legend of the Seeker, Young Hercules, Xena: Warrior Princess.

27915_516216648389786_1169866355_n

 

 

Tess, Catherine’nin ortağı. Zaman geçtikte birbirlerinin en iyi arkadaşı olmuşlar ve iyi bir takım oluşturabilmişler. Birçoğunuzun favori karakteri olması ihtimali yüksek olan karakterimiz, Nina Lisandrello tarafından hayat bulmuş durumda. Kendisi Nurse Jackie, Mercy, Law and Order gibi dizilerde konuk olarak karşımıza çıkmıştı.

 

 

 

Evan, Catherine  ile birlikte aynı yerde çalışan doktorumuz. Kadronun karimatik İngiliz aksanlı karakteri açığını kapatıyor. Catherine’e karşı boş olmadığını eklemeden geçmeyelim. Karakterimiz, The Tudors, Mistresses, Spooks gibi dizilerde karşımıza çıkan Max Brown tarafından canlandırılıyor.

 

 

J.T., Vincent’ın ev arkadaşı; başından beri sırrını bilen ve bu konuda ona büyük destek ve yardımcı olan dostu. Karakterimiz,  Austin Basis tarafından canlandırılıyor. En iyi ömrü 2 sezon süren The CW dizisi Life Unexpected‘tan tanıyabileceğiniz oyuncu, Necessery Roughness, Grey’s Anatomy, Supernatural, Life on Mars gibi dizilerde konuk olarak yer almış.

 

Son olarak, Catherine ve arkadaşlarının işine sıkı sıkıya bağlı, sert patronu Joe Bishop. Karakterimiz, Brian White tarafından canlandırılıyor. Bu oyuncumuzun da kadrolu olarak yer aldığı bir yapım yok. Konuk olarak yer aldığı diziler ise şu şekilde: The Shield, Moonlight, Men of a Certain Age, Burn Notice, CSI Miami, Ghost Whisperer

 

 

Dizinin ana kadrosu bu şekildeydi. Tabii karşımızda bölümlük konuları olan bir polisiye olduğu için, her bölüm gelip giden farklı farklı konuk oyuncular mevcut. Kadronun tamamı için şuraya uğrayabilirsiniz. Bir de Legend of the Seeker izleyen herkesin bayıldığına emin olduğum şu oyuncunun da yakın zamanda diziye katılacağı haberini de vermeden edemeyeceğim. Belki niyeti olmayanlar sırf bu isim yüzünden diziye başlar, belli mi olur?

Daha önce de belirttiğim gibi gerek kanalına, gerekse konusuna bakarak romantik, dramatik bir gençlik dizisi ile karşılaşmayı beklerken, karşımızda formüllü bir polisiye buluyoruz. Üstelik hem bölüm içindeki vakaları, hem de bir yandan ilerleyen ana konusu gayet doyurucu ve tatmin edici bir polisiye. Tabii Catherine ve Vincent’ın uyumu, aralarındaki romantizm, sonradan gelişen aşk üçgeni gibi mevzular sayesinde de bir The CW dizisi izlediğimiz hissiyatından kopmuyoruz. Kadro yine her CW dizisinde olduğu gibi göze hitap insanlardan oluşuyor. Ayrıca hepsi rollerini hakkıyla veriyor ve hemen hemen hepsi kendini sevdirmeyi başarıyor.

484307_525355880809196_974380012_n

Perşembe akşamları saat 9’da yayınlanan ve karşısında Grey’s Anatomy, Person of Interest, Glee gibi güçlü rakipleri olan Beauty and the Beast, ilk bölümüyle 1,3 reyting (3,1 milyon izleyici) gibi çok iyi bir izleyici rakamı yakaladı. Fakat ilerleyen bölümlerde 0,6 – 0,7 reyting sularında gezmeye başladı. Yine de bu rakamlar The CW’yu tatmin etmiş olacak ki diziyi 22 bölümlük tam sezona uzatma kararı aldı.

Diziyle ilgili sağda solda bir şeyler okuduysanız – bu yazı da dahil- ilk bölüme dair sürpriz içerebilecek pek çok detayı öğrenmişsiniz demektir. O yüzden diziye ilk bölümden vurulmayı beklemeyip mutlaka birkaç bölüm daha devam etmelisiniz. Her geçen bölümde biraz daha insanı kendine bağlayan ve karakterlerini sevdiren bir yapım olduğuna emin olabilirsiniz. Şiddetle tavsiye etmesi bizden, izleyip izlememe kararı sizden.

Son olarak iki adet tanıtım filmi aşağıda sizleri bekliyor.

Ayrıntılı Tanıtım Filmi:

Kısa Tanıtım Filmi:

http://www.youtube.com/watch?v=FcCJQGt518k