fx-network-better-things-new-comedy-series-pamela-adlon

FX’in yeni komedisi Better Things’in tanıtımına hoş geldiniz.

fx-better-things-sam-max-car-pamela-adlon-e1474010674741

KÜNYE

Türü: Komedi, Dramedi

Sezon – Bölüm Sayısı: 1 Sezon, 10 Bölüm

Onay Durumu: 2. sezon onayı aldı. (10 bölüm)

Süre: 18-23 dk.

Mutfaktakiler: Pamela AdlonLouis C.K.Dave BeckyBlair Breard

Yayınlandığı Kanal: FX

WikipediaIMDB – Twitter – Facebook – Instagram

596576169

KONU

Dizimizin baş kahramanı Samantha FOX -nam-ı diğer Sam-, isim yapmış film ve dizilerde küçük seviye rollerde ya da pek tutmamış işlerde daha büyük rollerde yer almış, uzun yıllardır aktrislik ve seslendirme sanatçılığı yaparak geçimini sağlayan, Hollywood’da oyuncu, yönetmen ve yapımcılar arasında kendi çapında bir tanınırlığı olsa da sokağa çıktığında halk arasında fazla bir tanınırlığı olmayan bir oyuncudur. Bunun dışında farklı yaş dönemlerinde, birbirinden zorlayıcı özelliklere sahip 3 kız çocuğu annesi olmak gibi para kazandırmayan ve bırakılamayan, tam zamanlı 2. bir işe sahiptir. Bir de aklı gidip gelmekte olan yaşlı bir anneye.

Dizimiz de Sam karakterinin ailesi ve işi arasında mekik dokurken başından geçen olaylara odaklanıyor en yalın bir ifadeyle belirtmek gerekirse.

BEVERLY HILLS, CA - AUGUST 09: (EDITORS NOTE: This image has been digitally altered) (L-R) Actors Hannah Alligood, Mikey Madison, creator/executive producer/writer/actress Pamela Adlon and actress Olivia Edward from FX's 'Better Things' pose for a portrait during the 2016 Television Critics Association Summer Tour at The Beverly Hilton Hotel on August 9, 2016 in Beverly Hills, California. (Photo by Maarten de Boer/Getty Images)

img_3227

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

betterthings_pilot_0067_f

Sam (Pamela Adlon):

Kırklarının sonlarında boşanmış bir anne olan Sam için hayat yoğun bir tempoda geçiyor. İş görüşmeleri, dizi ve film çekimleri, ev işleri, annesi ve çocuklarının işlerine yetişmek için koştururken kendine ayıracak çok fazla zamanı kalmıyor. Ama işini ve çocuklarını çok seviyor, zorlansa da halinden memnun. Elbette bu halinden memnunluğun dışarıya yansıması enerjik ve neşeli tavırlar ile olmuyor. Daha çok yorgun, bitkin ve hafiften depresif bir halde görüyoruz Sam’i.

Zeki, yol yordam bilen, lafını esirgemeyen, ilgili, mücadeleci, hafif de kontrolcü biri. Çocukları için disiplinli gözükse de aslında son derece anlayışlı bir anne.

Karaktere hayat veren Pamele Adlon’ı Californication ve Louie dizilerinden hatırlayabilirsiniz. Adlon, ayrıca birçok projede seslendirme sanatçılığı da yapmıştır.

f4901203486d5dbf76ccc6712546b747e0d6eb7d

Max- Frankie – Duke

Sam’in büyük kızı Max (Mikey Madison), 16 yaşında bir lise öğrencisidir. Geniş bir arkadaş grubu olan, atarlı ve özgür ruhlu bir ergen olarak nitelendirilebilecek olan Max, aslında son derece duygusal bir kızdır. Annesine hayatına karışmaması yönünde sert çıkışlarda bulunup onunla sürekli yüksek sesli tartışmalar yaşasa da asla onsuz da yaşayamamaktadır.

Sam’in ortanca kızı Frankie (Hannah Alligood), 12-13 yaşlarında, çok zeki, öğrenmeye aç, çok bilmişlik taslamayı seven, susmak nedir bilmeyen, takıntılı tavırlar sergileyen, açık sözlülükte sınır tanımayan bir çocuktur. Ailenin en soğukkanlı üyesi gibi dursa da istediği şeyler yapılmadığında son derece saldırgan tavırlar sergilemektedir. Davranışlarından ve giyim kuşamından yola çıkarak erkek mi kız mı olduğunu ya da erkeklere mi kızlara mı ilgi duyduğunu saptamak çok zordur.

Sam’in küçük kızı Duke (Olivia Edward); 6-7 yaşlarında, sevimli, neşeli, akıllı bir çocuktur. Çocuklardan annesine en düşkün olanı odur.

better-things-s01e05

Sam’in kafası gidip gelen yaşlı annesi Phyllis rolünde Celia Imrie, Sam’in en yakın arkadaşı Sunny rolünde Orange Is The New Black‘ten tanıdığımız Alysia Reiner ve Sam’in menajeri Tressa rolünde Shameless‘tan anımsayabileceğiniz Rebecca Metz ise tekrar eden rollerde karşımıza çıkan isimler.

David DuchovnyConstance ZimmerTom AmandesBradley WhitfordSarah BakerJulie BowenZach WoodsCleopatra ColemanDanny PudiDiedrich Bader ve Parvesh Cheena gibi isimler ise ilk sezonda konuk oyuncu olarak boy gösterdi.

betterthings

YAZARIN NOTU

Dizinin ilk 3-4 bölümünü ‘Bir sonraki bölümde bırakırım ben bunu muhtemelen.’ modunda izlesem de 4. bölümden itibaren daha izlenir bir hal aldı ve sonrasında da severek izlediğim bir dizi haline dönüştü Better Things.

Pamela Adlon’ı Sam karakterinde izlemesi son derece keyifli. Kızlarından Max ve Duke’u izlemeyi de seviyorum. Ortanca kızı Frankie ve annesi Phyllis ise hiç mi hiç haz etmediğim 2 karakter. Şükürler olsun ki Frankie’nin süreleri ilerleyen bölümlerde biraz azalıyor da kafa dinleyebiliyoruz biraz. Phyllis için ise şöyle bir tırın altında kalsa da kurtulsak modundayım. Bu ikisi olmasa son derece memnunum aslında diziden anlayacağınız.

Önümüzdeki hafta sezon finali yapıp ekranlara veda edecek olan dizinin 2. sezon onayını çoktan cebine koyduğunu tekrar hatırlatıp dizi ile ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapıldığını belirterek yazımı bitireyim. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN

3caa7576-44d7-4594-a6aa-d5ff533d48e2

29-better-things-w529-h352

BETTER THINGS "Sam/Pilot" Episode 1 (Airs Thursday, September 8, 10:00 pm/ep) -- Pictured: (L-R) Pamela Adlon as Pam, Olivia Edward as Duke). CR: Colleen Hayes/FX

03-better-things-w1366-h908

960-1

960

better-things-s1e04-woman-is-the-something-of-the-something-trailer

better-things

better-things

better-things-2-photo-from-facebook

sarah-use-1024x683

betterthings-1x01

gallery-1475085581-bt-ep7-sc16-152434

better-things-1